Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 65 millió éve miért haltak ki...

65 millió éve miért haltak ki a kistermetű raptorok, ha a madarak túlélték?

Figyelt kérdés

Azt megértem, hogy a nagytestű dinók pl. a Triceratops és a T-rex miért haltak ki, viszont élt akkoriban egy csomó tyúk vagy fácán méretű ragadozó dinoszaurusz is tollas testtel, karmokkal, és hegyes fogakkal.

Életmódjukban, viselkedésükben kb. olyanok lehettek, mintha manapság egy fácán rákapna a húsra, és valamivel okosabb és fürgébb lenne.


Alig pár évvel a kréta kor vége után már ragadozó futómadarak voltak a csúcsragadozók és voltak fürge mindenevő kisemlősök, ezekből egyesek inkább a növényevés, gyűjtögetés, mások a ragadozás felé tendáltak.


Ha ezek az állatok sikeresek voltak a Paleocén elején, a raptorok miért nem?



2017. aug. 14. 21:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
38%
Nem haltak ki csak továbbfejlődtek és az embereket irányítják a háttérből
2017. aug. 14. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
48%
Azt olvastam leköltöztek a föld alá és átalakultak reproiddé.
2017. aug. 15. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Wadmalac ***** válasza:
60%

Jó kérdés.

Nekem két gyanúm lenne.


1. olyan fajgazdaságban és példányszámban voltak jelen, hogy a rohamosan csökkenő prédaállomány éhhalálra kárhoztatta őket. Persze ez önmagában kevés, ez csak radikális populáció-csökkenést jelentene.

2. a nagytestű dinoszauruszok és az ősmadarak már valamilyen szinten melegvérűek voltak, a kistestű ragadozó hüllőkre talán ez közel sem volt ennyire igaz. Az átlaghőmérséklet csökkenése a gyors ragadozóból lassú járművet csinált, a melegvérű ősemlős rágcsálók "állva hagyták" őket.

2017. aug. 15. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Az is érdekes, hogy a madarak közül is csak a legmodernebb Neornithes csoport élte túl a kréta-végi kihalást, akiknek már fogatlan csőre volt.


Voltak hozzájuk közel álló, de fogas madarak pl. a sirályszerű ichthyornis, azok is kihaltak.

2017. aug. 15. 10:04
 5/12 Wadmalac ***** válasza:
Továbbra is a melegvérűvé válás szintjére tippelnék, a madárverzióknál is. Nem tudom, hogy erről van-e hiteles adat.
2017. aug. 15. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

A dinoszauruszok melegvérűek voltak.


Egyébként a madaraknak sem kellett sok, hogy kihaljanak. Sokkal diverzebb csoport volt, a kréta után pedig három águk maradt csak fent.

[link]


Szerintem valószínűleg az étrend az oka. Ha el tudtak élni sokáig magokon vagy nem túl igényes táplálékon, akkor túlélhették páran.


A raptorok aktív ragadozók voltak, amiknek hús kellett rendszeresen. Egyébként ez is azt bizonyítja szerintem, hogy melegvérű minden dinoszaurusz...

...a krokodilok és a hüllők túlélték, pedig vannak köztük nagy testűek is, de mivel hidegvérűek, nem volt szükségük rendszeres táplálkozásra. A dinoszauruszoknak viszont igen.


Az általad írt ichthyornis is ragadozó volt. Bár a wiki szerint 10 millió évvel a kréta végi kihalás előtt már eltűnt.

2017. aug. 16. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
89%

Amúgy a ragadozó futómadarakat lehetne helyesbíteni.

Ha a Gastornisra gondolsz, akkor ő nem volt futómadár és valószínűleg növényevő volt.

2017. aug. 16. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
*66 millió éve
2017. aug. 19. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

"Továbbra is a melegvérűvé válás szintjére tippelnék"

a dinoszauruszok már alapból melegvérűek voltak csak úgy mint közeli rokonaik a pteroszauruszok

2017. dec. 8. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Pombe ***** válasza:
100%

Érdekes, hogy a szárny előnyeire senki se gondol. Gyors helyváltoztatási lehetőség, a gyér élelemforrások sokkal hatékonyabban felkutathatóak, ha kell, akkor a magasba lehet menni a "hideg" hegyek tetejére...stbstb.


A madarak most is hatalmas diverzitást produkálnak a világ minden részén, szóval a dínók ma is uralkodó lények.

2021. jún. 5. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!