Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kozmikus háttérsugárzásnak...

A kozmikus háttérsugárzásnak miért ilyen kicsi az energiája?

Figyelt kérdés

Ha jól értelmezem, a kozmikus háttérsugárzás fekete test sugárzás a korai Univerzumból. Aminek a hőmérséklete több millió Kelvin volt. Vagyis a Wien törvény szerint a kozmikus háttérsugárzás energiája nagy kéne hogy legyen. Behelyettesítve mondjuk 1 millió kelvint,

lambda=b/T

lambda=2,9*10^-3 [mK]/10^6=2,9*10^-9 m =2,9 nm

vagyis a Röntgen sugárzás tartományába kéne esnie. Ehelyett a másik végleten helyezkedik el, a mikrohullámú tartományban. Kb. egymilliószoros a hullámhossz különbség a korai Univerzum által leadott fekete test sugárzás hullámhossz maximuma, és a kozmikus háttérsugárzás hullámhossz maximuma között.



2017. máj. 20. 16:38
 1/6 Mojjo ***** válasza:
100%
Nagyon egyszerű: azóta tágult az univerzum, tehát jelentős vöröseltolódást szenvedett el.
2017. máj. 20. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, erre nem is gondoltam. De ez felvet bennem egy másik kérdést, mégpedig hogy akkor milyen sebességgel is tágul az Univerzum. A vöröseltolódás úgy számolható, hogy

lambda(eredeti)/lamdba(érzékelt)=gyök[(1-v/c)/(1+v/c)]

Ha én erre kb. 10^-6-ont akarok kapni, akkor v=0,99999999999c

Ezt hogy kell értelmezni? Az Univerzum nyilvánvalóan nem tágul majdnem fénysebességgel. Galaxisok távolodásánál a vöröseltolódás pár% szokott csak lenni. Vagy ez a kezdeti szakasz miatt van, amikor az Univerzum nagyon gyorsan tágult még?

2017. máj. 20. 17:04
 3/6 dellfil ***** válasza:
100%

Azóta is sokat hűlt, vagy másképpen fogalmazva - tágult a világegyetem, hogy a háttérsugárzás lecsatolódott az anyagról. És nem, nem millió fokos nagyságrendben volt akkor a hőmérséklete, hanem "csak" 3000 kelvin környékén.

valahogy így:

"Az ősrobbanás után nagyjából 380 000 évvel az atommagok és elektronok összeálltak atomokká, és a fotonok (fény) számára a világegyetem átlátszóvá vált. A mikrohullámú háttérsugárzás ebből az időből származik, de a Világegyetem tágulása miatt, amelyet a vöröseltolódás jelensége igazol, a hőmérséklete lecsökkent."

Továbbá:

"Ahogy a világegyetem tágult, az adiabatikus tágulás során lehetővé vált, hogy az elektronok protonokhoz kapcsolódva hidrogénatomokat hozzanak létre. Ez nagyjából 3000 K hőmérsékleten történt, amikor a világegyetem nagyjából 380 000 éves volt (z=1088). Ezután a fotonok már nem szóródtak a semlegessé vált atomokon, és szabadon kezdtek el utazni a térben. Ezt a folyamatot rekombinációnak vagy lecsatolódásnak hívják, arra utalva, hogy az elektronok az atommagokkal kombinálódnak és lecsatolódik egymásról az anyag és a sugárzás."

"A foton tovább hűlt azóta és jelenleg érte el a 2,725 K értéket, és a hőmérséklete tovább fog hűlni, amíg a világegyetem tágul."

Az idézetek ebből:

[link]


dellfil

2017. máj. 20. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 dellfil ***** válasza:

[link]


dellfil

2017. máj. 20. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Mojjo ***** válasza:
@2: teljesen rossz képlettel próbálkozol. Itt nem doppleres vöröseltolódásról van szó, hanem az áltrelből számolandóval, hiszen a tér tágulásából adódik. A világegyetem tágulásának nincs sebessége, üteme van, aminek a dimenziója is más: 1/s nem pedig m/s.
2017. máj. 20. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Egy apróságról ne feledkezzünk el. Az az energia itt egy mérőműszer által felfogott energia. Amely valahonnan, valamennyi idővel ezelőtt elindult és szétsugárzódott a világegyetemben. Valahogy bele kéne venni az egységnyi térre jutó energia arányát a teljes térhez is. És itt nem az ismert képletek használandók, ekkora homogenitást nem szabad feltételezni.
2017. máj. 21. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!