Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha acetil-szalicilSAV, akkor...

Ha acetil-szalicilSAV, akkor miért keserű, miért nem savanyú az íze?

Figyelt kérdés
Az összes sav amit kóstoltam eddig, mind savanyú ízű volt (ecetsav, almasav, citromsav, kénsav, sósav, hangyasav, stb.), az aszpirinnek viszont alapvetően keserű az íze, nem savanyú. Miért nem?
2017. ápr. 2. 11:50
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Mert az aszpirin nem acetil-szalicilsav!

Hanem annak a nátrium sója!

2017. ápr. 3. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Akkor meg miért nem azt írják rá az aszpirines dobozra? Az áll rajta, hogy acetil-szalicil sav, nem az, hogy nátrium-acetil-szalicilid vagy ilyesmi.
2017. ápr. 3. 01:52
 3/14 Wadmalac ***** válasza:

Mert a dobozon a hatóanyag van közölve.

Az meg a szalicilsav.

2017. ápr. 3. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Akkor a szódabikarbónás zacskóra miért nem csak azt írják, hogy hidrogénkarbonát vagy szimplán karbonát? Vagy a konyhasóra csak annyit, hogy klorid?

Valahogy nem áll nekem össze még a kép kerek egésszé.

2017. ápr. 3. 10:48
 5/14 Wadmalac ***** válasza:

A konyhasó az konyhasó, nem egy gyógyszer, aminek a hatóanyaga a fontos, a hordozóvegyület kevésbé.


De ha megnézel pl. egy vitaminkészítményt, azon általában szerepel, hogy hatóanyag acidum ascorbicum, stb. de szerepel az is, hogy milyen vegyület formájában.

2017. ápr. 3. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Pont van itthon aszkorbinsav :) De csak az általad írt (gyógyszerkönyvi) megnevezés van feltüntetve rajta. Gondolom nem erre, hanem valamiféle multivitaminos készítményre gondoltál. Azt nem tudom megnézni mert olyanom nincs.


Viszont, amit írtatok, ellentmond annak, hogy mit írnak rá a betegtájékoztató papírra. Azon ugyanis semmiféle olyan nincs, hogy az acetilszalicilsav nátriumsóként lenne benne, csak acetilszalicilsavat ír mindenhol. (Mellette valóban van nátriumtartalmú vegyület ("nátrium karbonát"-ot ír, gondolom Na2CO3), gondolom ez elegyként és nem vegyületként van bene a tablettában). Akkor most hogy is van ez?

2017. ápr. 3. 12:43
 7/14 A kérdező kommentje:

"gondolom ez elegyként és nem vegyületként van bene a tablettában"


Már úgy értem, hogy a nátrium-karbonát nem szerves része a hatóanyagnak, hanem külön vegyületként elegyet képez a tabletta többi összetevőjével (mint felszívódás-elősegítő vagy vmi ilyesmi) :)

2017. ápr. 3. 12:48
 8/14 Wadmalac ***** válasza:

Igen, nem erre gondoltam.

Vannak olyan hatóanyagok, melyek "tisztán" nem stabilak, bomlékonyak.

Most nem gyógyszert hozok példának, hanem ízesítőanyagot, a gluténsav nátrium-glutamát formában van benne pl. a Vegetában.

2017. ápr. 3. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Van itthon az is (Vegeta), de asszony mindig kiönti tárolóba, szóval a zacskója nincs meg. Viszont van másféle bogyó is itthon, Cataflam. Abban diclofenac hatóanyag van, de arra rá is van írva, hogy kálium-diklofenák, tehát káliumsóként van jelen a készítményben (jól gondolom?).


Ebből kiindulva viszont akkor még mindig nem értem, hogy az Aszpirinre miért nem írják rá, hogy nátriumsóként van benne...

(Amúgy erről a nátriumsó dologról sehol sem találok infót a neten, pedig már vagy a negyedik gyógyszeres honlapot bogarásztam végig.)

2017. ápr. 3. 13:54
 10/14 A kérdező kommentje:
Nem mintha nagy jelentősége lenne, mert ettől nem lesz se olcsóbb se hatékonyabb, csak valahogy nem tudok ez a dolog felett napirendre térni.
2017. ápr. 3. 13:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!