Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Látott már valaki gömbvillámot...

Látott már valaki gömbvillámot? Mi olyan "titokzatos" benne?

Figyelt kérdés
2008. okt. 19. 15:14
 1/9 anonim ***** válasza:
96%
Nem láttam még ilyet. Azért titokzatos, mert nagyon ritka jelenség, és a tudósok sem tudnak róla túl sokat.
2008. okt. 19. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
87%
Ez már a múlté. Ma már mesterségesen is elő lehet állítani (egyelőre szerény méretben). Tényleg nagyon sokáig tartott, mire rájöttek, mi is ez...
2008. okt. 19. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Itt megudhatsz néhány dolgot erről a jelenségről.

2008. okt. 19. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Állítólag a lakosságnak csak körülbelül 1%-a találkozik ilyennel élete során. Azért titokzatos, mert sem a keletkezéséről, sem a működéséről nem lehet túl sokat tudni, és mivel igen ritka nem is tudják igazából tanulmányzoni a mibenlétét.

Én nem tudom, hogy láttam e, egyszer egyik nyáron a barátnőmmel mentünk az utcám, és az égen néhány másodpercgig vízszintes irányban feltünt egy kis fényes gömb. Tényleg csak pár másodpercig láttuk. Vagy gömbvillám volt, vagy valamilyen más jelenség, azóta sem tudom... :)

2008. okt. 19. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
96%
Én ugyan még nem láttam, de a szomszédunk mesélte, hogy az utcánkban volt nem is egy. Egyébként errefelé gyakran csapkod a villám, hegy lábánál lakunk. Egyszer csak feltűnt a semmiből egy labda nagyságú, fényes gömb, és szabályosan pattogott a földön. Úgy ugrottak félre előle, de tovább nem mondta. Máskor meg a varrodában, bent az épületben bukkant fel egy, bár az kisebb volt. De elég ijesztő, hogy kint is, bent is lehet. Sistergett, és pattogott a gépsorok között. Én biztos betojtam volna, mert az áramtól is félek. :)
2008. okt. 19. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
94%
én sem láttam életemben még:( pedig imádom a villámokat:) a mamám viszont mesélte, hogy kiskorában egyszer a konyhájukban söpört végig egy gömbvillám.. a falon keresztül fekete csíkot égetett le a padlóig majd aztán pár másodperc múlva eltűnt...nagy volt a félelem tényleg elég ritka lehet:)
2008. okt. 20. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
100%
valaki írta, hogy elő lehet állítani, holott csak egy hasonló valamit tudtak eddig reprodukálni, ami nem is biztos, hogy gömbvillám. akkor lehetne előállítani mesterségesen, ha tudnák a keletkezésének pontos okát és hogy mi is pontosan a gömbvillám
2010. júl. 16. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
100%
Ez egy igen különleges dolog. A legrosszabb az egészben az, hogy akik vizsgálják, azok általában nem láttak ilyet valójában, csak a szemtanuk elmondásából következtetnek. Így nehéz...
2010. szept. 24. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
87%

Egyszer láttam feltehetőleg gömbvillámot, úgy 15 éve kb. Semmi extra nem volt, éppen sétáltunk hazafelé faterral mikor megkérdezte tőlem mi az ott jobbkéz felé. Nem tudom miből gondolta hogy meg fogom neki tudni mondani:) Kb 18-24 méterre tőlünk a föld felett kb egy méterre lebegett egy megközelítőleg 15 cm átmérőjű vöröses fényű gömb, sok egyebet nem csinált. Fater mondta hogy ne piszkáljam, de csak kíváncsi voltam rá mi is ez így elkezdtem felé menni, de mikor ~8 méterre értem hozzá minden előzmény nélkül eltűnt. Feltehetőleg nem kell nagyon bánkódnom rajta hogy nem bizgeráltam meg, mert nem biztos hogy kimondottan egészséges gömbvillámot macerálni. A fényereje egyébként a ledes fényforrásokéhoz viszonyítva nagyságrendileg 60, maximum 80 lumen lehetett, így nappali fénynél nem biztos hogy könnyen észlelhető lett volna. Ellenére annak hogy fénye volt, azt nem sugározta ki semelyik irányba, az kb 90-120 cm magasságban az mindenképp látszott volna a talajon ilyen fényerő mellett, meg ha a színe vörös árnyalatú is volt. Minden egyéb szóbajöhető magyarázat a jelenlétére kizárható volt ami akár természetes akár mesterséges lett volna, egyszerűen ott volt egy piros fénygömb ~25 másodpercig.

Egyébként nagyon érdekes téma, sajnos az észlelt jelenségek nem túl gyakoriak, mesterségesen pedig még csak hasonlót se voltak képesek előállítani mint amiről eddig beszámolók készültek. Az hogy elektromos jelenség lenne sok tényező miatt kizárható egy részről, még ha mutat is hasonlóságokat. Az sem hiszem hogy megállná a helyét hogy plazma állapotú anyagról lenne szó. Egy nagyon érdekes formája egy meglehetősen nagy energiamennyiségnek, amit kizárólag a felületén képes leadni, legalábbis az olvasottak alapján, amiből sajnos nem áll rendelkezésre túl nagy mennyiségű irodalom. Gyanítom életem során nem fogok túl gyakran találkozni ilyennel ha egyáltalán még fogok, így sajnálom hogy csak egy ilyen lusta villámmal találkoztam mert szívesen megnéztem volna aktivitás közben is, illetve az anyagokat megvizsgálhattam volna amin keresztülmegy.

2012. nov. 8. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!