Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A neutronok és protonok úgy...

A neutronok és protonok úgy maradnak együtt, hogy kvarkokat cserélgetnek egymás között?

Figyelt kérdés
És a nagyobb elemekben azért van több neutron, mert ez a cserélgetés nem olyan hatékony nagyobb méreteknél?
2017. máj. 30. 17:59
 1/5 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Nem cserélgetnek semmit. Az atommagokat egyben tartó erős magerő közvetítő részecskéi a gluonok. A kvarkokat pedig szerintem még nem tudják, mi tartja össze, viszont lehetetlen szétszedni őket. Ha megpróbálsz eltávolítani egymástól két kvarkot, akkor távolodva egyre nagyobb energiát kell befektetni (ellentétben más mezőkkel), aztán pedig a befektetett energia egy részéből új kvarkok keletkeznek, csak hogy semmi esetre se létezzen magányok kvark.
2017. máj. 30. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Mojjo ***** válasza:

Nagyjából igen. Kb úgy képzelhetjük el, mintha könnyű mezonok segítségével csereberélnének kvarkokat.


@Ozmium: Te valamit összekeversz. A gluonok pont hogy azok a részecskék, amik a kvarkokat tartják össze a nukleonokban, illetve minden más hadronban.

2017. máj. 30. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Ozmium42 ***** válasza:
Akkor nem értem. Úgy tanultam, hogy az erős kölcsönhatás tartja össze a protonokat és neutronokat az atommagban. Utánanézve most látom, hogy a gluonok eredendően a kvarkok között vannak, és az atommag nukleonjainak összetartása ennek a kölcsönhatásnak a "maradéka". De akkor mi ez a kvark cserélgetés, amiről szó van?
2017. máj. 30. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Mojjo ***** válasza:
100%

@Ozmium:

Kikerestem neked egy könyvet, idéznék belőle (Fejes Pál - Hajdú Éva - Kókai Mátyás: Radiokémia, Egyetemi tankönyv, Tankönyvkiadó, 1989. 22. oldal):

"A neutron és proton közötti kölcsönhatást végül is úgy képzelhetjük el, hogy a kölcsönhatást közvetítő pi-mezon átvisz egy u kvarkot a neutronhoz és onnan egy d kvarkot a protonhoz. Ezáltal a proton neutronná alakul, ill. megfordítva."


Itt egy kis animáció is van erről:

[link]


(Innen vettem: [link] )


Ha megnézed, az animációban és az idézetemben is pi-mezonról, avagy gyakoribb nevén pionról van szó, akiel viszi a hátán a cserét, ugyanakkor, ahogy a linkelt wiki oldalon írják is, ezt a szerepet ró mezonok is betölthetik.

2017. máj. 31. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Mojjo ***** válasza:

"akiel viszi a hátán a cserét"


Akarom mondani: "aki elviszi a hátán a cserét". Idegrángást kapok attól, ha valaki nem tudja, mikor kell az igekötőket egybeírni, és mikor külön, szóval tisztázzuk: ez csak elütés volt a részemről. :D

2017. máj. 31. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!