Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a fluid and crystallized...

Mi az a fluid and crystallized intelligence test? És a Flynn-effektusnak van föloldása?

Figyelt kérdés

2017. jún. 6. 20:58
 1/5 2*Sü ***** válasza:

A fluid – folyékony – intelligencia az intelligencia azon összetevője, ami ismeretlen problémák megoldásában segít, ahol a probléma megoldásához nem kellenek előismeret, tanulmányok. Lásd: [link] . A legtöbb IQ teszt ezt méri. A legtöbb logikai játékhoz ezt használjuk. Ezt használjuk, mikor egy teljesen ismeretlen rendszerben próbálunk összefüggéseket megtalálni.


A kristályos intelligencia az intelligenciának azon összetevője, ami a már megszerzett tudásunkat, tapasztalatunkat hívja segítségül egy probléma megoldásához. A legtöbb általános ismeret ide tartozik, de ide tartozik például a szókincs is.


> És a Flynn-effektusnak van föloldása?


Nem tudom, annyira nem vagyok járatos a témában. De sokféle hatásról tudom elképzelni, hogy ezt a hatást okozhatja. Például szélesebb körű és/vagy színvonalasabb oktatás; az életvitelünknek és a technológiának köszönhető ingergazdagabb környezet; táplálkozási, egészségügyi okok; de akár genetikai okai is lehetnek.

2017. jún. 6. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 BringaManó ***** válasza:

(azt hiszem, hogy "feloldás" alatt nem az okát értette, hanem hogy tudják-e ezt kezelni az IQ-mérésben (tehát van-e a tesztekben, illetve legalább néhány tesztben "inflációkövetés" :-). de én sem tudom.

gyanítom, hogy olyan teszt nincs, ami önmagában folyamatosan követi (tehát mondjuk a tesztírás dátuma alapján már eleve lenne benne egy ilyen "Flynn-szorzó"), szerintem csak annyi van, hogy ha újrastandardizálják a tesztet akkor jobb lesz...

de írjon inkább olyan, aki ért hozzá. :-)

2017. jún. 7. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 2*Sü ***** válasza:

Mensa tag vagyok. Amennyiben lesz lehetőségem találkozni a tesztgondokkal, rákérdezek pontosan, de amennyire én tudom, egy mensás szintű IQ-t mérő teszt standardizálása eléggé összetett, időigényes és költséges mutatvány, így nem túl gyakran kerül erre sor, biztos vagyok benne, hogy nem évente, de nem is öt évente. A Mensa tesztnek a felső 1%-ot is kellene mérnie – akkor is, ha a Mensa tagság feltétele, hogy a felső 2%-ba tartozz –, ergo 100 emberből 1 ér el egy bizonyos szint feletti eredményt. A standardizáláshoz ennek a többszörösét kellene venni, mint tesztalanyt. Ráadásul a teszt a saját korosztályodhoz mért IQ-t adja meg, így mindenféle korosztálynál el kellene játszani ezt. Több tízezer embernek kellene a standardizáláshoz kitölteni a tesztet, akiket úgy kellene kiválasztani, hogy az egész világra vetítve jól reprezentálják a különböző társadalmi csoportokat, legyen benne férfi, nő, ázsiai, európai, afrikai, amerikai, szegény, gazdag, vallásos, ateista, szellemi, fizikai foglalkozású, stb., és olyan arányban, ahogy a világ népessége összeáll.


> tehát mondjuk a tesztírás dátuma alapján már eleve lenne benne egy ilyen "Flynn-szorzó"


Ez azért nem lenne szerencsés, mert korántsem biztos, hogy James R. Flynn eredményei pontosak. Flynn elsőként két várost vett alapul a vizsgálata során. Később a hatást vizsgálták a világ más részein is, a hatás ugyan egyértelműen kimutatható volt, de a mértéke változó.


Nem beszélve arról, hogy tudtommal Flynn a folyékony és kristályos intelligenciát együtt vizsgálta, míg a standardizált IQ tesztek szinte kivétel nélkül kizárólag a folyékony intelligenciát mérik, bár ez a megfigyelések alapján jól korrelál a kristályos intelligenciával is. (A problémamegoldásban jeleskedő emberek általában kíváncsiak, többet olvasnak, így műveletebbé válnak.)


~ ~ ~


Illetve kérdés, hogy kell-e igazán foglalkozni ezzel? Itt azért évtizedenként maximum 3 pontos növekedésről van szó. A Mensa teszt eleve nem egy pontos értéket, hanem sávokat határoz meg. Mondjuk megmondja, hogy az IQ-d 130 és 134 közé esik. Tulajdonképpen olyan mindegy, hogy a Mensa most a felső 2%-ot, vagy a felső 3%-ot jelenti, ahogyan végül is teljesen mindegy, hogy egy „Magas férfiak klubja” esetén 188 vagy 190 cm-től vesz fel a tagjai közé embereket. Azért az intelligencia bár meghatározó, de nem kizárólagos tényező az ember személyiségében. Ismerek olyan mensást, akivel ha háromszor beszélgetsz, akkor sem néznél ki belőle 110-nél magasabb IQ-t, és van olyan barátom, akiről meg voltam győződve, hogy simán megüti a Mensa szintet, aztán kiderült a tesztírásnál, hogy mégsem. Egy intelligens ember is lehet lusta, arrogáns, bunkó „proli”, és egy 120-as, sőt 110-es IQ esetén is lehet valaki szorgalmas, kreatív, kedves, érdeklődő, műveltebb ember.


Ugyanez igaz az egyén szempontjából. Olyan mindegy, hogy a pontos IQ-d 120 vagy 125, ez már nem oszt nem szoroz, mert sokkal nagyobb eltéréseket okoznak más személyiségjegyek.

2017. jún. 7. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

"Nem tudom, annyira nem vagyok járatos a témában. De sokféle hatásról tudom elképzelni, hogy ezt a hatást okozhatja. Például szélesebb körű és/vagy színvonalasabb oktatás; az életvitelünknek és a technológiának köszönhető ingergazdagabb környezet; táplálkozási, egészségügyi okok; de akár genetikai okai is lehetnek"


Igen, de ez szerintem pont benne van az újrakalibrálásban. Flynn TED előadását is meghallgattam, és hasonlóakt mond, de nem értem, hogy ez hogyan oldja föl az ellentmondást. Nem is meri állításként megfogalmazni, csak egy lehetséges magyarázatként :)

2017. jún. 7. 12:56
 5/5 2*Sü ***** válasza:
Itt nem igazán értem, mit értesz ellentmondás alatt. a Flynn-effektus egy megfigyelt jelenség. Az emberek tíz év elteltével átlagosan 3 IQ ponttal teljesítenek jobban ugyanazon a teszten. Ez minek mondana ellent? Mit kellene feloldani?
2017. jún. 7. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!