Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem látszik térszerűnek...

Miért nem látszik térszerűnek a Hold a távcsövekből?

Figyelt kérdés

Aki ismeri az optika törvényeit és tudja, hogy gömb felületéről, hogyan verődik vissza egy pontszerű fényforrás. [link] Igazából ezt érzékeled is. Beépült a térérzékelésedhez Különböző fényességű lesz a felület [link]


Akit érdekel nem kell utána olvasnia [link]


Ennek ellenére, ha belenézel a távcsőbe nem ezt látod, hanem egy teljesen egyenletes fényforrást. Vajon miért [link]


2017. aug. 7. 21:00
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

Szerintem a megoldas ott lesz, hogy torzit a tavcsoved lencseje.


Amugy a kerdesed kifejteseben szereplo google linknel meglehetosen keves az olyan kep, ahol nem latszik terszerunek a Hold.

2017. aug. 14. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:

"hogy lennének már akkor a sugarai 10^-4 fok nagyságrendűen párhuzamosak?"

Szimpla trigonometia: van egy derékszögű háromszöged, aminek a a befogói 149984400 km (Nap-Föld+Föld-Hold távolság) és 1737 km (Hold sugara).

Ekkor a Napnál levő, a Holddal szemközti szög 6,636*10^-4 fok, a Hold sarkainál levő szög meg 89,999336 fok (ez tér el 10^-4 fokkal a merőlegestől).


Tehát lényegében mintha egy területfény világítaná meg a Holdat.


Ezzel ellentétben ha a Nap példáulcsak 1737 km-re lenne a Holdtól, akkor a sarkokon a Nap sugarai már 45 fokos eltérést mutatnának.


Ennek a hatását hivatott bemutatni a Pov-ray-ben készült modell.


"Egy számítógépes program azt ad ki amit betápláltál."

Igen, betápláltam egy pontfényforrást, tőle Nap-Hold távolságra egy csak diffúz visszaverődéssel (mert mint azt már mondtam, a Hold nem egy felpolírozott fémgömb!) rendelkező gömböt - szimbolizálva a Holdat - a kamerát pedig Föld pozíciójába raktam, a Hold felé fordítva és tada! a Hold egyenletes megvilágítást kapott.


Míg ha a pontfényforrást sokkal közelebb raktam, akkor a széleken - dq kollega példájához hasonlóan - erősebb lett az elhalványulás "térszerűbb" érzetet keltve ezzel (mintha egy "szobában" lennénk egy villanykörtével).


Ezzel bebizonyítva azt - amit az egyszerű trigonometria példával is alátámasztottam - hogy a távoli pontfényforrásból jövő párhuzamos sugarak egyenletes megvilágítást adnak.


Ott vannak a forrásfájlok, megadtam a program, a textúra elérhetőségét - lehet modellezni.


"Nehéz felfogni, hogy nem az számít, mekkora hanem hogy milyen messze van ?"

Épp azt mutattam be a Pov-rayben készült modellel, épp azt támasztottam alá az egyszerű trigonometriás példával.

2017. aug. 14. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:

#22: Te egy messzi pontforrásból érkező sugarak szögét számolod, de a nap egy akkora objektum aminek a mérete összevethető a távolságával, így nem pontforrás. Értelmes embernek tűnsz, tehát azt biztosan be tudod látni, hogyha a nap szögátmérője innen, 150 millió km távolságból 0,5°, akkor a bennünket/Holdat elérő sugarai mindenféle szöget bezárnak egymással 0 és 0,5° között. Tehát nincs értelme a 6*10^-4-es majomkodásnak, hiszen egy olyan számot számolgatsz, aminek semmi jelentősége.


A kérdező amúgy épp az ilyen pontatlanságokra veri. Ugye senki nem gondolja, hogy komoly a kérdése. Teljesen nyilvánvaló, hogy csak teszteli a válaszolókat, rosszabb esetben trollkodás céljából, jó esetben hogy felvértezze magát a laposholdas ismerősei ellen. Hiszen mint tudjuk, ha az ember jó válaszokat akar, annak leghatékonyabb módja leírni egy hülyeséget, és megvárni hogy széttépjék :)

2017. aug. 14. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
Amúgy nem kötekedni akarok veled, jó és alapos embernek tűnsz, de a diffúzan visszaverődő területfényes képnek például szintén nem ártana ha nem lenne szarráexponálva, konkrétan semmit nem látni rajta, hófehér 255,255,255 pixel a tárgy 99%-a.
2017. aug. 14. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:

"Te egy messzi pontforrásból érkező sugarak szögét számolod, de a nap egy akkora objektum aminek a mérete összevethető a távolságával, így nem pontforrás."

Igen ezt is mondtam már az előző hozzászólásaimban (például #6).


Csak azért prezentáltam a kérdezőnek, hogy nagy távolságnál - még ha pontforrás is lenne - a Nap sugarai közel párhuzamosak, hogy megértse: miért egyenletes a Hold megvilágítása (ha Nap méretű területfényt használunk, akkor is a távoli pontfényforráshoz hasonló eredményt kapunk: [link] ).


És ezt mind a trigonometrikus példa, mind a Pov-rayben készült számítógépes modell alá is támasztja.


A számítógépes modellezésnél is párhuzamos sugarú fényforrásokat használnak a Nap szimulálására:

"A szimulált napsugarak párhuzamosak és minden távolságból azonos erősségűek."

[link]


"Sun: A light with parallel rays that will illuminate the scene with a bright even light. Because the sun is (effectively) infinitely far away, the position of this lamp does not matter, only its direction. Good to use in brightly-lit outdoor scenes (i.e. a sunny day)."

Forrás: [link]


"Directional lights cast parallel light rays in a single direction, as the sun does"

Forrás: [link]

2017. aug. 14. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:

"de a diffúzan visszaverődő területfényes képnek"

Igen, az első pár kép más módszerrel készült - ezért is váltottam Pov-ray-re, ott konkrétabban megadhatóak az adatok.

2017. aug. 14. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!