Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a véleményetek arról a...

Mi a véleményetek arról a viszonylag új kvantumfizikai felfedezésről, ami alapjaiban rengeti meg azt, amit az egész eddig felépített fizikai világról tudunk/hiszünk?

Figyelt kérdés

nevezetesen arról, hogy kvantum szinten egy adott részecske egyszerre több (!) helyen létezik, de ha megfigyeled azt az adott részecskét - akkor éppen a megfigyelés miatt lesz neki egy adott fix helye/útvonala/mozgása a térben. (ez a multiverzum létezése, vagyis a párhuzamos valóságok létezésének bizonyítéka)

És itt találkozik a tudomány a spriritualizmussal.

A (független!)kutatók döbbenten álnak a kutatás eredménye előtt.


2016. nov. 11. 20:16
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Van néhány gond a kérdéseddel: ez nem újdonság, nem rengeti meg alapjaiban a fizikai ismereteinket, a tudomány nem itt (mondjuk máshol sem) találkozik a spiritualizmussal, és a független kutatók nem állnak döbbenten a kutatás eredménye előőtt. A többi nagyjából stimmel.
2016. nov. 11. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Ez nem egy viszonylag új, hanem egy viszonylag régi felfedezés. Ennek semmi köze a spiritualizmushoz, igen régen ismerjük a részecskék hullámtermészetét.

A kvantumfizia furcsaságairól már Heisenberg is tett felismeréseket (1927-ben), a határozatlansági elvet róla nevezték el.


A "(független!)kutatók" sem áLLnak a kutatás eredménye előtt döbbenten, mert ők megtanulták a fizikát.

Talán neked is ezt kéne tenni, akkor mindjárt nem kellene valami természetfeletti magyarázatot keresgélned, elég lenne a természetes is.


Pedro

2016. nov. 11. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

De hogy lehet azt ép ésszel felfogni, hogy egy részecske egyszerre két vagy még több helyen van - egy időben?

A végtelent se tudom felfogni, és emmiatt az ötödik dimenziót sem.

Hogy lehet ezt megérteni egy laikusnak?

Tudtok erről valami jó könyvet ?

(pénzügyes vagyok - egy áltudományt tanultam meg: közgazdaságtan a neve - azóta szkeptikus vagyok minden tudománnyal, minden dogmát megkérdőjelezek)

2016. nov. 11. 21:33
 4/5 A kérdező kommentje:
Megnéztem a Wikin ezt a Bron nevű fickót, meg a spin-ről, bozonról, fotonról szóló cikkeket, de egy szót se értek belőle.
2016. nov. 11. 21:45
 5/5 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Szerintem nálad mind matematikából, mind fizikából az alapok hiányoznak hozzá.

De még ha nagyszerűen ismernéd is a középiskolai fizikát, akkor is egy adag "merészséget" kíván az, hogy az ember szakítani tudjon a sok év alatt beidegződött "józan logikával", amivel a magfizikai jelenségeknél sokszor semmire sem megy, sőt, tévútra vezetik a megszokások. Van néhány olyan dolog, amik a józan észnek ellentmondanak, amikkel a makroszkopikus világban nem találkozunk.


Ilyen például az is, hogy a részecskék egyfajta "határozatlan állapotban" léteznek, amit matematikailag egy hullámfüggvénnyel írunk le. Ebből a hullámfüggvényből tetszőlegesen kifejezhetünk adott tulajdonságokat, de Heisenberg óta tudjuk, hogy egyszerre mindent nem... Egy részecske összes tulajdonságát nem tudjuk egy időben meghatározni.



A hullámfüggvény mindazonáltal megadja, hogy egy vizsgált részecske *valószínűleg* hol található meg a térben. Például annál a sokat emlegetett kétrés kísérletnél meghatározható, hogy a részecske milyen valószínűséggel halad át az egyik ill. másik résen. A mérések pontosan igazolják is, a részecskék az előre megadott valószínűséggel fognak átmenni a réseken - a furcsaság az, hogy ez *egyetlen* részecske esetén is igaz: vagyis egyetlen részecske is a megadott valószínűség szerint áthalad *mindkét* résen... Ezt persze csak hullámként tudja megtenni, és valóban, még az egyes részecskék is képesek interferálni saját magukkal, ami egyszerűen észbontó a makroszkopikus világ logikája szerint...


És ezek a jelenségek csak enyhe bevezetők a kvantumfizikába.

Nagyon alapszintű ismerkedéshez ajánlom:

[link]


Ha kisit mélyebben akarsz ismerkedni:

[link]


És ha némi matematikai vénád is van:

[link]


Ha pedig tényleg komolyan érdekel a dolog:

[link]

2016. nov. 11. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!