Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől hamis a harang, ha...

Mitől hamis a harang, ha bicajjal haladok a templom mellett?

Figyelt kérdés
Tudom doppler effektus, de mitől van az, hogy egyenletes sebességgel haladva hamissá válik a harangszó?
2017. jún. 11. 12:12
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Akkor mégse tudod mi a doppler-effektus.
2017. jún. 11. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

A hang frekvenciáját érzékeled hangmagasságként.

Ha nagyobb a frekvenciája a hangnak, akkor sűrűbben vannak a hangnyomás maximumok és minimumok, ezt érzékeled magasabb hangnak.

Ez a nyomáshullám halad valamekkora sebességgel a levegőben, ha te a terjedési iránnyal egy vonalban mozogsz, akkor közeledve sűrűbben kapod a maximumokat (ekkor lesz magasabb a hang), távolodva ritkábban kapod a maximumokat (ekkor lesz mélyebb a hang).


Szemléltető példa: ha a Balatonban sétálsz a hullámokkal szemben, akkor több hullám ér időegység alatt, mintha egy helyben állnál.

Ha a hullámok sodrásirányába sétálsz, akkor meg kevesebb hullám ér időegység alatt.

2017. jún. 11. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 Mojjo ***** válasza:
A doppler effektus egyenletes sebességnél is fellép.
2017. jún. 11. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
én arról beszélek, hogy hamissá válik a harang hangja. Más lesz a tónusa. A hangmagasság nem változik, mivel nem közeledek vagy távolodok tőle, hanem mellette haladok el egy körpályán.
2017. jún. 11. 14:00
 5/18 Mojjo ***** válasza:
100%

@4: egy hang akkor hamis, ha az alapfrekvenciája nem akkora, mint kéne neki. Pl a nagy A hang frekvenciája általában 110Hz. Ha nem 110Hz-en szólal meg az alaphang, hanem 108Hz-en, vagy épp 112Hz-en, akkor azt mondjuk, hogy hamis.


A tónus tökmás. A tónus, avagy hangszín az alaphangra rakódott felharmonikusok különböző tulajdonságaitól függ. És semmi köze semmi hamissághoz. Attól, hogy más tónusa van egy hangnak, nem lesz hamis. Egy csellón megszólaltatott110Hz-es A nem lesz hamis, vagy kevésbé hamis, mint egy gitáron megszólaltatott, hiába más a hangszíne.


Szóval összességében nem tudom, mit akarsz kérdezni, hisz kevered a fogalmakat.

2017. jún. 11. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 Mojjo ***** válasza:
Hozzáteszem, egy hang hamisságának sincs értelme önmagában. Adott hangolási rendszeren belül és meghatározott kamarahang mellett lehet csak értelmezni, hogy egy hang hamis.
2017. jún. 11. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

Ha nem távolodsz a forrástól, akkor nincs doppler effektus, ez igaz.

A fogalmakat tisztázd magadban, aztán vissza lehet térni Így én sem értem, mire gondolsz.

Esetleg belefúj a menetszél a füledbe és ezért hallod máshogy a felharmonikusokat.

2017. jún. 11. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 dq ***** válasza:

Szóval te haladsz mindig bicajjal a templom mellett délben, elcseszni a hangozást?! >:-


Ám ha körbe-körbe haladsz, akkor nem lép fel az effektus.

2017. jún. 11. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Ez ugyanaz, mint amikor a mentőautó közeledve máshogy (más hangmagasságon) szól, mint távolodva. A sebesség relatív.

Egyébként is, ha megváltozna a hangszíne, honnan tudnád, hogy a harangot hallod?

2017. jún. 11. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 Mojjo ***** válasza:
@9: lsd #4-es hozzászólás. Nem a közeledő-távolodó mentőautó esete áll fenn.
2017. jún. 11. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!