Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Transzformátor és energiamegma...

Transzformátor és energiamegmaradás hogyan?

Figyelt kérdés

Valaki el tudná magyarázni érthetően, hogy pl feltranszformált feszültségnél miért csökken az áramerősség tehát miért fordítottan arányos?

Vegyük példának hogy 200 ohm-os fogyasztó van a betápon és a kimeneten is. A betáp legyen 1000 AC a kimeneten pedig legyen 2000 AC a nagyobb menetszámnak köszönhetően. Na most miért nem lesz a kimeneti fogyasztón 10A?



2017. jan. 24. 22:33
 1/9 holnaptegnapja ***** válasza:
100%

1, A primer oldalnak nem elegendő a háttér teljesítménye.

2, A szekunder oldalnak a menetszámhoz képest a vezeték keresztmetszete a primerhez képest kisebb.

3, A trafók letranszformáláskor a hatásfokban ált. 90-97 %-sak. A hiányzó energiát maga a trafó használja el.

4, A trafók primer oldali belső ellenállása - feltranszformálás esetén - eleve kisebb, mint a szekunder oldali. Ezért a hatásfoka fordított arányban rosszabb. Így a teljesítménye is.


(nem értem, hogy a betápon miért szükséges 200 Ohmos fogyasztónak lennie?)


Vagy a primer oldali 200 Ohm impedanciára gondoltál?

2017. jan. 24. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat, sokat segítettél! És igen, az impedanciára gondoltam, nem egy konkrét fogyasztóra. Csak hogy legyen referencia az összehasonlításhoz.
2017. jan. 25. 00:50
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Hát, bocsánat, ezek az érvek nem súrolják a lényeget, ezek nem okok, hanem következmények - már, ha igazak, mert azért az első pont az nem sok mindenre jó. A második meg... általánosan egy szekunder az akár kisebb feszültségű, akár nagyobb feszültségű is lehet a primerhez képest, így aztán a keresztmetszet is vagy kisebb, vagy nagyobb. Na, az igaz, hogy a veszteség kicsi, ezért az nagyon nem nagyarázza meg, hogy tized feszültségen 10szer akkora áram van. A négyest ne elemezzük, hiszen eleve csak feltranszformálásról szól.


A kérdésre a válasz az, hogy a gerjesztéseknek egyensúlyban kell lenni, a gerjesztés meg áram szorozva menetszámmal. Tehát a kisebb menetszámú tekercsen nagyobb áram folyik-folyhat.

De elindulhatnánk az energiamegmaradás irányában is éppen.

2017. jan. 25. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 holnaptegnapja ***** válasza:

T. _ Strogoff!


"Hát, bocsánat, ezek az érvek nem súrolják a lényeget, "

---------------

- Ha a kérdező meg van elégedve, valszeg meg is értette, hogy erre volt szüksége és nem a semmire bólintott.


Meg van "bocsájtva", ha másra vagy kíváncsi :), mint a kérdező. :)

=========================================

"De elindulhatnánk az energiamegmaradás irányában is éppen."

-------

Az energia megmaradás törvénye nem csupán transzformátoros kérdés.

Csak a trafóra is igaz.

2017. jan. 25. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Varga Péte4 ***** válasza:

Ideális esetben a transzformátor terheletlenül nem vesz fel áramot, mert a primer tekercsben indukálódó feszültség megegyezik a tápfeszültséggel.

Ha a szekunder kört terheled, az abban folyó áram az azt létrehozó mágneses fluxus ellenében hoz létre fluxust. Következésképpen a primer oldalon megnövekszik az áram annak érdekében, hogy a primer tekercsben indukálódó feszültség megegyezzen a tápfeszültséggel.

Tekintve, hogy a szekunder oldali menetszám duplája a primer oldalinak, ilyenformán a primer oldalon dupla áramerősség kell a szekunder áram által létrehozott fluxus kiegyenlítésére.

2017. jan. 25. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 holnaptegnapja ***** válasza:
52%

Tisztelt Varga Péter!


Értelek, mire gondolsz.

Igazat gondolsz.


---

Üresjáratban is egy nagyon kicsit (jelentéktelen) energiát fogyaszt a trafó. Mikor nem az indukcióra reflektálunk.

Attól függ mennyi az a nagyon pici, hogy a primer oldali tekercsnek mennyi a belső impedanciája.

Maga a tekercs is fogyasztó. Mivel egyben ellenállást is képez. Ezek milliamperek csupán "üresjáratban".

---

Ok, értve, hogy mire gondoltál. Tiszta sor. És tényleg így van amit írtál. Csak én maximalista vagyok. :)

Mindent beleszámítok. ;) A nem indukciót is ;)

---

Bocs, nem okoskodni ..., csak figyelembe vettem a teljes működési összetevőit a trafónak.


Upp, ez már szőrszálhasogatás részemről, ... fogd fel humorosan :)

2017. jan. 25. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

T Maholnap!

(merthogy a nickem Sztrogoff, nem Strogoff)

Az olvasni nem tudás ritkán humoros. Onnantól kezdve, hogy a kérdező tisztázta, mire is kíváncsi, a következő módon: " tehát miért fordítottan arányos?", onnan van, akinek világos, hogy az általam kifogásolt válaszok ezt a lényeget nem érintik. Ha a kérdező megértette, hogy azért kisebb/nagyobb a szekunder áram, mert a szekunder keresztmetszet kisebb... Hát, ezt tényleg csak humornak írhattad.

2017. jan. 25. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 holnaptegnapja ***** válasza:

Elnézést. Az elírásért.

Másért nem.

2017. jan. 25. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 holnaptegnapja ***** válasza:

...Tisztelt Sztrogoff!


Igazad van, valóban másoltam amit írtam.


:)


A saját fejemből. :)

Mivel a szakmát nem most tanultam, hanem 36 éve. :)

Nem volt szükségem a Ctrl + A -ra.


Különben sokkal hosszabbat írtam, csak aztán meggondoltam és lefaragtam ilyen egyszerűre, mert az illető kérdező nem biztos, hogy kimondottan műszerész végzettségű.


- gondoltam inkább próbálom egyszerűbben -

2017. jan. 25. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!