Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz, hogy már felfedezték a...

Igaz, hogy már felfedezték a Naprendszer 10. bolygóját?

Figyelt kérdés
Mintha hallottam volna ilyesmiről...Mit lehet tudni róla?

2017. szept. 27. 12:19
 1/8 anonim ***** válasza:
91%
Naprendszerünkben 8 égitestet neveznek bolygónak. Rajtuk kívül van rengeteg kisbolygó (elsősorban a Mars és a Jupiter pályája között), és vannak úgynevezett törpebolygók, például a sokáig rendes bolygónak nevezett Plútó.
2017. szept. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Naprendszerünkben 8 bolygó ismert, mivel a Pluto már nem az.

A kilencediket keresik:

[link]

[link]

2017. szept. 27. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
65%

Ezoterikus körökben szokás a "Nibiru"-ról beszélni.

Legutóbb szeptember 23-án volt észlelhető, amikor is a Földbe csapódva elhozta számunkra a Világvégét... Ja bocs, mégsem!


Kis infó róla:

[link]


De gyakorlatilag:

- Nincs róla fénykép, műholdfelvétel, de még egyetlen hiteles megfigyelés se

- A Naprendszer matematikai modelljében sincs helye

- Azaz pontosan annyira létezik, mint a rózsaszín, puhaszőrű repülő unikornis.

2017. szept. 27. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 2*Sü ***** válasza:
100%

Mivel szabad szemmel látható, az ókorban más ismerték a Merkúrt, Vénuszt, Marsot, Jupitert, Szaturnuszt. Az asztrológiában ugye kvázi bolygóként kezelték a Holdat és a Napot is, innen a hét bolygó rendszer elnevezés.


Később kiderült, hogy ezek a bolygók ugyanolyan jellegűek, mint a Föld, a Föld is egy bolygó, nem a világ közepe. A Nap és a Hold ugye nem bolygó, innentől hat bolygót tartottak számon.


Az Uránuszt 1781-ben fedezték fel, Innentől hét bolygót tartottak számon.


Itt volt egy kis csavar a történetben. Feltételeztek egy bolygót a Mars és a Jupiter között, el is kezdték keresni 1800 körül. Bolygót nem találtak, de számos nagyobb kisbolygót (aszteroidát) igen. 1801-ben viszont felfedezték a Cerest. Egy ideig bolygóként is kezelték, külön jelet kapott (⚳), stb… Sőt itt-ott még több másik nagyobb aszteroidát is kvázi bolygóként kezeltek (Pallas, Juno, Vesta). Később sok-sok kisebb-nagyobb aszteroidát felfedeztek még, így ezek elvesztették a bolygó státuszt, egyszerűen az aszteroidaöv tagjaiként tekintettek rájuk, nem bolygók, hanem aszteroidák lettek.


A Neptunuszt 1846-ban fedezték fel, innentől nyolc bolygót tartottak számon.


A Plútót 1930-ban feldezték fel, és innentől kilenc bolygót tartottak számon. Bár voltak akkor is viták, hogy egyáltalán bolygónak minősíthető-e, hiszen elég kicsi, igencsak elnyújtott, az ekliptikával nagyobb szöget bezáró pályája van.


2003-ban felfedezték a Sednát, aminek a tömege 2/3-a a Plútónak. 2004-ben felfedezték a Haumeát, aminek a tömege harmada a Plútóénak. 2005-ben felfedezték a MakeMakét, aminek a tömege 3/4-e a Plútónak. Felfedezték az Erist, aminek a tömege 27%-al több, mint a Plútónak. Meg egyre másra fedeztek fel nagyobb tömegű, viszonylag majdnem forgásellipszoid alakú objektumot.


Újra előjött a kérdés, hogy mi számít bolygónak. Szükségessé vált egy köztes definíció, ami valahol a bolygó és az aszteroida között van, ez lett a törpebolygó definíciója. 2006-ban aztán be is vezették ezt, és a Plútót lefokozták bolygóról törpebolygóvá.


Így ma 8 bolygót tartunk számon, 5 törpebolygót, 5 törpebolygó névre pályázó objektumot, aminél kérdés, hogy végül törpebolygóvá minősítik-e.


Pár éve olvastam, hogy a Kuiper-öv objektumait vizsgálva felvetettek egy hipotézist, hogy esetleg létezhet az övben egy nagyobb objektum, aminek a tömege többszöröse is lehet a Plútó tömegének. De egyelőre ez még csak hipotézis. Illetve ha fel is fedezik, akkor ez is a törpebolygó címkét fogja kapni, mert nem tisztította meg a pályáját.


~ ~ ~


Eddig tudomány, és most jönnek a mítoszok. A Neptunusz és az Uránusz mozgásának tanulmányozásából volt egy hipotézis, hogy létezik még a naprendszerben egy jelentős tömegű bolygó. A NASA ennek egy Planet X (tizedik bolygó) nevet adott. Később kiderült, hogy valójában túlbecsülték a Neptunusz tömegét, a pontosabb mérések tükrében ennek a tizedik bolygónak a feltételezése már nem tartható.


De innen már nem lehetett megállítani a tizedik bolygó elképzelését. Elő is ástak mindenféle mítoszt a tizenkettedik bolygóról (ugye ahol a Hold és a Nap is annak számít). Zecharia Sitchin Nibirunak nevezte a bolygót, őstörténeti kutatások alapján. Később a munkásságát áltudományosnak minősítették.


Erre aztán születtek mindenféle egyéb mítoszok. A Nibiru volt az a bolygó, ami mit okozott? Na mit? Természetesen világvégét. A világvége elméletben a Nibiru 2003-ban ütközőpályára került volna a Földdel, és eljött volna a világvége. Persze mivel nem jött el, ezért ugyanazok a cikkek kvázi szóról szóra megjelentek később más dátumokkal is.


Meg aztán azóta is jönnek álhírek a megtalált tizedik bolygóról. (Bizonyára ők lemaradtak arról, hogy a Plútó lefokozása miatt csak nyolc bolygó van a naprendszerben, így előbb a kilencediket kellene megtalálni.)

2017. szept. 27. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 EagleHUN ***** válasza:

4-es jól leírta a lényeget.

Egy kicsit ő is le van maradva de nem sokkal. :)

Úgy néz ki hogy találnak egy 9. bolygót messze a plútó pályályán túl.


https://www.youtube.com/watch?v=c445exztRK0&t=1956s


https://www.youtube.com/watch?v=5z8jK3apwew

2017. szept. 27. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 2*Sü ***** válasza:

> Úgy néz ki hogy találnak egy 9. bolygót messze a plútó pályályán túl.


Most hirtelen nem néztem meg a linkelt videókat, de ez a 9. bolygó nem hipotézis még, ahogy írtam? Már történt közvetlen, vagy kvázi közvetlen megfigyelés?

2017. szept. 27. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Ismerem a bolygókat,azt is tudtam,hogy 2006 óta a Plútó csak törpebolygónak minősül.A Sedna neve ismerősnek tűnik,régen azt hittem, Xenának hívják.A Haumea,Makemake,Eris eddig ismeretlen volt számomra.Köszönöm az információt.
2017. szept. 28. 08:25
 8/8 EagleHUN ***** válasza:

2*sü nézd meg a filmeket.

Közvetett megfigyelés és bizonyíték van már rá.

Pont az említett törpebolygók pályamozgásának elemzéséből sikerült kimutatni. Még azt is megbecsülték most kb hol járhat.

Viszont olyan messze van, olyan setétben járkál, hogy a közvetlen megfigyelése szinte lehetetlen vállalkozás lenne innen.

Szóval valószínű hogy csak az arra küldött szondák fogják először "megpillantani".

Egyébiránt még a 2 filmben arra is adtak hozzávetőleges képet kb hogy nézhet ki, mekkora lehet stb...

Ez a teljesen letisztult H-He légkör nekem is tetszik, a tudósok pedig esélyt látnak rá hogy így végre "bekukkanthatnak" egy gázóriás légkörébe.

2017. szept. 28. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!