Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kvantumfizika hogyan kezeli...

A kvantumfizika hogyan kezeli az időt? A határozatlansági elv kiterjed-e az időre is? Az idő "szét tud kenődni" két kvantumesemény között? "Szakadhat"-e?

Figyelt kérdés
T0 pillanatban létrehozzuk az "a" "b" összefonódott fotonpárt, majd "a" fotont t1 pillanatban detektáljuk. A határozatlanság kiterjed-e az időre is? Ha igen akkor a hullámfüggvényben a t0 t1 események között minden időpont egyszerre kell jelen legyen, a kauzalitás nem érvényes.T0 t1 esemény időben nem elválasztott, tehát"a, b" fotonpár spinje t0 pillanatban determinált. Nincs múltba visszahatás, csak jelenidejűség. T1 esemény összeomlassztja a hullámfüggvényt t0 pillanat a múltban marad visszaáll a kauzalitás. Ugyanez a kétrés kísérletre is. Nagy marhaság?

#idő #kvantumfizika #Kvantum-összefonódás #kvantumgravitáció #két rés kísérlet #Schrödinger egyenlet
2017. jan. 3. 01:57
 1/3 DJLance ***** válasza:
Nagyon sok hipotézis és elmélet van erre, de a kvantumfizika törvényeiről, kis túlzással szart sem tudunk. Az egyik ilyen elmélet, hogy az idő (mint a tér) több dimenziós. Ezzel magyarázták azt, hogy fotonok lehetnek egyszerre két helyen is egy időben. Ez nagyon bonyolult és leírni úgy nem tudom, hogy érthető legyen. (talán, ha elmutogatnám) Ami nagy valószínűséggel igaz, hogy az idő masszív összefüggésben van a sebességgel, így inkább a sebességük határozza meg, hogy "mikor" vannak. Ez fura és szokatlan, de a kvantum világra az általunk tapasztalt fizikának semmi értelme sincsen. Az idő egy nagyon torz formában van ott jelen, ez biztos.
2017. jan. 3. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nem értek matekül, de mintha a Schrödinger egyenlet az időt lináris folyamatként kezelné? Ez nem túl antropomorf közelítés? Amikor nincs kauzalitás, akkor nem lehet idő sem?

Arra utalnék, ha az idő nem lineáris, hanem kvantált lenne(Planck idő), ez talán feloldaná a kvantumfizika "varázslásait". Amíg a szuperpozíció fennáll addig nem létezik kitüntett időpont, hanem a t0 és t1 esemény közötti valamennyi "időpont" nem kauzális, hanem "valószínűségi", így amíg a hullámfüggvény össze nem omlik, addig egyidejűség van, tehát a t0 t1 időpontok egyidejűek. mikor t0-t1 eseménypár megtörténik, Planck idő alatt kauzális eseménnyé válik, tehát t0 időpont a múltba kerül. Ezt kifejteni csak matekkel lehetne, ahhoz meg sajnos nem értek...

2017. jan. 3. 20:16
 3/3 anonim ***** válasza:

Nem kell ennyire túlbonyolítani. Nem ismerjük egyszerre a helyet és a sebességet tetszőleges pontossággal.

Ugyanez áll az energiára és az időre. Utána lehet számolni.

2017. máj. 10. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!