Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Megfogom egy ceruza végét és...

Megfogom egy ceruza végét és előre mozdítom, a hegye egyszerre mozdul meg a végével vagy csak egy picit később a fénysebességnél lassabban?

Figyelt kérdés

2016. szept. 8. 09:04
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Sokkal lassabban: hangsebességgel terjed benne ez a hatás.

Ez ott pár km/mp.

2016. szept. 8. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ahh, igen közben nem bírtam tovább és angolul is rákerestem. A kérdés részben úgy is megfogalmazhattam volna, hogy ez a relativitás elmélet miatt van-e így, de ha jól értem nem, az anyagok szilárdságához van köze.
2016. szept. 8. 09:59
 3/7 2*Sü ***** válasza:
79%

> A kérdés részben úgy is megfogalmazhattam volna, hogy ez a relativitás elmélet miatt van-e így, de ha jól értem nem, az anyagok szilárdságához van köze.


A kettőnek meg egymáshoz. Az atomok közötti kölcsönhatás elektromágneses jellegű, és amely kölcsönhatást fotonok közvetítenek. Ergo mikor a ceruza első atomját meglököd, akkor a szilárd anyag szerkezetében taszítások keletkeznek, azok lökik tovább a következő atomokat. Ezt fotonok közvetítik, amelyek fénysebességgel terjednek, ergo a „láncreakció” nem történhet fénysebességnél gyorsabban. A gyakorlatban meg ennél jóval lassabban terjed a hatás, mert nem azonnal ugrik egy-egy atom a helyére, hanem megfelelő léptékből nézve szépen lassan teszi ezt meg, több egymás után érkező foton hozza létre azt az állapotot, ami helyreállítja a ceruza anyagának ideális szerkezetét.

2016. szept. 8. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Mojjo ***** válasza:
100%

@3:

"Ezt fotonok közvetítik, amelyek fénysebességgel terjednek"


Ez így nem igaz. Ezt valójában _virtuális_ fotonok közvetítik, amelyek bármilyen sebességgel terjedhetnek.

2016. szept. 8. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Mojjónál a pont.


A kérdésnek egyébként valóban inkább a hangsebességhez van köze, nem a fénysebességhez.

2016. szept. 8. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A hatás az adott anyagban terjedő mechanikai hullám azaz hang terjedési sebessége. Ki van mérve több anyagban hogy ez mennyi. Első megközelítésben c-t (c jelöli a fénysebességet), azonban az elméleti maximum c/gyök(3) lehet, ami meg sem közelíti a fénysebességet. A gyakorlatban ennél sokkal-sokkal lassabb szokott lenni, de elméletben extrém anyag esetében elérhetné vagy megközelíthetné ezt a sebességet.
2016. szept. 8. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Első megközelítésben c-t"

Javítás: Első megközelítésben c-t közelíti tetszőlegesen, de nem érheti el.

2016. szept. 8. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!