Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az állatfajok egyedei miért...

Az állatfajok egyedei miért ugyanakkorák és egyformák, míg az egyes emberek között miért vannak ekkora különbségek?

Figyelt kérdés

Az állatfajok egyes egyedei ugyanakkora méretűek, és egyformák ugyebár pl. marmagasság, mancs, pata méret, szőrzet típusa és színe, farok hossza, súly, testalkat stb. Ha megnézel több lovat, medvét, bálnát, tigrist, majmot stb. mind közel egyforma.

Akkor az emberek egyedei miért különböznek ennyire? Valaki 140 cm, míg más 210 cm. Valaki lába 35-ös, másé 48-as, valaki 40 kg , megint más 110 kg stb. Miért van ekkora sokszínűség az emberi faj egyedei között, és miért ilyen kicsi az állatok között?

Miért vannak genetikailag meghatározva az állatok egyforma paraméterei, és miért alakultak ki ezek az éles különbségek az embereknél?



2016. dec. 7. 16:34
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
71%

"Két egyazon alfajba tartozó farkas viszont sokkal hasonlóbb mint kèt bármilyen ember, az ikreken kívül..."


Neked. Mert láttál életedben 15 farkast, azokat is képen. Emberből viszont sok ezret, köztük élsz, az agyad kondícionálva lett a legapróbb eltérések észrevételére is.


Nézd csak meg az afrikaiakat, vagy a kínaiakat, számodra ők is mind egyformák, nem? Egyik pont olyan mint a másik, legfeljebb egyik kicsit kövérebb vagy magasabb mint a másik. Ők viszont látják egymáson azokat az apró eltéréseket, különbségeket, amiket te nem veszel észre, mert kínaival és négerrel sem gyakran találkozol életedben, ők viszont nap mint nap ilyen közegben mozognak.


De mondok egy érdekes dolgot: ha idehozol Európába egy olyan kínait, aki 20 éves és még soha nem volt az országuk (vagy még inkább a városuk) határán túl, még sosem látott nemkínai embert, ő nem fogja tudni megállapítani a különbséget az európaiak között, egyik olyan lesz számára mint a másik. Legfeljebb az egyik bajuszos, a másik meg kopasz, vagy kövérebb mint a többi, de ennyi. Pont annyira nem látja a különbségeket az európaiak között, mint amennyire te nem látod a különbségeket a kínaiak között.


Ugyanez érvényesül az állatvilág képviselőire is: ha a farkasok között élnéd le életed egy jelentős részét, akkor 10 év múlva kiröhögnéd mostani saját magad, és konkrétan nem értenéd, hogy hogy a túróba nem bírtad megkülönböztetni egymástól az egyes példányokat, hogy a rossebbe láthattad olyan egyformának őket... Mikor tök különbözőek, nincs két egyforma köztük.

2016. dec. 7. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 A kérdező kommentje:

Aha, akkor sorold fel az ember alfajait is. Ja hogy nincsenek nekik. Mégis annyira különböznek mint a külön alfajba tartozó farkasok akiket belinkeltél.

Én is vidéken nőttem fel, rengeteg állatot láttam. Azt ne mond nekem, hogy pl. a disznók, lovak ugyanannyira különböznek mint az emberek, mert ez nem igaz. Vagy ha eltekintünk az emlősöktől, nem hinném hogy egy kacsa vagy tyúk ugyanannyira különbözik a tøbbitól mint egg ember.

Te ugyanannyira meg tudnál különböztetni egy darab elefántot, zsiráfot, zebrát, antilopot, oroszlánt, gorillát?

Biztosan nem, mert közel ugyanùgy néznek ki...

2016. dec. 7. 18:00
 13/28 anonim ***** válasza:
86%

Értem, szóval te nem tudod megkülönböztetni őket. Attól nekem még mindig sikerült. Név szerint ismertem mindig minden állatunkat.

Zsiráfok, gorillák, stb között nem éltem, de érdekes módon azok akik velük foglalkoznak kint a terepen, ők is mindig ránézésre meg tudják különböztetni az egyes példányokat. Láttál már olyan természetfilmet, ami például kifejezetten egy-egy állatcsoportot, mondjuk egy falka oroszlánt követett figyelemmel? Javaslom, nézz meg egyet!

2016. dec. 7. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
88%

Ez az emberi agy specialitása a saját faját tekintve.

Mivel a környezetünk információinak közel 50%-át látás útján szerezzük meg (maradék információnak pedig kb 40%-át hallás útján,fennmaradó 10% közt oszlik meg a szaglás,tapintás,ízlelés) ezért nekünk nagyon pontosan és részletesen kell felismernünk fajtársainkat. Ki lehet ellenfél,ki lehet szaporodásra alkalmas partner,ki lehet az utódunk.

Ezért az agyunk egy hihetetlenül részletes,és nagyon gyorsan kiegészítő arcfelismerő rendszert fejlesztett ki a törzsfejlődés során.

Kiegészítő rendszer alatt arra gondolok hogy akkor is felismered az egyik barátod arcát,ha félig eltakarja egy sál,vagy épp grimaszol.Az agy ezeket képes korrigálni,annak ellenére hogy a nyugalmi (alap) arcvonások torzulnak,nem kivehetőek.


Más fajok egyedeit nincs jelentősége megkülönböztetnünk részletesen. Egy vadászó gyűjtögető társadalomnak bőven elég felismernie hogy egy farkas van a bokorban. Hogy az egy ismeretlen vagy már múlt héten is látott farkas,az tök mindegy.

Nyilván a szintén látás útján információhoz jutó fajok egyedei ugyan csak képesek egymást részleteiben megkülönböztetni. Valószínűleg a főemlősök is képesek erre.

A kutyák,kutyafélék,macskafélék,rágcsálók inkább szaglás és feromonok útján azonosítják egymást.


És nagyon jól írta egyik válaszoló ,europid rassz számára a mongolid rassz egyedei megkülönböztethetetlenek első látásra,fordítva ugyan ez.


És az embernél pedig nehéz megállapítani honnan kezdődik az alfaj,és honnan a helyi változat.

A nagyrasszok pl tekinthetőek alfajnak.

Hisz vannak öröklődő eltérések,és ezek területileg is elszigeteltek egymástól,más más populációkat alkotnak. (természetes úton egy mongol nő,és egy Dél amerikai férfi nem tudna szaporodásra lehetőséget kapni a földrajzi elszigeteltségből)

Különbözőségek mutatkoznak pl a vázizomrendszer felépítésében,a szírszövetek elhelyezkedéseiben,méretekben,a testmagasságban,a csontok,és köztük kiváltképp a koponya formájában,bőrszínben,és olyan belső folyamatokban is mint enzimek előállítására való képesség.Kelet Ázsiában például nagyon alacsony hatásfokú,vagy egyáltalán nincs is alkohol lebontó enzim reakciójuk az embereknek.

És a vércsoportokról meg se feledkezzünk.

2016. dec. 7. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt tényleg az emberek megkülönböztetésére vagyunk kondicionálva(pl én a négereket vagy a távolkeletieket gyakrabban nem ismerem fel ha egyedül vannak, mint a fehéreket)

másrészt az ember valóban a változatosabb megjelenésű állatok közé tartozik.

A háziasított állatok is változatosabbak mint a vadon élők, talán a kutya a legszélsőségesebb példa.

Egy városi iskolai osztály diákjai közt akkora a változatosság mint a vegyes fajtaeredetű kóbor kutyafalkában.

(Dél-Ázsiában általában egységes dingószerű kinézetük van a falka tagjainak, ezért egy fajtájúnak tekinthetők)

2016. dec. 7. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 sadam87 ***** válasza:
100%

Egy faj, egy alfaj, különböző változatok (harlekinkatica):

[link]

Egy faj, különböző változatok (a képen nem biztos, hogy egy alfaj van, de egy alfajon belül előfordulhat mindkettő):

[link]

Vannak nagyon változatos kinézetű fajok. A testméret meg pláne nem egyezik egy fajon belül.

Azt én is meg tudom erősíteni, amit a 14. válaszoló írt: az emberi agy nagyon érzékeny az arcok felismerésére.

[link]

Tudtommal van is olyan rendellenesség, hogy ez a funkció hibás, és ilyen emberek nem tudnak másokat arcról felismerni (a nevére sajnos nem emlékszem).

Egyébként bár az embernél a kinézetben a változatosság valóban viszonylag nagy (ami valószínűleg leginkább a nagy földrajzi elterjedéssel magyarázható), az emberi faj genetikai változatossága viszonylag kicsi.

2016. dec. 7. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 A kérdező kommentje:

Örülök hogy azért születtek érdekes és hasznos válaszok.

Köszönöm mindenkinek.

2016. dec. 7. 22:20
 18/28 Wadmalac ***** válasza:
83%

"Ha megnézel több lovat, medvét, bálnát, tigrist, majmot stb. mind közel egyforma."

Valóban, pl. a jegesmedve és a grizzly olyan, mint két tojás.

2016. dec. 8. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
100%
Lóból van kisebb, nagyobb, különböző színű, különböző fejformájú, és különböző alakú.
2016. dec. 8. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 dellfil ***** válasza:
63%

Egyszerűen nem igaz a felvetésed.

Ugyanazon a területen élő, azonos fajhoz tartozó (és azonos nemű!) állatok egyedeinek méretei között is nagy különbségek lehetnek. Ezer oka lehet, és van. Nem sorolom.

Például a Serengetin egy időben élő, azonos korú hím oroszlánok testsúlyainak eltérései, arányukban NEM sokat különböznek, az egy időben - mondjuk Makón - élő férfiak testtömeg különbségének arányaitól. Vagy a sörényeik mérete, színe, stb. Valahol mind egyedi. (Nem klónok! Azért mert állat, még nem jelenti, hogy egy kaptafa!) :DDD

"Az állatfajok egyedei miért ugyanakkorák és egyformák,..."

Nem azok. Passz.


dellfil

2016. dec. 8. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!