Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mik a gravitomágneses hullámok?

EagleHUN kérdése:

Mik a gravitomágneses hullámok?

Figyelt kérdés

Ezzel még én sem találkoztam.

A Gravitációs hullámokról szóló Wikipédia cikk említi, de nincsen link róla sehova.

Magyar oldalt nem is találtam róla.


[link]

"Egy forgó korong sem kelt gravitációs hullámokat. Ez az impulzusmomentum megmaradása alapján is belátható. Másrészt viszont egy ilyen rendszer képes lesz gravitomágneses hatások keltésére."


Most itt az "egypólusú" generátor működési elvére gondolnak? Mert az tényleg forgó korong, és kis feszültséget lehet előállítani vele nagy áramerősség melett. De mi köze a gravitációhoz?



2016. aug. 10. 16:05
 1/3 anonim ***** válasza:
84%

Angolul találtam pár leírást róla:


"In relativity theory, gravitomagnetic effects are inertial or gravitational field effects that might be expected when there is relative motion between bodies."

[link]


"Gravitomagnetism is a widely used term referring specifically to the kinetic effects of gravity, in analogy to the magnetic effects of moving electric charge. The most common version of GEM is valid only far from isolated sources, and for slowly moving test particles."

[link]

2016. aug. 10. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Vree ***** válasza:
100%

Sajnos én is csak annyit tudok az egészről, amit az angol Wiki ír "gravitoelektromágnesesség" címszó alatt.

De megemlíteném, hogy sem ez a cikk, sem az általad linkelt nem említ így: "gravitoelektromágneses hullámok"-at, csak gravitoelektromágneses hatásokat.


A wiki szerint: az ált. rel. által leírt gravitáció, újrafogalmazva egy gyenge kölcsönhatású mezőhatáron (weak field limit) belül (lásd még

[link] ) egy olyan mező létrejöttét eredményezi, ami elkülönül a szabadon mozgó inerciális testtől. Ezt a mezőt két komponensel írhatjuk le, ami lényegében analógiája annak, ahogyan az elektromágneses mező elválik egy elektromos és mágneses mező komponensre;

és a fenti analógia alapján hívjuk ezeket gravito elektromos és gravitomágneses mezőnek.

Ezek létezésének elsődleses következménye, hogy egy mozgó tárgy egy forgó tárgy közelében egy olyan gyorsulást fog tapasztalni, amit egy tisztán newtoni gravitációs mező (ebben a kontextusban egy csakis gravitoelektromos mező) nem jósolna meg.


Nem tudom a fentieket ki írta, de a lényeg asszem lejön, tehát nem az elektromágnesesség és a gravitáció kapcsolatáról beszél, hanem a gravitáció tud lyan módon két kiegészítő mezővé válni, mint az elekr. és mágn. mező, és ilyen analógia alapján nevezték el ezt a kettőt.


Amúgy a linkek egész jók, pl. ez a B. Mashhoon cikk:

[link]

úgy látom a lényeget írja és röviden.


(Nem értek hozzá tényleg sajnos.)

2016. aug. 10. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, zöld kéz ment.

De még csiszolnom kell az angol tudásom, mert a szavak fele ismeretlen... :/

2016. aug. 10. 20:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!