Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi határozza meg, hogy egy...

Mi határozza meg, hogy egy csillagból vörös óriás, szupernóva, neutroncsillag, pulzár, vagy fekete lyuk lesz?

Figyelt kérdés
A tömeggel van összefüggésben úgy tudom. De azt tudjuk pontosan, hogy mik ezek az értékek? Egy szupernóva-robbanás után nem feltétlen fehér törpe maradvány lesz? A neutroncsillag egy idő után például elveszíti a tömegét?
2010. ápr. 24. 20:07
 1/4 anonim válasza:
jó van nekem ez kicsit magas :D lényeg, hogy nagy bummjuk van
2010. ápr. 24. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Minden csillag élete vége felé voros óriássá alakul. További sorsa a tomegétol fugg:

1. kevesebb, mint 1,4 Naptomeg esetén fehér torpévé alakul

2. 1,4 - 5 Naptomegig a csillagban neutronok keletkeznek a nagy nyomás miatt = neutroncsillag. Osszeomlásakor nagy lokéshullám keletkezik, ami anyagának nagy részét kisopri az urbe, ez a szupernóva-robbanás

3. tobb, mint 5 Naptomeg esetén fekete lyuk lesz belole.

A pulzár gyorsan forgó neutroncsillag, gondolom akkor keletkezik, ha a csillag eredetileg is gyorsan forgott. Azt nem tudom, elveszti-e a tomegét, egy ido után kifogy az "uzemanyaga".

2010. ápr. 24. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Annyit még, hogy ezek a folyamatok a csillag anyagától függenek. A normál csillagban hidrogénfúzió megy.

A vörös óriásban a hélium egyesül (max. vas lesz belőle).

A szupernovában mindenféle anyag keletkezik.

A neutroncsillag összeesik egyetlen nagy atommaggá.

A fehér törpében nincsen semmiféle atommag átalakulás, és előbb barna majd fekete törpe lesz belőle.

2010. ápr. 25. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2010. ápr. 25. 12:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!