Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezek szerint én láttam az...

Ezek szerint én láttam az ultraibolya hullámhosszú fény színét?!

Figyelt kérdés

Az a baj, hogy az emberek szeme nem képes érzékelni az ibolyán túli sugarakat, az angol wikipédián mégis azt olvastam, hogy speciális körülmények között már látták emberek az ultraibolya sugárzás színét.


Szóval én nem tudom mi lehetett ez, de a következőt tapasztaltam. Megnéztem ezt a képet (a szöveg végén a link a képhez). Ez ugye a látható spektrum. Teljesen világos, hogy ott van a 7 főszín, a vörös, a narancs, a sárga... és a köztük lévő átmenetek. De, megint megnéztem a képet, ezúttal alul nézetből, tehát a gép jóval felettem volt. Elkezdtek eltorzulni a színek.:

A cián és a sárgás színek csaknem teljesen eltűntek a spektrumról. A vörösnek pedig lecsökkent az a tartománya amit az emberi szem képes észlelni, tehát amikor szemből nézem a gépet, akkor látom azt az élénk vöröset, amit alul nézetből feketének látok, ami azt jelenti, hogy nem érzékelem azt a vöröset, amit szemből nézve (normális szemszögből) látok.

A másik kérdésem ez, azaz miért látjuk másképp a színeket alul, vagy felül nézetből?


De jöjjön az eredeti kérdés helyzete!

Az a helyzet, hogy a lángvörös eltűnésénél még furább dolgot véltem felfedezni. Az indigókék színtől balra, tehát az ibolya iránya felé, nem láttam magát az ibolyát, a látható fény utolsó színét. Helyét nagy feketeség vette át. VISZONT, ha még tovább ment a szemem, akkor a fekete mellett vibráló, sötét lilát találtam, vékonyka csíkban.

Elmondom a vöröstől az "ultraibolya szerű fényig" amit alul nézetből láttam.: piros, narancs, zöld, sötétzöld, ismét zöld, indigókék, kicsit világosabb kék, ismét indigó, fekete, feltételezett ultraibolya.

Nagyon különös a sorrend, egész más mint a szivárványé.


Szóval akkor az a nagyon sötét lila, már ultraibolya?

Ha igen, akkor hogyhogy lehet így látni?


Link a képhez: [link]



2016. nov. 5. 14:55
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Ezen az ábrán a látható színek szerepelnek, nincs rajta sem az ultraibolya, sem az infravörös. Ismert jelenség (az okát majd hozzáértők elmagyarázzák), hogy a monitor színei eltorzulnak, ha egy bizonyos szögből nézed.
2016. nov. 5. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Mojjo ***** válasza:
100%

Grat, felfedezted, hogy az LCD kijelzők torzítva adják vissza a színeket, ha nem merőlegesen nézzük őket :)

A jelenség erősen függ az LCD panel típusától. Egy tn+film paneles LCD pl elég gagyi ebben.


Ja igen, nézz valami nyomtatott dolgot, és azt nézd innen-onnan, egyből nem torzulnak a szinek.

2016. nov. 5. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

LCD Monitors


Liquid Crystal Display, or LCD, flat-panel monitors, most commonly found on laptops, desktops, and mobile devices today do not emit any UV radiation


[link]

2016. nov. 5. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Hát igen, feltételeztem, mert ezt tapasztalom. Biztos, hogy az én monitorom gagyi, de amire használom, arra nekem megfelel, de ez a kérdés szempontjából teljesen irreleváns.

NEM az ibolyán túli színt látja a kérdező, ha oldalról, vagy alulról nézi a monitort, az ugyanis nem látható. Az emberi szem érzékelése véges, nem képes érzékelni, és az agyban látható színné alakítani ezt a hullámhosszt (mint ahogy a nem hallunk meg bizonyos frekvenciájú hangokat sem, bér itt nagyobb a szórás).

2016. nov. 5. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Mojjo ***** válasza:
@4: nem neked válaszoltam a #2-esben, hanem a kérdezőnek :)
2016. nov. 5. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Bocs, magamra vettem, ugyanis a kérdező NEM feltételezte, hogy a monitor torzítását látja :)
2016. nov. 5. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Akkor csak a monitor torzítja más nézetből a színeket. Akkor jó, furcsálltam is, hogy ez a helyzet, de hát sose tudni. Főleg mivel azt olvastam, hogy speciális körülmények között képesek érzékelni az emberek a (310 nm azt hiszem) ultraibolya hullámhosszú fényt is.
2016. nov. 5. 16:18
 8/13 Mojjo ***** válasza:
@6: tudom, hogy nem feltételezte. Azért írtam azt, amit ;)
2016. nov. 5. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Nézd egy hegesztő ívfényét közelről kb. fél percig.

Rá fogsz jönni, hogy nem csak a szemed érzékeli az UV sugárzást, hanem a bőröd is.

(Krumpli, reszelő, meg panthenol legyen otthon éjszakára.)

2016. nov. 5. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Nézd egy hegesztő ívfényét közelről kb. fél percig.


...És utána már nem fogsz semmit látni, mert tönkreteszi a szemedet.

2016. nov. 5. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!