Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szétválasztható változójú...

Szétválasztható változójú diffegyenlet milyen lehet?

Figyelt kérdés

Jól gondolom, hogy lehet inhomogén is? Vagy csak az lehet inhomogén, ami visszavezethető szétválasztható változójúra? Az inhomogenitás azt jelenti, hogy van a diffegyenletben olyan tag, ami nem az ismeretlen függvény vagy annak deriváltja, ugye? Példál, ha y(x) az ismeretlen, akkor ha van az egyenletben egy plusz x tag, akkor az már inhomogén? Konkrétan: y'+y=x

Ez inhomogén?


2017. jan. 5. 14:12
 1/3 anonim ***** válasza:
A fő kérdésedre a válasz y'=f(x)*g(y) alakban rejlik ( lásd a Wiki-n a "Szeparábilis differenciálegyenlet" cím szó alatt) A többi kérdésed a szétválasztható változójú de.-ekre vezethető esetekre vonatkozik. Nézz utána, hogy mi a definíciója a kétváltozós az n-ed fokú homogén függvénynek. Például x^4-x^3y miért igen és az x^2+sin(x)*cos(y) miért nem homogén. Ezen keresztül fogod csak igazándiból megérteni a többi de. osztályról elhangzottakat. Az M(x,y)*dx + N(x,y)*dy=0 elsőrendű de.-t akkor nevezik homogén fokszámúnak, ha az M(x,y) és N(x,y) függvények ugyanolyan fokszámú homogén függvények. Folyt. köv. Sz. Gy.
2017. jan. 8. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Egy f(x,y) kétváltozós függvényt n-ed fokú homogén függvénynek neveznek, ha f(λ·x,λ·y)=λ^n·f(x,y).

(Javaslom Scharnitzky Viktor: Differenciálegyenletek c. művéből az I/2. és 3. fejezetek áttanulmányozását) Folytatva az előző gondolatmenetet, érdemes feltenni még, hogy M és N függvények és parc. deriváltjai folytonosak. Élve t=y/x helyettesítéssel visszavezethető szeparábilis esetre. Inhomogén itt azt jelenti, hogy nem homogén. Ilyen eset lehet, amikor M(x,y)=ax+by+c ill. N(x,y)=kx+ly+m elsőfokúak és nem homogének és a szeparábilis eset előáll bizonyos helyettesítéssel. Hasonló típusú az y·f(xy)·dx+x·g(xy)·dy=0 de. is.

Sz. Gy.

2017. jan. 9. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Konkrétan y'+y=x valójában inhomogén, mert 1·dy+(y-x)·dx=0 de.nél az N(x,y)=1 és M(x,y)=y-x nem ugyanolyan fokszámúak. N-nek 0-ad fokú, míg M-nek első fokú a homogén fokszáma.

Sz. Gy.

2017. jan. 9. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!