Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudnátok még tévhiteket írni...

Tudnátok még tévhiteket írni az evolúcióról?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Tévhitek gyűjtésébe kezdtem az evolúcióról! Idáig ennyit gyűjtöttem össze:

1. Az evolúció fejlődés

2. Az evolúció leállt az emberi fajnál

3. Az evolúció kizárja Isten létezését

4. A szelekció minden rosszat "kigyomlál"

5. Az evolúció nem tudja megmagyarázni az élet keletkezését, csak a már létező élőlények változását

6. Isten az evolúción keresztül teremt

7. Az evolúció és az empátia/erkölcs egymás ellentétei

8. Csak a "legerősebb" marad életben

9. Az evolúcióra nincs elegendő bizonyíték, amúgy is csak egy elmélet

10. "Az egyszerűsíthetetlenül összetettség elve" (pl. a gerincesek hólyagszeme)

11. Az ember a majmoktól származik

12. A fajelmélet (az emberen belül vannak alacsonyabb és magasabb rendű fajok)

13. Az teljesen a véletlenen alapszik

14. A dinoszauruszok nem haltak ki, hanem ma is élnek, madarak formájában

15. Charles Darwin istenhívő volt

16. Az orvostudomány rohamos fejlődése kiiktatta a természetes szelekciót az emberi evolválódásból

17. Az evolúciónak van célja és iránya

18. Az ember magasabb rendű a többi élőlénynél

19. Az ember nem állat

20. Az evolúció CSAK biológia fogalom


Szóval idáig ennyi van. Ehhez várok még többet. Az is nyugodtan írhat, aki nem ért egyet a lista bizonyos részeivel, megpróbálok majd bizonyítani, ill. cáfolni. :)



2017. aug. 4. 19:07
1 2 3 4 5
 21/42 A kérdező kommentje:
Amúgy azt még mindig nem értem, hogy miért váltott ki ekkora ellenérzést a dinoszauruszos dolog. Ha azt állítom, hogy a dinoszauruszok (Dinosauria) nem haltak ki, akkor ez TÉVHIT. Pont az a lényeg, hogy a dinoszauruszok egy csoportja (részhalmaza) nem halt ki, de ez csak erre a csoportra igaz, az egész halmazra nem! Ez olyan, mint ha azt mondanám, hogy a rovaroknak kitines szárnyfedőjük van. Ez a bogarakra igaz (a rovarok részhalmazára), de az egész csoportra nem.
2017. aug. 5. 10:22
 22/42 sadam87 ***** válasza:
90%

#15/#16

Általában egy fajképződés alatt azt szokták érteni, ha egy fajból két faj lesz. Az, hogy ennek a két fajnak mindegyikét újnak tekintjük-e, definíció kérdése.

Ha a filogenetikai fajdefiníciót alkalmazzuk, a szerint a fajok monofiletikus csoportok, azaz egy faj a törzsfa egy egy el nem ágazó szakasza lesz. Eszerint nyilván két új faj képződik.

Az evolúciós fajkoncepció viszont parafiletikus fajok létezését is megengedi, így eszerint az általad említett esetben valóban csak egy új faj képződik.

Mindkettő mellett lehet hozni érveket, mindkettőnek megvan az előnye.

[link]

[link]

2017. aug. 5. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/42 sadam87 ***** válasza:
92%

#21

Szerény véleményem szerint, ha azt mondjuk, hogy egy csoport kihalt, akkor az azt jelenti, hogy az összes tagja kihalt.

A te logikád alapján az ormányosok is kihaltak, hiszen csak pár elefántfaj maradt fenn. (Sőt, akár azt is mondhatnánk, hogy az emberfélék is kihaltak.)

2017. aug. 5. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/42 A kérdező kommentje:
Ez így van. Csak kicsit furán hangzik, abban a megfogalmazásban, ahogy először írtam (akkor szerinted az tény?).
2017. aug. 5. 10:35
 25/42 Vree ***** válasza:
87%

#17

Evolúciós tévhitekről volt szó.

A teológiát könyörgöm ne keverjük már ide, mert AZOKNAK a logikai hibáknak (hazugságoknak) a kitárgyalása köteteket tenne ki, és nem is igazán a Tudományba (hanem a Vallás/Valláskritikába) való.


"Isten léte nem falszifikálható" - DE IGEN!!!

Ha valami empirikus módszerekkel még töredékben sem igazolható, akkor tudományos szemszögből nem létezik.

Az már csak a hívők hülyesége, hogy amikor tudományos metódussal nem tudnak egy szem bizonyítékot sem találni, nem azt mondják, hogy téves, hanem azt hogy: akkor ezek szerint isten biztos a tudoményon kívül/fölött áll!

Így kell propagandával a vereségből fényes győzelmet kovácsolni.


Mojjo állítása tipikus "tévhit", magyarul papagáj módraismételt hazugság. Csak nyilván ezekre nem ezt a szót alkalmazzuk.

Igazából a tévhit szó problémás, mert valamiféle konszenzust sugall, hogy mi igaz és mi nem. És ahogyan a kreacionistáknak sem tévhit az ő érvelésük, nyilván egy hívő sem fogja beismerni a saját filozófiája súlyos problémáit.

A tudomény és vallás nyilván meg tud férni egy fejben (ahogyan más ellentétes filozófia is), de pontosan azért érzik úgy sokan, hogy esetleg kötelességük lenne elutasítani a tudomány eszközrendszerét egészében, mert amint a sajét hitükre alkalmazzák, kiderül, hogy a tudoményos bizonyítás szabályait nem teljesíti, legfeljebb kibúvókkal, hogy a hitre miért nem vonatkozik a tudományos logika.


Szerintem maradjunk meg az eredeti témánál, ha kérdezőt érdekli ez is, a Valláskritikában kitárgyalhatjuk (megint) önálló topikban.

2017. aug. 5. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/42 A kérdező kommentje:
Igazad van, ne OFFoljunk! Mondjuk zárszóként annyit, hogy remélem nem úgy jött le, hogy én kreacionista, vagy egyéb marhaság vagyok. Életem korai szakaszában vallásos voltam, de részben kiábrándultam belőle, részben pedig rájöttem, hogy ez az egész csak mese. Szerintem az empirizmust se nagyon keverjük bele a dolgokba. Amúgy a dinoszauruszos dolog leesett (igen, elég lassú a felfogásom). Végül is nem jelenthetjük ki, hogy a dinoszauruszok kihaltak.
2017. aug. 5. 11:17
 27/42 A kérdező kommentje:

"Mojjo állítása tipikus "tévhit", magyarul papagáj módraismételt hazugság."

Itt konkrétan melyik állításra gondoltál?

2017. aug. 5. 11:18
 28/42 anonim ***** válasza:
33%

"-Az ember a majomtól származik (közös ős volt) "


A közös ős is egy majom volt, ergo igaz, hogy az ember a majomtól származik. Kár szépíteni a tudomány ezt állítja ! :XD.

2017. aug. 5. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/42 A kérdező kommentje:
Én úgy tudom, hogy a közös ős nem majom volt, de javítsatok ki ha tévedek. Amúgy azzal sem lenne semmi baj, ha tőlük származnánk (nekem semmi bajom nincs a majmokkal).
2017. aug. 5. 11:51
 30/42 Vree ***** válasza:

^Tényleg nem akarok belemenni és amúgy is lehet hogy túlreagálom. Saját topikban tárgyalhatjuk tovább.

De a

"6. Mivel Isten nem falszifikálható, ezért lényegében a felvetésnek nincs is értelem tudományos szempontból."

egy bődületes hülyeség.

Majd belemehetünk máshol, de a "falszifikákhatóság" NEM a tudományosság mérőfoka. Poppernél igen, mert az volt az ő próbálkozása, hogy választ találjon a "mit hívjunk áltudománynak?" kérdésre, csakhogy Popper véleménye NEM általánosan elfogadott. Az elterjedtebb nézet szerint a NEM elvárás, bár mindenképpen erény.

Azonkívül a tudományos módszertannak része a kísérlet, tehát a tesztelhetőség. De hazugság azt állítani, hogy ha képtelenek vagyunk egy bizonyítást összerakni, akkor "meghaladtuk" a tudományt.


"5. Javítva: a biológiai (az élővilágé) evolúció nem tudja megmagyarázni az élet keletkezését - ez TÉNY "

NEM. Ez szemintakiai/kategoriziálási melllékkérdés. Nem arról van szó, hogy nem "tudja", egyszerűen többnyire más tárgykörben vizsgáljuk a kérdést, az "evolúció" szó jelentését máshogy határozzuk meg, illetve hangsúlyozzuk, hogy az evolúcióelmélet az első fehérjék kialakulásának a módjától függetlenül is működőképes. Nem "nem tudjuk". Ez hamis sugallmazás.


Sokan hajlamosak túlhangsúlyozni az ilyen kérdéseket, mi hova tartozik, mintha ezzel elvágnák a további kérdést. A világ akkor se dőlne össze, ha ezeket egy kategóriába raknánk.

2017. aug. 5. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!