Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kell szöget mérni kézzel,...

Hogy kell szöget mérni kézzel, ujjakkal csillagokat? (csillagászat órámra kellene)

Figyelt kérdés
2016. szept. 18. 20:01
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon hasonló a dolog ahhoz, mikor távolságot mérsz (kis/nagy) araszban illetve ujjban. Csak itt nem valami közeli dologgal kell kalibrálni (mint a vonalzó, mérőszalag vagy colostok), hanem távoliakkal, amikről azt tudod, hogy hány fokot kell elfordulni, hogy egyik irányából a másikéba nézz.
2016. szept. 18. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 2*Sü ***** válasza:

Bizonyára a tankönyv, vagy a füzetbe lediktált dolgok jobban eligazítanak ebben, azokat kellene megnézni, mert lehet, hogy a tanár mást vár válaszként, mint amit mi leírnánk, függetlenül attól, hogy az itteni válaszaink lehetnek helyesek.


Én ökölszabályként azt tanultam, hogy ha tudni akarod, mennyi idő van a naplementéig, akkor nyújtsd ki a kezed úgy, hogy a könyököd egyenes legyen, és ahány ujjad fér el a horizont és a nap közé, annyiszor negyed óra van még hátra. Mivel a Nap 24 óra alatt teszi meg látszólag az égen a 360° körbefordulással járó útját, ebből következően egy ujjad 1/4 órát takar ki az égboltból, tehát kb. 3,75 fokot reprezentál. De ez lehet így nem pontos, lehet a tanár ettől eltérő értéket, vagy módszert tanított, és azt várná vissza tőled.

2016. szept. 19. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
"1/4 órát takar ki az égboltból, tehát kb. 3,75 fokot reprezentál" - ezzel csak az a baj, hogy a Nap nem egyenletes sebességgel halad az égi útján. Nyáron sokkal tovább teszi meg az utat a keleti horizonttól a nyugatiig, mint télen. Én eyébként úgy tudtam, ogy egy ujj kb. 2 fok.
2016. szept. 19. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Egy 360 cm kerületű kör sugara

360 = 2rπ

r = 360/2π

ami jó közelítéssel 57,3 cm.

Ez azt jelenti, hogy a szemedtől r távolságból nézve minden centiméter 1°-ot jelent.


Az 57,3 cm jó közelítéssel megegyezik a válladtól a csuklódig terjedő távolsággal.

Ha hosszabb a kezed, akkor kicsit behajlított könyökkel jól belőhető a távolság.

Ha ez megvan, akkor a feltartott ujjaiddal megsaccolhatod a szöget, de ehhez nem árt ismerni az ujjaid méreteit.

Pl. a kb 0,5° látszó átmérőjű Napot a kisujjaddal el tudod takarni, ha nem a horizont közelében jár.


A Föld forgásából adódóan 1° elmozduláshoz 4 perc szükséges.

2016. szept. 20. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!