Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha fényebességgel utazom 1...

Ha fényebességgel utazom 1 fényév távolságra akkor az űrhajó belsejében nekem ez az idő míg odaérek 1 év hosszúnak fog tűnni?

Figyelt kérdés
2: Ha az utazás előtt, a Földről teleszkóppal figyeltem a bolygót ahová tartok, akkor ugye a bolygó 1 évvel ezelőtti állapotát látom, ha ekkor pont elindulok akkor odaérkezve mennyi idő van ott? Egy évvel kevesebb mint amit a távcsővel láttam? Itthon mennyi idő telik el az indulásom és visszaérkezésem között ha 1 évet töltök a másik bolygón majd ugyanúgy fénysebességgel térek vissza?
2016. nov. 24. 09:27
 1/10 Mojjo ***** válasza:
100%

- Ha fénysebességgel utazol, akkor az azt jelenti, hogy pontosan nulla a nyugalmi tömeged. Értem én, hogy divat a fogyókúra, de ez azért mégiscsak túlzás lenne :) Ráadásul az űrhajód tömege is nulla kéne, hogy legyen. Tömeggel rendelkező tárgy nem érheti el a fény sebességét. Amúgy a fénysebességgel utazó részecskék számára az idő egyáltalán nem telik. Fénysebességgel utazva az 1 fényévre lévő akármihez elérni pontosan 0 évnek, 0 napnak, 0 órának 0 percnek és másodpercnek tűnik.


- Tömeggel rendelkező tárgy is megközelítheti ugyanakkor a fénysebességet. Minél jobban megközelíted, annál rövidebb időnek fog tűnni az 1 fényéves távolság. Akár csak 1 hónapnak, 1 napnak, vagy 1 percnek - attól függően, mennyire közelít a sebességed a fénysebességhez.


2:

- Ha fénysebességgel utazol, egy évet töltesz ott, majd fénysebességgel vissza... Egyrészt akkor megint tömeg nélkülinek kell lenned, legalább az utazás alatt. A Földön pont 3 év telik el. De mondjunk egy reálisabb példát: a fénysebesség 99,999...valamennyi %-ával utazol, úgy, hogy az út pont 1 perc legyen a számodra. 1 évet ott töltessz, majd ugyanilyen sebességgel visszautazol. Akkor a Földön szintén 3 év telt el, neked pedig 1. (Plusz az a pár perc, de azt hiszem, éves viszonylatokban elhanyagolhatjuk most.)


Címszavak utánanézéshez: ikerparadoxon, anti-háromszög egyenlőtlenség.

2016. nov. 24. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Az idő számodra 0 másodpercnek tűnik. A földről teleszkóppal figyelő barátodnak pedig egy évbe tellik, amíg meglátja hogy odaértél. Természetesen a bolygó aktuális állapotát fogod tapasztalni. (Ami az indulás pillanatában ott van és amit a földről egy év múlva látnak meg.)

Ha egy évet töltesz a másik bolygón, akkor a Földön 3 év telik el a visszaérkezésedig. 1+1 az utazás, 1 az ottlét.

A te órádon pedig egy év telik el összesen, számodra az utazás nem tellik időbe.

2016. nov. 24. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
67%
Fénysebességgel nem utazol sehova.
2016. nov. 24. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
A fénysebesség hányad részével kell mennem hogy nekem is 1 évnek tűnjön az utazásom? Ahogy kiveszem a szavaidból a fénysebesség felé közeledve egyre jobban torzul az idő, de lehet hogy van olyan sebesség ami már elég gyors majdnem eléri a fényebességet de az idő még nekem is 1 évnek tűnik ha 1 fényév távolságra megyek.
2016. nov. 24. 09:58
 5/10 Mojjo ***** válasza:
100%

@4: valójában _minden_ sebességnél "torzul" az idő. De valóban, fénysebességhez egyre közeledve egyre jobban. Kb a fénysebesség 10-20%-áig nem kell ezzel nagyon számolni - persze attól függ, mekkora pontosság a cél.


Egy táblázat segítségnek:

[link]

2016. nov. 24. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
fényseb 40%-val utazva az én példámban akkor hogyan alakulnának az idők?
2016. nov. 24. 10:26
 7/10 A kérdező kommentje:
Az még szódával elmegy azon még nem látok olyan nagy eltérést.
2016. nov. 24. 10:27
 8/10 Mojjo ***** válasza:
@6: úgy kb 9% az eltérés, ha jól számolom.
2016. nov. 24. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

"A fénysebesség hányad részével kell mennem hogy nekem is 1 évnek tűnjön az utazásom?"

gyök(2)/2-ed részével, kb. 70.7 %-ával.

Így az utazás gyök(2) (=1.414...) évig tart, te ennek 0.707-ed részét érzed, azaz 1 évet öregszel

2016. nov. 24. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:
53%
Ha fotonnak születtél volna, meg tudnád tenni és fotonként nulla időnek tűnne odaérni, szóval azonnal, egyszerre mindenhol ott vagy. A fotonnak "belső nézetből" nem telik az idő.
2016. nov. 24. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!