Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A meleg víz felszálló hője...

A meleg víz felszálló hője okozhat csapadékmentességet pár kilométerrel odébb?

Figyelt kérdés

Tudom, a felszálló hőnek elvileg pont, hogy csapadékot kellene okozni, de nem lehetséges olyan jelenség, hogy megkeveri a légtömegeket, vagy felmelegíti fent a párás levegőt, és mégsem lesz eső?


Konkrétan:

Adott egy alföldi falu, a környezete teljesen sík, a patak gátja a vidék legmagasabb része.

Ennek ellenére, a környékhez képest nagyon kevés a csapadék.

A közeli szomszéd település szélén, nyugatra (a jellemző szélirányban) egy-másfél kilométerre a kérdéses falutól, van egy forró vizű strand, plusz a felesleges feltörő forró vizet beleengedik egy kis horgásztóba.

Az öregek szerint kb. a strand létesítése óta, úgy 50 éve ilyen száraz a falu. (A kettőt még senki nem hozta összefüggésbe, de én már évtizedek óta agyalok a kérdésen, és nem találok semmi magyarázatot a különleges aszályra.)

Amióta van internet és radarkép, rengetegszer megfigyeltem, hogy jön egy összefüggő országos csapadékzóna, a falu előtt kettéválik, a faluban nem esik vagy csak csepereg, aztán a falu után újra szép egyenletes lesz a kép. Ami, rendszerességét tekintve, sík területen teljesen nonszensz, szerintem.


2017. júl. 29. 06:32
 1/4 EagleHUN ***** válasza:

Lehetséges, mert a felszálló pára a levegőt is viszi magával és annak a helyére oldalról a talajszinten pótlódik a levegő. Vagyis ez a feláramlás sok levegőt szív be a környékről.

És ezen a feláramláson valóban kettéválhat egy zivatarlánc.

Láttam én is ilyet.

2017. júl. 29. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 EagleHUN ***** válasza:
Az én "szülővárosom" is ilyen.
2017. júl. 29. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ahol leszálló légáramlás van, mint pl. a sivatagokban, ott szárazság van. Ennek megfelelően a strandtól távolabb leszálló légáramlás van, ha a strandnál felszálló.
2017. júl. 29. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2017. júl. 29. 21:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!