Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány különböző, C4H8 összegkép...

Hány különböző, C4H8 összegképletű, nyílt láncú szénhidrogén létezik? A válasz: 4. De miért?

Figyelt kérdés

2016. dec. 7. 20:03
 1/7 anonim ***** válasza:
54%
Ábel hagyd abba, mert képentöröllek!
2016. dec. 7. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
59%

A C4H8 azt jelenti, hogy egy helyen a C között kétszeres kötés van, a többinél egyszeres.


CH2=CH-CH2-CH3


CH3-CH=CH-CH3


CH3-CH2-CH=CH2


CH3-C-CH3

és itt a középső C-hez kapcsolódik (lefelé) kettős kötéssel a =CH2

2016. dec. 7. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Miért?

A cisz-transz izoméria miatt!

Van az 1-butén (ez a #2-es válaszoló első és harmadik molekulája is, de ez valójában csak egy verzió!)

Aztán van a 2-metilpropén.

És van a cisz-2-butén meg a trans-2-butén. Így lesz négy nyíltláncú izomer.


[link] /ck_561524a26c194.png

2016. dec. 8. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A linket megpróbálom még egyszer:

[link]

2016. dec. 8. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

De miééért?! :D

Köszönöm a válaszokat! én a 2. válaszoló 1. és 3. konstitúcióját egynek vettem, de akkor ezek szerint az két különböző típus. Köszönöm még egyszer!

2016. dec. 10. 16:58
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

"én a 2. válaszoló 1. és 3. konstitúcióját egynek vettem, de akkor ezek szerint az két különböző típus"


Helyesen vetted egynek,a CH2=CH-CH2-CH3 és a CH3-CH2-CH=CH2 nem két különböző típus, hanem teljesen ugyanaz a molekula. Mind a kettő az 1-butén. A molekulában a szénatomok számozását ugyanis a kettőskötéses szénhez közelebb kell kezdeni.

A CH2=CH-CH2-CH3 molekulában a bal oldalon kell kezdeni a számozást és ez az 1-butén.

A CH3-CH2-CH=CH2 molekulában meg a jobb oldalról kell kezdeni a számozást, és ez is az 1-butén.

A CH3-CH=CH-CH3 molekulát kellett volna kétszer írni, hogy az egyik térizomer a cisz-2-butén, a másik térizomer meg a trans-2-butén, ahogy a linkelt ábrán látszik is a két különböző térszerkezet. Csak ebből az összevont szerkezeti képletből nehéz észrevenni, hogy ez két különböző molekula. [A kettőskötés gátolja a rotációt, emiatt alakul ki a cisz-transz izoméria! A miértedre ez a válasz.]

2016. dec. 12. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm az Utolsónak, most már érthető! :)
2016. dec. 13. 18:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!