Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fősulis fizika! Munka kiszámít...

Fősulis fizika! Munka kiszámítása?

Figyelt kérdés

Sziasztok

A feladatot fordítom, de szerintem érthető lesz

Adott egy henger

tömeg m=0,2kg

magasság H=4m

átmérő d=0,01m


Folyadékba nyomjuk, sűrűség ró= 886,5 kg/m3

harmonikus "rezgésbe" kezd

a) számoljuk ki a saját körfrekvenciáját(nem tudom hogy pontosan ez e a kifejezés, jele kis omega)


b) milyen legkisebb munkát kell csinálnunk ahhoz, hogy a hengert a felszín alá nyomjuk


Az a) részét kiszámoltam. a megoldást feltölthetem, ha szükséges


k = ró * g * PI * (d/2)^2 = 1.8666

omega = sqrt(ró*g*PI*(d/2)^2/m)


A második részére nem bírok rájönni


A megoldás:


W = PI * d^2 * ró * g * (H - (4m/(PI*d^2*ró))) / 8 = 0,4 J



2016. dec. 3. 12:45
 1/9 A kérdező kommentje:

Update

Integrállal kiszámoltam, de szerintem valahogy oszcillátorral vagy rúgóból kellene levezetni

2016. dec. 3. 12:52
 2/9 dq ***** válasza:

A "b)" rész az 9. osztályos fizika, "minden vízbe mártott test, kisangyalom", nem rémlik?

Valamennyivel süllyed a tested tömegközéppontja, és, valamennyivel emelkedik a környezõ vízé. Így energetikailag szépen kijön, hogy mennyi munka kell legalább.

Ha segít a számításban, akkor felteheted hogy a tartály, amiben a folyadék és a henger van, "A" keresztmetszetû, úgy is ki fog esni.


Az "a)" rész már inkább 10. osztályos. Azt mondhatod, hogy a henger-folyadék úgy viselkedik mint egy rugó, azaz, a testre ható erõ lineáris a kitéréssel (infinitezimálisan minden mozgás ilyen, de ez most globálisan is).

Annyira azért nem bíztató, ha beleintegráltál valahova. :/

Mit jelölsz benne "k"-val?

2016. dec. 3. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 dq ***** válasza:

Nézd meg/értsd meg a "rugóállandó" fogalmát, és határozd meg, hogy a henger-folyadék esetén mi ez az érték.


(Itt célszerû lehet feltenni hogy kád helyett egy nagy tóban végzed a kísérletet, azaz, a víz szintjének emelkedése elhanyagoható. Míg a "b)" részben, ismétlem, kicsi káddal érdemesebb számolni. Az eredményt természetesen nem befolyásolja, illetve, mittudomén, majd meglátod hogy kiesik-e.)

2016. dec. 3. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Rugóban tárolt energia:


Er=1/2 D*x^2


D-t kiszámoltad, x-pedig kijön a megadott feltételekből.


Fősulisan:

F=-D*x


dW=-D*dx

W=x től 0 ig integrál(-D*dx)

W=-D*[0/2-x^2/2]

W=0,5*D*x^2


Vagy valami hasonló, nagyon régen volt már... :-(

2016. dec. 4. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 dq ***** válasza:

+1

Valóban rugóban tárolt energia lesz a "b)"-re; nem jutott eszembe.

2016. dec. 4. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Vaqy:


dW=dF*ds


dF=A*ro*g*ds 'A=(d/2)^2 *pi


Oszt ki kell integrálni x-től 0 ig.

2016. dec. 4. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Elfelejtettem, lehet 2x kell.. :-)
2016. dec. 4. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 dq ***** válasza:

Csak 1x kell, miért kéne 2x.


Viszont az a kérdés, hogy legalább mennyi kell, tehát, az összes lehetséges mozgás szerint kéne integrálni. (Amelyek nem is feltétlen injektívek, tehát a helyettesítéses integrálás nem megy egyszerûen)


Ezért is jobb, hogy már megoldották elõttünk a problémát, kiszámolták a primitív függvényt, és, csak be kell helyettesíteni (vég- és kezdeti állapothoz tartozó energiák különbsége).

2016. dec. 4. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Igen a rugoban tárolt energia volt. Azért nem jött ki elsőre mert nem 4m a Max kilenges, hanem ki kell belőle vonni az egyensúlyi helyzetet, ahol Fg = felhajto, a rugóállandót is így kellett.

Köszönöm mindenkinek

2016. dec. 5. 10:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!