Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent a kutakban a...

Mit jelent a kutakban a vízszál szakadás? Miért/hogyan jön létre depressziós tölcsér?

Figyelt kérdés
Köszönöm!
2010. máj. 20. 11:43
 1/6 anonim ***** válasza:

A sztereo képpáros kérdést is te tetted fel? :) Megkérdezhetem mit tanulsz?


Depressziós tölcsérről, - ha nem baj, hogy angol - wikipédián elég jó cikket találsz :)


Ennél jobban nem igazán tudom leírni így fejből. De nem olyan bonyolult, ha pl. veszel nyáron egy pohár jégkristályt (vagy jégkása, szóval az a jeges izé, amit a strandokon kapni) ott szépen megfigyelhető, hogy ahogy szívod ki a jégből a folyadékot, hogyan alakul ki a szívószál körül depressziós tölcsér. :)

2010. máj. 20. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Bocs, link lemaradt: [link]
2010. máj. 20. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Depressziós tölcsér:


képzelj magad elé egy közlekedő edényt. két nagy széles, magas, felül nyitott hordó, alul egy kis vékony csővel összekötve.


ma megtöltd a rendszert vízzel, akkor (mivel közlekedő edény) mindkét hordóban azonos lesz a vízszint. ha elkezded az egyik hordóból kiszivattyúzni a vizet, akkor az alsó csövön kersztül víz áramlik át és a két vízszint kb. azonos lesz.

igenám, de, hogy mennyi víz tudátáramolni a csövön kersztül, az szabja meg, hogy mekkora a nyomáskülönbség a két hordó között, azaz mennyi a két vízszint különbsége. (ha nincs különbség, akkor nincs ami áthajtsa a vizet)


namost, ha elég gyorsan veszed ki a vizet a hordóból, akkor azt fogod észrevenni, hogy elég jelentős vízszint különbség alakul ki, mert egész egyszerűen nem tud elég víz átfolyni a szűk csövön.


a talajban tulajdonképpen ugyanez játszódik le, csak nincs két hordó, csak egy (maga a kút) meg egy halom apró, vékony cső (amik a talajszemcsék közötti hézagok, ahol a talaj víztartalma van).

ha túl gyorsan és/vagy túl sok vizet veszel ki, akkor nem tud elég gyorsan utánaáramlani a víz a talajban és tulajdonképpen a kút környékén csökken a vízszint.


[link]

2010. máj. 20. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
a vízszál szakadás tulajdonképpen azt jelenti, hogy a depressziós tölcsér miatt a vízszint a kivételezési pont (ameddig a csöved leér) alá csökken. egyszerűen fogalmazva, amikor a csöved nem ér le a vízig, azaz kvázi elfogy a kútból a víz.
2010. máj. 20. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek!

Igen, én voltam a sztereoképpáros is!

ELTE-n tanulok, Környezettudomány M.Sc.-n!

2010. máj. 20. 14:50
 6/6 anonim ***** válasza:
Valahogy sejtettem hogy ilyesmi (én ott végeztem geofizikusként :) ).
2010. máj. 20. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!