Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik állat van a legmesszebb...

Tom Benko kérdése:

Melyik állat van a legmesszebb az embertől? Melyik élőlény?

Figyelt kérdés

A fiam kérdezte. Szerintem az állatok közül az amőba, vagy valamelyik másik egysejtű, de az élőlények közül gőzöm sincs. Archeák esetleg?


A távolságot nem térben kérdezte, hanem fejlődéstanilag.



2017. jún. 25. 13:21
1 2
 1/11 Mojjo ***** válasza:
100%

Az amőbák már az öt ország felosztásban sem az állatok országába, hanem a protisztákéba kerültek. Amúgy meg a jelenlegi felosztásban van saját országuk: amőbák országa.


A kérdésre válaszolva: az álszövetes állatok között keresgélj. Szivacsok, korongállatkák. Rendszertanilag ők vannak a legmesszebb.

2017. jún. 25. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Vree ***** válasza:
81%
Maga az "állat" besorolás is problémás, hiszen sok egysejtű egyszerre növény és állat. :D Ahogy az első mondta, ezt úgy oldották meg végül a mai rendszerben, hogy a fotoszintetizáló Euglénák most egy harmadik, protisztàk csoportjába vannak sorolva. (4ik, mert állatok, növények és gombák.) De szerintem a gyereknek fontos negérteni, hogy léteznek "átmenetek" és hogy a rendszerezés csa egyszerűsítés, ami a könnyebb kezelhetőséget szolgálja, hiszen az egész evolúció felfogásának ez az egyik alapja. Ugye ott vannak a bírusok, amik kvázi nem is élnek, de mégis: lényegében csak elszabadult, önmagukat másoló DNScsomagok. De pont ez az érdekes, hogy még az élő nem élő határa sem adható pontosan, ahogyan az állat és növény közti sem: mindig vannak organizmusok, aki kicsit ilyen, kicsit olyan.
2017. jún. 25. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 sadam87 ***** válasza:
100%

Ahogy, Mojjo írta, manapság már az állatok közé csak többsejtűeket sorolnak (épp azért, mert az egysejtűek rokonsági viszonyai igazából egész mások, mint korábban gondolták). A többsejtű állatok közül valóban nagyon jó jelöltek a szivacsok és korongállatkák, ahogy Mojjo is írja, bár hadd jegyezzem meg, hogy újabban több kutatás is azt mutatja, hogy a bordásmedúzák még távolabbi rokonságban vannak tőlünk.

[link]

Egyébként ha a heterotróf egysejtűeket nézzük, az újabb evolúciós (filogenetikai) vizsgálatok alapján például a csillósok sokkal távolabbi rokonaink, mint az amőbák (és kábé hasonló fokú rokonságot mutatnak, mint a szemesostorosok (Euglenák), vagy akár a növények).

[link]

Az élőlények közül a legtávolabbi rokonságot a (valódi) baktériumok mutatják, az Archaeák közelebbi rokonságban vannak az eukariótákkal, mint a baktériumokkal. (Már ha a sejtmagi DNS-t nézzük, hiszen a mitokondriumok nyilván a baktériumokkal mutatnak közelebbi rokonságot.)

2017. jún. 25. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
76%

Léteznek olyan élőlények, amelyek a kromoszóma leolvasáshoz nem a szokásos 3-as kódot használják, hanem 2-es vagy 4-es kódot.

Szerintem ők állnak a létező legtávolabb az embertől (meg minden más élőlénytől is).

2017. jún. 25. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 sadam87 ***** válasza:
100%

"Léteznek olyan élőlények, amelyek a kromoszóma leolvasáshoz nem a szokásos 3-as kódot használják, hanem 2-es vagy 4-es kódot."

Ha léteznek is ilyen élőlények, jelenleg biztosan nem ismerünk egyet sem (sőt vírust sem). Egyébként is elég valószínűtlen, mert a genetikai kód csak nagyon kis változatosságot mutat. Mellesleg a 2 bázisból álló kód amúgy is kevés volna 20 aminosav kódolásához (legalábbis a "hagyományos" módon biztosan).

Annyi igaz, hogy egyes elképzelések szerint a jelenlegi három bázisos kód eredhet kétbázisosból, de tudtommal erre sincs egyértelmű bizonyíték.

Szóval nem tudom, honnan vetted ezt, de jó volna, ha nem írnál be egy olyan dolgot tényként, ami a tudomány jelenlegi állása szerint nem igaz. Megjegyzem, egyszer már beírtad ezt egy kérdéshez, ahova ugyanígy megírtam, hogy ez miért nem igaz, de látom, sok értelme volt.

2017. jún. 25. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Sajnos még mindig nem tudom, hogy hol olvastam ezt már jó régen, keresni meg teljesen reménytelen.

Eleve a keresésre az első találat egy bioenergetikus oldal... vagy pedig milyen kulcsszót javasolsz?

2017. jún. 25. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
@Mojjo: Attól, hogy folyamatos az átmenet, még értelmezhető a távolság fogalma.
2017. jún. 26. 15:45
 8/11 A kérdező kommentje:
Hm, eddig egészen jó dolgokat hallottam, ne hagyjátok abba!
2017. jún. 26. 15:46
 9/11 sadam87 ***** válasza:

#6

Én a "douplet genetic code" kulcsszavakkal kerestem, és csak olyan cikkeket találtam, amik a kód kialakulásáról írnak. Pl.:

[link]

[link]

Itt szedték össze az ismert alternatív genetikai kódokat, de csak néhány kodon tér el a standard kódtól.

[link]

[link]

2017. jún. 26. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Mojjo ***** válasza:
@7: Ömmm, de én nem is írtam ekkora marhaságot :D Szerintem keversz valakivel. Én az első hozzászólást írtam, amiben ilyesmi elő sem jött.
2017. jún. 26. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!