Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kísérleti tény és a speciális...

Kísérleti tény és a speciális relativitás elmélet axiómája, amiből levezethető, hogy a fénysebesség korlátos. De hogyan általánosítható ez az információ terjedésre?

Figyelt kérdés
Miután a fénysebességre ezt felteték és a relativitáselméletet levezették, a későbbiekben már gyakran azt az állítást fogalmazzák meg könyvek, hogy nem a fénysebesség, hanem bármilyen információ terjedési sebessége korlátos a fénysebesség által. Sőt olyan könyvek is vannak, ahol eleve ezt az erősebbnek tűnő állítást fogalmazzák meg axiómaként. De soha sehol nem láttam levezetést vagy kapcsolatot taglalni a kettő között. Azon kívül természetesen, hogy az információ egyféle terjedési formája a fényterjedés.

2016. dec. 4. 14:27
1 2 3 4 5
 31/46 Wadmalac ***** válasza:

"Erről szól a relativitás elmélete , részecskék lehetséges mozgását írja le,"

Ahha.


"érdemes fizikussal konzultálni."

Tedd meg.


"Mi köze van a g hullámoknak a kvantum összefonódáshoz? "

Te miért beszélsz félre?


Állítottad, hogy csak részecskékkel foglalkozik a rel. elmélet.

Mondd már el, milyen részecskék mozgása a grav. hullám (és ne keverd ide a kvantumfizika teoretikus gravitonjait).

Milyen részecskék mozgása a téridő-görbület?


"Bizonyították mérésekkel hogy az összefonódott részecskék közti átvitel fénysebességgel terjed?"

Szándékosan magyarázod félre, vagy ennyire nem érted?

Az összefonódásnál a részecske-kapcsolat "azonnali" hatás, de NEM LEHET VELE INFORMÁCIÓT TOVÁBBÍTANI fénysebesség felett.

Ahhoz kell egy párhuzamos fénysebességű vagy az alatti kapcsolat, különben NINCS kivehető infód.


Tehát az információ-átvitel továbbra is fénysebesség határral rendelkezik.

2021. okt. 5. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/46 anonim ***** válasza:
50%

"Mondd már el, milyen részecskék mozgása a grav. hullám"


Hol hallottad akár tőlem hogy a G hullám részecskemozgás? Élénk a fantáziád.


Azt sem állítottam hogy szakértője lennék a kvantumösszefonódásos kommunikáció működési elvének.


Pusztán annyit mondtam nem véletlenül kutatják mert ha működne akkor az 0 késéssel működne mivel kvantum szinten 0 a távolság a két részecske közt.


Te azt állítod kell még hozzá egy csatorna ami nyilván valami részecske tehát arra vonatkozik a relativitás . Én erről nem tudtam és nem is erről beszéltem úgy hogy ne húzd fel magad.

2021. okt. 5. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/46 Wadmalac ***** válasza:

"Hol hallottad akár tőlem hogy a G hullám részecskemozgás? Élénk a fantáziád."

Megint félrebeszélsz. Te állítottad, hogy a rel. elmélet csak a részecskék mozgásával foglakozik. Erre mondtam a grav. hullámot, az marhára nem részecskemozgás és mégis a rel. elmélet foglalkozik vele.


"Azt sem állítottam hogy szakértője lennék a kvantumösszefonódásos kommunikáció működési elvének."

És mégis állítod, hogy azzal lehet fénysebességnél gyorsabban kommunikálni. Nem, nem lehet.


"nem véletlenül kutatják mert ha működne akkor az 0 késéssel működne mivel kvantum szinten 0 a távolság a két részecske közt."

Nem azért kutatják, hogy fénysebességnél gyorsabban kommunikáljanak vele. Hanem azért, mert akármilyen távolságra meg lehetne vele oldani a biztos kommunikációt, sokkal nagyobb jelbiztonsággal, mint ma.

Valóban folynak kísérletek arra is, hátha valahogy megkerülhető az információátadás sebességhatára, de az elég nagy durranás lenne, ha sikerülne, mert a kauzalitás eddig sziklaszilárd empirikus törvényét is felrúgná. A komplett mai fizikánk szerint lehetetlen.

De sosem baj, ha ennek ellenére vannak próbálkozások, mert ha itt kudarcot is vallanak ,sok egyéb új tudást hozhatnak.


"Te azt állítod kell még hozzá egy csatorna ami nyilván valami részecske tehát arra vonatkozik a relativitás"

Én nem mernék ilyet állítani. A mai fizika állatja, nálam sokkal okosabb szakemberek révén.


"Én erről nem tudtam és nem is erről beszéltem"

Hát akkor miről, drága barátom?


"úgy hogy ne húzd fel magad."

Ha te felhúztad magad, te dolgod. Én csak cáfoltam az állításaidat. És az neked láthatóan fáj.

2021. okt. 6. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/46 anonim ***** válasza:

Hát ha Einstein az ő idejében a g hullámok alatt mozgó részecskéket értett akkor igen egyébként meg nem vonatkozik rá a fénysebességi határ. Felhívnám a figyelmedet hogy nem létezik olyan ismert fizikai jelenség ami csak részecske vagy hullám. Csak te döntöd el hogy melyikkel foglalkozol.Pl rádióhullámok szerinted mivel terjesztik az adást elárulom részecskékkel. Ahogy fény hullám és részecske úgy a hullám is részecske ha arra vagy kíváncsi.


De ennek az egésznek akkor sincs semmi köze ahoz amit én mondtam . Ha semmi nem halad a térben akkor fölösleges leállnod vitatkozni a g hullámokról. Kit érdekel az? Ki mondta hogy g hullámokon utazik az információ a kvantum összefonódásban? Én biztos nem. Te erőlteted hogy kell lenni egy 3. csatornának ami fény jellegű . Én ezt elfogadom nem vitázom .


De te még a kauzalitáson is vakon vagy mert azt állítod egy ilyen fénysebességnél gyorsabb telefon megsértené azt.


Hát arra kíváncsi lennék mégis hol sérti ez meg a kauzalitást.Attól hogy hamarabb tudom meg nem nyertem a lottón még nem dől össze a világ. Vagy a tőzsdére gondoltál hogy majd ott kihasználják egyesek azt a tized másodperc előnyt , na de ha létezni fog ilyen készülék akkor mindenkinek lesz tehát semmi előnyöd nem származik a másik emberhez képeset.

2021. okt. 6. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/46 Wadmalac ***** válasza:

"Hát ha Einstein az ő idejében a g hullámok alatt mozgó részecskéket értett akkor igen egyébként meg nem vonatkozik rá a fénysebességi határ."


:O


"Felhívnám a figyelmedet hogy nem létezik olyan ismert fizikai jelenség ami csak részecske vagy hullám."


Egen?

[link]


"De ennek az egésznek akkor sincs semmi köze ahoz amit én mondtam ."

Persze.

Olvasd már vissza, miket írkáltál.

Állítottad, hogy a rel. elmélet csak részecskékre vonatkozik, csak arra vannak szabályai és korlátai.

Linkemből részlet:

"A gravitációs hullámok a téridőnek ezek a hullámszerűen ingadozó és tovaterjedő fodrozódásai. Einstein 1916-ban nemcsak azt jósolta meg, hogy az elmélete következményeként e hullámoknak létezniük kell, de a hullámok pontos tulajdonságait is megadta: fénysebességgel terjednek, a forrásuktól távolodva egyenes arányban csökkenő amplitúdóval, kétféle rezgési (ún. “polarizációs”) állapottal, általuk a téridőben megnyúlást és összehúzódást okozva a haladási irányukra merőlegesen (vagyis “transzverzális” hullámok)."


Szóval nem igaz, hogy csak a részekékkel foglalkozott a rel. elmélet. nem igaz, hogy a grav. hullámot Einstein részecskeként képzelte el és nem igaz, hogy nem vonatkoznak rá a rel. elmélet szabályai, sebességkorlátja.


"Ki mondta hogy g hullámokon utazik az információ a kvantum összefonódásban? Én biztos nem."

Én biztos nem. Most direkt egybekutyulsz két dolgot, hogy hülyeségnek látsszon. Vagy ENNYIRE nem érted az egészet.


"Te erőlteted hogy kell lenni egy 3. csatornának ami fény jellegű ."

Nem "erőltetem", hanem ez teszi lehetetlenné, hogy információt szállítson fénysebesség fölött a kvantumösszefonódás.


"De te még a kauzalitáson is vakon vagy mert azt állítod egy ilyen fénysebességnél gyorsabb telefon megsértené azt."


Én vagyok vakon.


Megpróbálom nagyon egyszerűen elmagyarázni.

A rel. elmélet alapján az univerzum két külön pontjában a "most" csakis akkor jelenti ugyanazt, ha a két pont ugyanakkora sebességgel mozog ugyanabban az irányban, minden más esetben eltér.


Tehát ami az egyiknek MOST, az a másiknak simán lehet a JÖVŐ. Ilyenkor egy "azonnali" információ a jövőből jöhet. És máris időparadoxonod van.

https://www.youtube.com/watch?v=b8Yi5KzfTm0



"Attól hogy hamarabb tudom meg nem nyertem a lottón még nem dől össze a világ."

Láthatóan attól látod hülyeségnek ezeket a fizikai tényeket, mert csak a hétköznapi megszokásaidra alapozod a véleményed.


Mindenki így kezdi.

Mert ebben élünk, ezt látjuk.

De egy csomó dolog a rel. elmélet és a kvantumfizika terén ezeknek ellentmond.

Ezen nem változtat az, ha emiatt engem hülyének nézel.

2021. okt. 7. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/46 anonim ***** válasza:

Engedd el ezt a g hullámot.


A kvantum összefonódásos információátvitel elméleti vonatkozásairól beszéltem.


"Megpróbálom nagyon egyszerűen elmagyarázni."

Te most az óraszinkron problémát magyaráztad el ,másnéven ikerparadoxont , nem az oksági törvény megsérülését. Az ikerparadoxon meg nem igazi önellentmondás csak hibás értelmezés.

Te is ezt teszed mert jövőről beszélsz miközben a valóságban nem létezik jövő vagy múlt csak jelen. A felhívja B t 15c sebességgel terjedő telefonon , B máshol van mint A ezért az órája törvényszerűen máshogy jár az óraszinkron probléma miatt. De felvenni a kagylót okságilag csak az után tudja hogy A feltárcsázta. Irreleváns hogy kinek mit mutat az órája amikor cselekszik.


Gondolom ez a megállapításod is valami olyanon alapul hogy kiszámoltattad programmal az önidőket c nél nagyobb értékeknél.Magyarán szólva alkalmaztál egy szabályrendszert olyan dologra amire nem való.Nincs mozgó részecske(vagy húllám hogy boldog legyél ha már ez a fétised) a kvantum telefonban tehát nem tehetted volna ezt meg.1c nél nagyobbal meg semmilyen jogon nem számolhatsz (ha ez történt).


Vagyis az én állításom áll mert a kvantum telefon e verziójára nem vonatkozik a relativitás elmélete.


Nyilván a te verziódra vonatkozik de azt én nem ismerem ,azt hiába is kéred számon rajtam.Na nem mintha annál magyarázva lenne az okság sérülése.

2021. okt. 7. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/46 dq ***** válasza:

Igazából azt megengedi a relativitáselmélet, hogy legyen egy kijelölt rendszer, a benne levő dolgok a relativitáselméletnek megfelelően mozogjanak ( ami gyorsan megy az kilapul meg lelassul ), és a kijelölt rendszerben (a rendszeridő szerint) lehessen kommunikálni a fénynél gyorsabban.


Ekkor nem lép fel semmilyen paradoxon, nincsen időhurok (ezt megakadályozza a kijelölt rendszer), senki nem tudja megölni a nagyapját.


Például a Star Wars kommunikációját is _megengedi_ a fizika, nincsen benne ellentmondás. Van egy idő az egész galaxisban, az szerint lehet telefonálni lag nélkül (vagy akár gyorsabban is lehet utazni a fénynél, ezt is engedi a kazualitás, mondjuk a dinamika már nem).


A relativitáselmélet azt "tilja", hogy tetszőleges rendszerben lehessen a rendszeridőnek megfelelően tetszőlegesen nagy sebességgel utazni. (Ekkor visszamehetnél a saját múltadba, aminek több feloldása van, de az érdekesek mind ellentmondásosak.)

2021. okt. 7. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/46 Wadmalac ***** válasza:

"Te most az óraszinkron problémát magyaráztad el ,másnéven ikerparadoxont , nem az oksági törvény megsérülését."

Összefüggés van, hiszen mindkettő ugyanúgy a rel. elméleten alapszik, de nem ugyanaz. Amiről én beszélek, az maga az ikerparadoxont (ami nem paradoxon, mint tudjuk) is okozó téridő-torzulás.

De én nem arról beszélek.


Mindegy.

Itt egy nem tudományos oldali, hanem Forbes, de hiteles tud. alapú cikk, ami közérthetően elmagyarázza, miért nem lehet a kvantumösszefonódással fénynél gyorsabban infót átvinni.

Sajnos ez nem részletezi, csak utolsó sorában megemlíti, hogy a kauzalitás törvénye sérülne.



"Gondolom ez a megállapításod..."

Nem az én megállapításom, mint láthatod.


Itt ez a kis videó, ebből talán érthető lesz.

https://www.youtube.com/watch?v=msVuCEs8Ydo

2021. okt. 8. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/46 anonim ***** válasza:

"megemlíti, hogy a kauzalitás törvénye sérülne."


Én meg találtam írást ami részletezi és itt nem a fizikáról van szó,semmi köze a témához ,a videódhoz stb.


Kurucz Zoltánnál le vannnak írva ezek a kvantumkommunikációs sémák ,nem tudom bemásolni.


Ott is elhangzik az ominózus mondat hogy a klasszikus adatátviteli csatorna miatt nem sérül a kauzalitás.


Ezzel arra utal hogy bár a kommunikáció egyik része az ebit (kvatnumbitekkel) történik teleportációval,ennek a kiolvasásához szükség van elküldeni a fogadó félnek klasszikus úton a feladó q részecske bemeneti állapotát tehát bár úgy tűnik hogy teleportációval azonnal nálam van az üzenet ,ezt elolvasni nem tudom csak miután a klasszikus csatornán megkapom a nyitó kódot.


A q telefon felépítésére vonatkozó kauzalitásáról van szó teljesen világos.


Ehhez Einsteinnek semmi köze, de jó pont az a film aminek a címe hogy a c nek semmi köze a fényhez. Pontosan az a lehetséges maximális mozgás törvényét fogalmazza meg.


Ha a q telefonnál a klasszikus csatoránára holnap találunk egy olyan részecskét ami 30c vel továbbít akkor sem történik semmi csak az hogy lett egy q telefonod ami 30x gyorsabb az előzőnél ami a fényjeleket használja a nyitó kód átvitelére.

Nyilván nem valószínű hogy c nél gyorsabb részecskét találunk még mielőtt megkapnám ,ezzel csak a videódra utalok hogy valójában a c csak az ismert világunk szereplőire vonatkozik.

Fel nem fedezett részecskék nyugodtan közlekedhentek közöttünk akárhány c vel mert nekik az is csak 1cé lesz csak nem cének kell majd hívni hanem más azonosítóval logikusan.


Viszont én meg most megtudtam hogy ez a kvantum átvitel nem a nagy távolság leküzdéséről szól hanem a titkosításról és a számításokról. Egy ilyen telefon gyakorlatilag feltörhetetlen, és még azért kutatják mert lokalitás független számítási kapacitást lehet létrehozni ill bődületes számítási sebességeket.

2021. okt. 8. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/46 Wadmalac ***** válasza:

Akkor most megfogalmaztad azt, hogy igazam van úgy, hogy úgy hangozzon, nincs igazam?

:D


Mit állítottam? Amit te körmödszakadtáig tagadtál?


- A rel. elmélet nem csak a részecskék mozgásáról szól.

- Az összefonódás alkalmatlan fénynél gyorsabb adatátvitelre

- Ha képes lenne rá, az ellentmondana a kauzalitásnak is


Mindháromra hoztam bizonyítékot, te cáfolatot egyikre sem.

Szóval?


"Ehhez Einsteinnek semmi köze, de jó pont az a film aminek a címe hogy a c nek semmi köze a fényhez."


De jó, hoy az egész pontosan a rel. elméletre alapulva magyarázza el mindezt.

De Ensteinhez semmi köze.


Oké, meguntam.


Higgyél, amit akarsz.


"Viszont én meg most megtudtam hogy ez a kvantum átvitel nem a nagy távolság leküzdéséről szól hanem a titkosításról és a számításokról."

és nem fénynél gyorsabb kommunikációról.

Ennyi.

2021. okt. 8. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!