Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kell elképzelni a gázboly...

Hogy kell elképzelni a gázbolygókat? Pl. A Jupitert.

Figyelt kérdés

Ugye nincs felszíne. Ha "leszállnánk" rá, vagy inkább elérnénk(nem tudom hogy fogalmazzak) akkor annyi történne hogy a szonda bele repülne egy sűrű köd szerű anyagba és ennyi? Ami folyamatosan egyre sűrűbb. Akkor akár azt is meg lehetne csinálni, ha a technika engedné (és ha lenne értelme:'D) hogy csak úgy keresztül repüljön rajta egy szonda? A wikipédia szerint lehet hogy van a közepén egy "sűrű sziklás mag". Azt persze elkerülné a szonda.

Tehát a Jupiter túlnyomó része hidrogénből, héliumból stb stb-ből áll. Ezek mind gáz halmazállapotú anyagok. Mi tartja a helyén ezt az egészet? Miért nem száll szét az űrbe?:'D A mag olyan nehéz hogy ott tartja a gravitációja? Vagy van valamiféle anyag a légkör legfelső rétegében ami ezt nem engedi?



2017. jún. 12. 22:17
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a gravitáció fogja egybe az egészet.

Miért, a Föld légkörét mi tartja ott?

Amúgy a Jupiteren van folyadék is a szilárd mag fölött.

A légkör alja iszonyúan sűrű gáz - azon nem repülnél csak úgy át, főleg nagy sebességgel nem.

2017. jún. 12. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Shamash ***** válasza:
100%

A Jupiter egy felhő-bolygó! Ahogy mélyebbre szállnál benne, a légoszlop magasságával a nyomás is növekedne! Hamarosan elérkeznél egy szupravezető-tulajdonságokkal rendelkező folyékony hidrogén réteghez, majd tovább merülve - ha majd egymillió év múlva képesek leszünk olyan járművet készíteni, amely ellenáll a pokoli légnyomásnak - egy fémes-hidrogén maghoz érkeznél! Ez a mag olyan elektromos töltéssel rendelkezik, hogy nincs egyetlen olyan ember által készített anyag sem, amely ne porladna szét. Ráadásul ez a mag legalább anyira szilárd, mind a kőzetbolygók fémmagjai, vagy még szilárdabb! Magyarul: semmilyen szonda nem lenne képes elviselni azt a nyomást, elektromos töltést és feszültséget, és azt a hőmérsékletet, ami a Jupiter belsejében uralkodik.

Ugyanez áll a Szaturnuszra is, és kisebb mértékben az Uránuszra és a Neptunuszra is.

A Jupiternek akkora gravitációja van, hogy tetemes távolságról is "begyűjti" az aszteroidákat, meteorokat, üstökösöket, ezzel meggátolva, hogy a belső naprendszer felé, és ezáltal a Föld felé száguldjanak tovább! A Jupiter jó nekünk! :)

2017. jún. 12. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Wadmalac ***** válasza:
100%

Csak hozzátenném, mivel a légkörnek van metán-összetevője, könnyen lehet, hogy a mag részben szén. És azon a nyomáson hogyan is néz ki a szén?

Éljen A.C. Clarke bácsi. :)

2017. jún. 13. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Le a kalappal előttetek srácok..komolyan:D
2017. jún. 13. 11:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!