Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » **Segítség! ** Teljesen meg...

**Segítség! ** Teljesen meg vagyok zavarodva az évszakok kapcsán! Mitől függ egy adott évszak? A Föld-Nap távolságtól? A Föld dőlésszögétől a Naphoz képest? Egy adott időben a Föld 2 pontján lehetnek különböző évszakok? Miért?

Figyelt kérdés
2016. aug. 17. 08:48
 1/7 anonim ***** válasza:
88%
2016. aug. 17. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 EagleHUN ***** válasza:
100%

"Mitől függ egy adott évszak? A Föld-Nap távolságtól?" Nem. De befolyásolja a maximum és minimum hőmérsékletet az évszakon belül!


"A Föld dőlésszögétől a Naphoz képest?" Igen ettől függ. Ahol merőlegesen vagy közel merőlegesen süt a nap ott van nyár, ahol "alacsonyan delel" a nap ott meg tél.


"Egy adott időben a Föld 2 pontján lehetnek különböző évszakok? Miért?"

Pont azért amit fentebb leírtam, ha az Északi féltekére süt merőlegesen a nap a föld dőlésszöge miatt akkor ott yár van, de ilyenkor nem tud a délire is merőlegesen sütni csak alacsony szögben így ott tél van. És ez fordítva is igaz!

A Déli féltekén pl Délamerikában, Ausztráliában meg hasonló helyeken mikulássapkában fürdenek a tengerben, amíg mi itt nagykabátban karácsonyozunk, szilveszterezünk!

2016. aug. 17. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes magyarázatot, valahogy én is így selytettem de annyi retardáltságot hallottam hogy nem voltam már biztos...
2016. aug. 17. 09:39
 4/7 anonim ***** válasza:

[link]


Mondjuk, hogy a piros X-nél van Magyarország. Télen aránylag alacsonyan süt a Nap, egységnyi felületre kevesebb sugárzás érkezik. Nyáron pedig közelebb van a merőlegeshez a napsugárzás, több energiát kap az adott terület.

(Winter = tél, Summer = nyár)

2016. aug. 17. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"...így selytettem de annyi retardáltságot hallottam..."


Hát igen, vannak retardáltságok dögivel!

2016. aug. 17. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"egységnyi felületre kevesebb sugárzás érkezik"


Erre egy másik ábra.

[link]

Látszik, hogy a napsütésnek (sugárzásnak) ugyanaz a nyalábja télen nagyobb területre esik, tehát egy egységnyi területre kevesebb energia jut.

(Ha mondjuk 10 kg kenyeret 10 ember helyett 30-nak osztasz szét, akkor egy embernek kevesebb jut, éhesebbek lesznek.)

2016. aug. 17. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha már szóba került, mikor van a Föld távolabb a Naptól, (északi féltekei) nyáron, vagy télen? Bizonyára nincs ennek klimatikus jelentősége, csak kíváncsi vagyok.
2016. aug. 18. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!