Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől zümmögnek a repülő...

Mitől zümmögnek a repülő rovarok? Komoly kifejtéses kérdés!

Figyelt kérdés

Találtam egy két gyakorikereses kérdést, de nem érkezett normális válasz egyikre sem.

Íme:

http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__egyeb-kerdesek__22975..


http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__egyeb-kerdesek__52422..


Azt egyértelműnek tartom, hogy a szárnya a mozgó "alkatrész" így ott keletkezik a zaj.

Most láttam slow motion-okat rovarokról, és látszik hogy az 5000FPS-es kamerával sem tudtam normális felvételt készíteni, de a méh-nek elég egy 2000FPS-es kamera.

Ezt átszámoltam, és arra jutottam hogy 1 szárnycsapás kb 2másodperc, így 1000 szárnycsapás/másodperc, ami 1kHz. Ami egy elfogadható (illetve hallható) "frekvencia", még ha kicsit magas is egy méhnek (olyan 150-300 körülre becslem így elsőre).

A szúnyog magasabb hangot hallat mint a méh, és nem is tudták felvenni kamerával normálisan. De sebességben ilyen eltérés lenne rovar és rovar közt?

A szitakötőt 300FPS-el fel tudták venni szépen, pedig úgy tudom hogy a szúnyogok félnek a 20-22kHz-s frekvenciától, amit a szitakötők adnak ki. (legalább is a hang alapú szúnyogriasztót így próbálják eladni).

A szárnyuk úgy működne mint egy membrán?

Nah meg hogy lehet olyan erős a hangereje, hogy sok-sok méterről meghallani őket, és egy légy mérete igen elenyészőnek mondható.

Úgy gondolom könyvekben nem tudok ilyen irányú kérdésre választ találni, hátha itt kapok rá választ :)


2010. máj. 8. 18:49
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

"A szárnyuk úgy működne mint egy membrán"


Az is! És lehet hallani hogy a nagyobb nagyfelületű szárnyúaknak mélyebb a "hangjuk". A szendereknek annak ellenére hogy gyors a szárnycsapásuk mégis nagyon gyenge a hangjuk a bársonyos szárny miatt míg a sima csupasz szárnyúaknak erősebb a hang.

2010. máj. 8. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Még ilyen hamar ilyen hasznos választ sosem kaptam.

Köszönöm.

Első lendületből utánnanéztem a szendernek. Még sosem hallottam róla. De szerencsére találtam róla videót is. A bársonyos szárnyból sejtettem hogy lepkeféle lehet. És valóban mélyen, ill. halkan "szól".

Tehát akkor jól értem, hogy a szárnycsapás sebessége a hangot abszulúte nem befolyásolja?

2010. máj. 8. 20:21
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Nem annyira amennyire az aránya adná. A lepkék azért halkak főként az éjjeliek mert a bevonat erősen tompít így a ragadozók nehezebben veszik észre
2010. máj. 8. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!