Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szuperjég, azaz a hipotetikus...

Szuperjég, azaz a hipotetikus jég-9 Vonnegut regényéből, lehetséges szerintetek hasonló kristályszerkezet létrehozása, akár vízből, akár más anyagból?

Figyelt kérdés
Szuperjég, azaz a hipotetikus jég-9 Vonnegut regényéből, lehetséges szerintetek hasonló kristályszerkezet létrehozása, akár vízből, akár más anyagból?

2017. febr. 9. 08:43
1 2
 1/15 EagleHUN ***** válasza:
100%

Nem tudom a regényben mit írtak.

De IX.-es jég létezik!

[link]


[link]


"A tetragonal phase. Formed gradually from ice III by cooling it from 208 K to 165 K, stable below 140 K and pressures between 200 MPa and 400 MPa. It has density of 1.16 g/cm3, slightly higher than ordinary ice."


[link]

2017. febr. 9. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Köszi, igen ezt a napokban láttam! A Macskabölcső című regényben egy kutató olyan kristályszerkezetet talált meg, amivel érintkezve a víz 48C fok alatt, mintegy saját kristályszerkezetére átalakítva minden további vízmolekulát - jéggé válik. Amikor írták a regényt, még gondolom nem volt felfedezve a jég IX, ezért a hipotetikus kristályformát így nevezték, a név mindegy is. A lényeg a machanizmusa.
2017. febr. 9. 11:56
 3/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát, ez a "fertőző" jég formáció nem létezik.

Láthatóan az említett jég kristályszerkezet csak korlátos hőmérséklet és nyomás környezetben létezik.


Viszont, ha érdekelnek ilyen különleges, szinte misztikus anyagok, ajánlom utánaolvasni a fémes hidrogénnek.

A Jupiter magjában tutira van, valószínűleg szupravezető és ugyan nagyon nagy nyomáson kell előállítani, de valószínűleg, ha egyszer elérte ezt a fémes szerkezetet, szobahőmérsékleten, légköri nyomáson is megőrzi.

Szobahőmérsékletű szupravezető. Azért az elég nagy durranás lenne.

2017. febr. 9. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 2*Sü ***** válasza:
100%
A lehetősége teljesen elvi szinten nem kizárható. Elvileg, de teljesen csak elvileg létezhet olyan, légköri nyomáson szilárd állapota a jégnek, ami nehezen alakul ki, és amihez képest a mi 10-20-30°C-os vizünk tulajdonképpen egy túlhűtött víz. Egy már meglévő jégkristály, szennyeződés, vagy más katalizátor elvileg felgyorsíthatja a jégképződés folyamatát. De hogy évmilliók, évmilliárdok alatt sem jön létre spontán módon, és mindenféle mesterséges körülmények között egy ilyen jég, viszont így létrehozva úgy katalizálja a jégképződést, hogy percek alatt megfagyaszt több liter vizet, ez nagyon-nagyon–(és itt még kb. száz-százötvenezer nagyon következik)–nagyon-nagyon valószínűtlen. A vízzel annyit kísérleteztek már, a fázisdiagramból látható, hogy nem kevés kristályszerkezetet találtak meg, nagyon–nagyok–…–valószínűtlen egy ilyen un. jég-9 létezése.
2017. febr. 9. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm, eddig még csak felületesen hallottam a fémes hidrogénről, hogy elő sikerült állítani, aminek az eredményét kétkedve fogadják. Ezek szerint biztos, hogy létezik, csak még földi körülmények közt nem sikerült biztosan előállítani?
2017. febr. 9. 12:41
 6/15 Wadmalac ***** válasza:

Elméletben ismerjük a legtöbb tulajdonságát is.

Szóval igen, nagyon valószínű, hogy a gázbolygóink magja nagyrészt ebből áll.

A földi nyomáson és hőmérsékleten stabil tulajdonsága is csak elméleti számítások alapján ismert, szintúgy a szupravezetőség.


Az új eredményt még párszor ismételni és hivatalosan ellenőrizni kell, egyelőre valóban nagy szkepticitás fogadta a hírt.

2017. febr. 9. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 Wadmalac ***** válasza:

Most erről a fertőzően fagyó jégről eszembe jutott Asimov Alapítvány sorozatának fertőzően radioaktív anyaga, amivel a Földet lassan teljesen radioaktívvá tették.


Ja persze olyan sincs. :)


Az ónpestis, az fertőz. Mármint ónt. :)

2017. febr. 9. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Nekem meg a prionok jutottak eszembe. Van egy fehérje (a PRNP nevű gén kódolja), amely ha rosszul csavarodik fel, akkor tönkreteszi a jól felcsavarodott társait: átbillenti őket a rosszul felcsavart változatba, akik aztán ugyanúgy továbbadják ezt, tönkretéve az összes PRNP fehérjét. A kergemarhakórt, és az emberi megfelelőjét, a Creutzfeldt-Jakob-szindrómát ez okozza.


Bár ez nem kristályszerkezet, de érdekes párhuzamnak megteszi, hiszen itt is "fertőző" térszerkezeti átalakulásról van szó.

2017. febr. 9. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Köszi, feldobtátok a reggelem! :)

Wadmalac, na most ezzel meghoztad a kedvem az Alapítvány olvasásához, eddig még nem sikerült rávennem magam hogy nekiálljak, de ez felkeltette az érdeklődésem.

Ónpestis, igen az amikor a szürke ón kicsi szemcséje is ha érintkezik a fehér ónnal, és kedvezőbb energiaállapotú kristályszerkezetbe rendeződik, ami ez esetben az elporladást jelenti. :D Vajon hány anyagnak lehet még ehhez hasonló tulajdonsága, képessége?


8-as, nem hiszed el, de fél pillanatra nekem is pont a prionok jutottak eszembe ma reggel, egy összegyűrt papírzsepi kapcsán, amiről valahogy a fehérje elcseszett konformációja ugrott be... Szóval a térszerkezet, ami saját képére formálja a hozzá hasonlóakat... Elgondolkodtató, hogy milyen aspektusban történhet még ilyen "fertőződés"

2017. febr. 10. 08:16
 10/15 Wadmalac ***** válasza:

"Vajon hány anyagnak lehet még ehhez hasonló tulajdonsága, képessége?"

Hát, biztos nem az ón az egyetlen, de nekem egy másik sem ugrik be, gondolom a többi ilyen jelenség nem látható hétköznapi körülmények közt.

2017. febr. 10. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!