Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen az univerzum "széle"?

Milyen az univerzum "széle"?

Figyelt kérdés

Kérem a lapos Föld hívek meg hasonlók kérem ne akadékoskodjanak,hogy ilyen meg olyan az univerzum,én arról az univerzumról beszélek amikben bolygók,csillagok,galaxisok vannak.


Ugyebár az univerzum tágul. Ha tágul,akkor kell lennie egy "falnak" ami egyre szélesedik. Mi van akkor ha nekimegyünk,hozzáérünk? Mi van azon kívül?


(kérlek most tekintsetek el attól hogy nem vagyunk képesek odamenni,vele együtt mozogni)



2017. aug. 23. 00:12
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
86%
Sohase fogjuk megtudni, egyszerűen azért mert az univerzum "határa" gyorsabban tágul, mint ahogy azt utól tudnánk érni. Számunkra tehát végtelen.
2017. aug. 23. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
93%
Nincs fal.
2017. aug. 23. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Igen,tudom hogy nem egy téglafal van az univerzum szélén. Azért is tettem idézőjelbe.
2017. aug. 23. 01:01
 4/14 anonim ***** válasza:
87%

A tudomány mai állása szerint semmiféle fal nincsen, még olyan sem, amit idézőjelbe lehetne tenni.

Ha két dimenzióban gondolkodunk, akkor a Földnek hol van a széle, hol van rajta ez az idézőjeles fal? Sehol, hiába mégy körbe-körbe rajta, sosem ütközöl semmilyen falba.


Az univerzum is hasonló, csak három dimenzióban. Hiába utazol egy egyenes mentén, mindig csak előre, sosem fogod elérni a szélét, mert nincs neki olyanja. Ha nagyon-nagyon sok ideig utaznál mindig egy irányba, akkor előbb-utóbb visszaérkeznél oda, ahonnan elindultál - mint ahogy a Földön is visszaérkezel a kiindulási pontra, ha mindig ugyanabba az irányba mégy.


Mellesleg, első válaszíró sem írt hülyeséget, az univerzum ugyanis legalább fénysebességgel tágul (megfelelően nagy távolság esetén az feletti sebességgel - ezért látunk az univerzumból "csak" mintegy 13,7mrd fényév sugarú térrészt). Ebből következően pedig tömeggel rendelkező dolog soha nem lépheti át a tágulás sebességét, tehát legfeljebb találgatni lehet, hogy mi lehet a 13,7mrd fényévnyi távolságon túl.

(Mivel azon belül - megfelelő lépték választása esetén - nincsenek túl nagy eltérések univerzumunkban, ezért joggal feltételezhető, hogy azon túl is az van, amit magunk körül látunk. De ennél többet nem tud állítani a tudomány a jelen ismeretei keretein belül.)

2017. aug. 23. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat!


Én eddig azt hittem,hogy az univerzum olyan mint egy lufi. Folyamatosan tágul,és van egy határa,amin nem lehet átnyúlni. Mi történne,ha valami csoda folytán mégis képesek lennénk elérni azt a sebességet amivel az univerzum tágul, és "utol tudnánk érni"? (tudom hogy nem lehetséges,csak szétfeszít a kíváncsiság hogy mik lehetnek az univerzum határainál)


De nem értem,hogy ha egyenesen megyünk egy irányba,akkor miért jutnánk vissza oda ahonnan jöttünk? A Földön megértem miért,mert valójában egy kört teszünk meg,csak mivel túl kicsik vagyunk ezért érzékeljük egyenesnek.

2017. aug. 23. 01:59
 6/14 anonim ***** válasza:
89%

"tudom hogy nem lehetséges,csak szétfeszít a kíváncsiság hogy mik lehetnek az univerzum határainál"


Ahogy négyes írta. Az univerzum határtalan (és nem végtelen). Ahhoz, hogy ezt megértsd és el tud képzelni képesnek kellene lenni négy dimenzióban gondolkodni, erre viszont ember nem képes. Nem tudunk negyedik térdimenziót elképzelni. Ezért marad az analógia. Vegyünk egy kétdimenziós felületet, pl a Föld felszínét. Ez is véges, de határtalan. Miért? Mert önmagába záródik. Ha a felületen próbálsz mozogni végtelen távolságot tudsz megtenni, mert egy idő után mindig ugyanoda érsz vissza, ahonnan indultál. Azért, mert a felület önmagába záródik. Ugyanez a helyzet az univerzumnál is, csak eggyel magasabb dimenzióban. Itt maga a tér, ami önmagába záródik. Ezért bármerre is mész, ha elég ideig mész, ugyanoda fogsz érni, pont, mint a Föld esetén. Ezt nem fogod tudni elképzelni. Miért? Mert a Földes példát azért tudod megérteni, mert ott a harmadik dimenzió. Három dimenzióból nézve látod, hogy a Föld felszíne önmagába záródik. Két dimenzióból ezt nem látod. Viszont mivel három dimenzióban látunk, gondolkodunk és észlelünk, ezért sosem fogjuk látni azt, hogy az univerzum önmagába záródik. Ugyanakkor ez a matematika számára ez nem jelent gondot, ott öt milliárd dimenzióval is lehet számolni, ahhoz nem kell tudni elképzelni azt, hogy ez hogy is nézz ki, lehet vele számolni és eredményre jutni.

2017. aug. 23. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm,így már értem!
2017. aug. 23. 09:23
 8/14 anonim ***** válasza:

Rendben van, kérdező, de már többször volt ugyanez a kérdés, és jól megválaszolva.

Legközelebb azért nézz körül, mielőtt feldobsz egy ilyet.

2017. aug. 23. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
9%
A hatos válasz önellentmondásos. Ha a tér önmagába záródik egy következő dimenzióban, akkor ezt valahonnan meg kéne tapasztalni, különben csak képzelet. Ha nem vagyunk képesek a következő dimenziót érzékelni, akkor ilyen tapasztalat elvileg se lehetséges. Tehát azt mondani, az univerzum önmagába záródik, de ezt nem tudjuk megtapasztalni, más szavakkal azt jelenti, a kijelentés nélkülözi a tudományos alapot. A tudomány csak olyant állít, amit megtapasztalt közvetlenül, vagy közvetve. Az önmagába záródó univerzum még hipotézisként se állja meg a helyét, viszont kétségtelenül jól hangzik. De minőségileg nem különb a lapos föld elméletnél.
2017. aug. 23. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Mojjo ***** válasza:
84%

Egy teljes wiki szócikket tudok erről a témáról ajánlani:

[link]

2017. aug. 23. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!