Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szívizom energia termelése...

A szívizom energia termelése egészséges embereknél bármilyen nagy fizikai terhelés alatt is az aerob tartományban marad?

Figyelt kérdés
2017. júl. 3. 20:22
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ezt pontosan nem tudnám megmondani. Azért aerob, mert ugye szüksége van oxigénre (ATP-re) ahhoz, hogy össze tudjon húzódni, majd képes is legyen elernyedni. Azonban a sejtek oxigén, és így ATP tartaléka is véges, ebből következik, hogy ha elfogytak, akkor az izmok egy másik energiaforrás után néznek. Ez pedig a kreatinfoszfát.

Azonban, és ez fontos, a szívizom sejtjeiben sokkal gyorsabban megy végbe anyagcsere, mert az oxigén-szükségletük is nagyobb. Anaerob körülmények között tejsav halmozódik fel például a vázizomban. A szívizomban nem vagyok teljesen biztos. Szerintem ha az adott személy fizikai megpróbáltatása elér egy adott küszöböt, amelyen felül a szívizom sejtek már nem képesek elegendő mennyiségű energiát termeli, egyszerűen muszáj lesz pihennie, mélyeket lélegeznie, hogy pótolja az oxigént. Olyan is lehet idősebb, vagy gyenge szívű embereknél, hogy ezt a típusú megterhelést a szív nem bírja, a sinoatriális csomó nem kelt több idegimpulzust, ebből kifolyólag a szív megáll, és szívinfraktus keletkezik.

2017. júl. 4. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 sadam87 ***** válasza:
100%

Az első válaszolóhoz hasonlóan én sem tudom biztosan a választ, de tartósan biztosan nem állhat fenn tünetek nélkül az anaerob állapot, hiszen az oxigénhiány angina pectorishoz vezet.

[link]

Én arra tippelek, egészséges embernél annyival jobb a szívizom vérellátása a vázizoménál, hogy valószínűleg előbb fárad ki teljesen annál, hogy a szívizomban oxigénhiány alakuljon ki. Emellett ha mégis jelentős oxigénhiány alakul ki a szervezetben (például mert a környezetben is kevés van), akkor először az idegszövet károsodik.

De sajnos konkrétumot nem találtam erről. :S


#1

Pár pontosítás.

"ATP tartaléka is véges, ebből következik, hogy ha elfogytak, akkor az izmok egy másik energiaforrás után néznek. Ez pedig a kreatinfoszfát."

Én épp a kreatin-foszfátot mondanám "ATP tartaléknak", hiszen segítségével közvetlenül ATP szintetizálható ATP-ből. A kreatin-foszfát tartalékok felhasználása általában az oxigénszint csökkenése előtt (az ATP szint csökkenésekor) megtörténik.


"a szívizom sejtjeiben sokkal gyorsabban megy végbe anyagcsere, mert az oxigén-szükségletük is nagyobb."

Én inkább fordítva mondanám: gyorsabb a lebontó anyagcsere, így nagyobb az oxigénigény.


"Olyan is lehet idősebb, vagy gyenge szívű embereknél, hogy ezt a típusú megterhelést a szív nem bírja, a sinoatriális csomó nem kelt több idegimpulzust, ebből kifolyólag a szív megáll, és szívinfraktus keletkezik."

A szívinfarktus kialakulása épp fordítva történik. Ha tartósan nagyobb egy területen a szívizomszövet oxigénigénye, mint az oxigénellátása, akkor egy idő után a szívizomszövet elhal (épp azért, mert tartósan nem képes energiaigényét anaerob módon fedezni). Ezt nevezzük szívinfarktusnak, és ennek a következménye lehet szívmegállás.

2017. júl. 4. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

2-es: Igazad van, kicsit összekevertem nem csak a dolgokat, de saját magam is. Elnézést kérek érte.


Az, hogy a kreatin-foszfát az ATP tartalék, arról nem igazán tudok mit mondani. Én most készülök a felvételire, és a könyvben, amiből tanulok, írta azt is, hogy a kreatin-foszfát hozzájárul az ATP szintézishez, viszont úgy is említette, hogy egy alternatív energiaforrás, amit a sejtek akkor használnak, amikor elfogyott az ATP-jük.

2017. júl. 6. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 sadam87 ***** válasza:

#3

Igaz, amit írsz. Én csak arra akartam utalni, hogy közvetlenül járul hozzá az ATP szint fenntartásához, az alábbi egyenlet alapján:

ADP + kreatin-foszfát <-> ATP + kreatin

Igazából csak annyit akartam pontosítani, hogy (általában) előbb fogy ki a kreatin-foszfát, mint az oxigén az izomból.

2017. júl. 6. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!