Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy működik a kórházakban a...

Hogy működik a kórházakban a hierarchia?

Figyelt kérdés
Én konkrétan csak hírből ismerem, vagyis olvastam könyvet, ahol különböző titulusokat emlegettek, meg most a Grace klinikában is. És hát káosz van a fejemben. Ha tudja valaki, pls írjátok le :)

2017. jan. 13. 23:27
 1/4 anonim ***** válasza:
93%
Mire vagy kíváncsi?
2017. jan. 14. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
2%

Etika szóval gondolom te nem vagy tisztában, hogyha szerinted azt jelenti, hogy a betegek körül az alul fizetett kórházi személyzet fáradhatatlanul fog ugrálni 24 órában. Ez mennyire etikus a orvosok és ápolók felé?


A betegek igényeit és elvárásait még a hozzátartozók se tudják teljesíteni sokszor, ezért is egyszerűbb, ha az egészet ráhagyják a kórházi személyzetre az egészet, aztán panaszkodnak, hogy miért nem úgy van az ahogy ők azt elképzelték.


Én is, hozzátartozóim is voltak többször kórházban (és nem csak ambuláns ellátáson), csak se én, se ők nem követelőztünk és tudtuk, hogy a rendszer mennyire le van terhelve, vagy mi az amit el lehet várni a kórházi bennfekvéstől.

2017. jan. 14. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A hierarchia pontosan ugyanolyan, mint bármely intézményben. A kórházak fekvő betegeket gyógyítanak. Ezért kézenfekvő, hogy betegségtípusonként részlegeket hozzanak létre. Minthogy itt vannak különösen súlyos esetek, ezért kell egy ilyesmivel foglalkozó részeg is. Többnyire létezik egy úgynevezett járóbeteg részleg is. Mindezek eszközöket igényelnek, tehát kell az infrastruktúrával foglakozó részleg is. Szükség van sok más technikai, gazdasági kiszolgálásra, tehát vannak ilyen részlegek is. A bonyolultságuktól függően, ezek tovább bonthatók kisebb részlegekre.

Minden részlegnek van vezetője, többnyire egy szakértő. Osztályvezető a titulusa. Az osztály bomolhat csoportokra, ezeket csoportvezető vezeti. Több osztály hasonló funkciót láthat el, akkor őket összefoghatja egy főosztály, persze vezetővel. És egy nagyobb kórházat több intézményre osztanak, amelyet igazgató vezet. A kórház főnöke pedig a főigazgató. Minthogy a fő tevékenységben két szint van, az orvosoké és az ápolóké, ezért mindkét szinten vannak vezetők (pl. vezető főnővér).

Ez a szervezeti hierarchia. Minthogy ez tudományos munka is, ezért van a tudományban való előrehaladás szerinti hierarchia is, ez azonban elsősorban tekintélyt ad, nem hatalmat. Ilyenek lehetnek mint rezidens (diplomája van, de szakképesítése még nincs), alorvos, orvos, főorvos. Hasonló lehet nagyobb helyeken a középszinten is, úgy mint kisegítő ápoló, ápoló (nővér), főápoló. Ezek a szakmai tudást tükrözik.

Ezen túl az orvos végezhet tudományos kutatásokat, és lehet, hogy egyben oktat is. Ekkor lehet PhD (egy, az előzőnél magasabb doktori fokozat), vagy nagydoktor, professzor. Ez akadémiai szintű tudást és címet jelent. Ha oktat, lehet tanársegéd, adjunktus, docens, vagy tanár (professzor).

A szervezeti hierarchia, a tudományos cím és az oktatói titulus egymástól függetlenek, bár nyilván, aki professzor, feltehetően főorvos is, és nagy valószínűséggel minimum egy osztályt vezet.

Meg kell említeni még, hogy a hierarchia csúcsán több vezető is lehet, ezek politikai címek. Ilyen például manapság a kancellári cím. Ez ma nálunk kizárólag pártkatonát jelent, akár nulla tudással, és abszolút hatalommal.

2017. jan. 14. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Ez de komoly! Köszi utolsó! :D
2017. jan. 19. 16:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!