Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet olyan, hogy a egyik...

Lehet olyan, hogy a egyik szülőjének kék a szeme, a másiknak barna és a gyereké még sötétebb barna lesz?

Figyelt kérdés
2017. jan. 15. 21:54
 1/9 anonim válasza:
100%
Persze
2017. jan. 15. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Simán.
2017. jan. 15. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
100%
Lehet. Nekem apámnak kék szeme van, anyukámnak sötétbarna, de az enyém olyan sötét, hogy némelyik afrikai vagy ázsiai emberé világosabb.
2017. jan. 15. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
2017. jan. 15. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Igen, lehet.
2017. jan. 15. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
76%
Nálunk barna+kék szülőknek lett szürkészöld szemű gyerekük, anyuka szerint pont ilyen színű volt a nagymamája szeme is, onnan örökölte a kislány.
2017. jan. 15. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
76%

Gimi,11.osztályos biológia óra...

A szemszínt a szüleinktől örököltjük,a szemszín=tulajdonság,ami attól függ,milyen allélt örökölt az utód.

Kék szemszín csak akkor lehetséges,ha mind a két szülőtől a kék szemszínt okozó allélt öröküljök.

Barna szemszín akkor lehet,ha mindkét szülőtől a barna szemszínt okozó allélt kapja,vagy csak az egyik szülőtől.

Mivel a barnaszemszín okozó allél a domináns,így hiába kapja az utód a másik szülőtől kék színt okozót, barnaszemű lesz.


Szóval ha valaki barnaszemű még hordozhatja a kékszemszínt okozó allélt,a felmenőitől függ.

De pl két kékszemű szülőnek 100százalék,jogy kék szemű lesz a gyereke.

2017. jan. 15. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

A szemszín kialakulásában a nyers genetikán kívül még egy sor más tényező is részt vesz, de alapvetően az uralkodó-lappangó (domináns-recesszív) öröklésmenet szerint örökítődik tovább. Tehát mondjuk két kék szeműnek nem lehet fekete szemű gyereke. Két barna szeműnek viszont lehet kék. Egy barna és egy kék szeműnek is lehet kék.

Viszont mint mondtam, sok egyéb tényező is közrejátszik, első sorban az árnyalatok kialakulása terén. Simán elképzelhető, hogy az utódnak kicsivel másabb árnyalatú a szeme, mint amit a szülők alapján várnánk. (Persze ettől még kék színű szülőknek ugyanúgy nem lehet fekete szemű gyereke, hiszen az már nem csak árnyalatbeli különbség.)

Na meg nagyon ritka esetben, de a szemszínt meghatározó gén mutációja vagy többszöröződése is okozhat eltéréseket.

2017. jan. 16. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Igen, én is tudtam, hogy két szeműnek nem lehet barna szemű gyerek. Azt is, hogy egy barna és egy kék szeműnek lehet kék szemű is és barna szemű is, valamint két barna szeműnek szintén lehet kék szemű és barna szemű. Az árnyalatbeli különbségekre voltam kíváncsi. Arra nem tért ki a gimis biológiaoktatás.
2017. jan. 16. 07:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!