Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ki nevezi el az égitesteket?

Ki nevezi el az égitesteket?

Figyelt kérdés

UY Scuti, VY Canis Majoris, Sirius, Proxima Centauri, Andromeda, Halley, Titán, Ió etc..


Aki először észleli, vagy hogy van ez?


2017. okt. 21. 22:16
 1/2 Quatermain ***** válasza:
100%
Így van, aki először észleli, amelyek személyneveket takarnak pl: Halley, azok a felfedezőikről lettek elnevezve. A többi már más, középkori elnevezések, latin nevek, csillagjegyek (horoszkóp), stb.
2017. okt. 21. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Az égitesteknek vannak "hivatalos" neveik, amelyeket mindenféle katalógusokban tárolnak. Pl. az Androméda-galaxisnak az is a neve, hogy M31 vagy NGC 224 (vagy inkább a "katalógusszáma". Ez utóbbiakat a csillagászok adják nekik, akik rendszerezik valamilyen módon az égitesteket.


Persze a legtöbb égitestnek (főleg a fényesebb és valamiért nevezetes objektumoknak) vannak "tulajdonnevei", amelyek legtöbbjét már az ókorban megkapták a görög (vagy hellenisztikus), arab stb. civilizációknak csillagászainak köszönhetően. Így rengeteg csillag, csillaghalmaz és más égitesteknek vannak nevei (Deneb, Vega, Arcturus stb.).


De mivel nem csak a fényesebb csillagok ragyognak az égen, ha belenézel távcsővel az égbe, akkor újabb és újabb csillagokat fedezel fel, amelyeket még nem is láttál. Ezeket is el szokták nevezni, mégpedig az alapján, hogy melyik csillagkép területén találhatóak (az égbolt fel vna osztva területekre, kb. mint a földfelszín is különféle országok területére van felosztva, azaz egy csillagkép területet jelent az égen, és nem néhány csillag által alkotott formát). Minden csillagnak van egy betűből vagy számból álló jele (a fényesebb csillagoknak görög betű, a halványaknak latin betű vagy szám), és mellé van írva a csillagkép latinul, amelyikben megtalálod. Pl. az általad említett VY Canis Maioris is egy csillag, ami a Nagy Kutya csillagképben található. Tehát egy fényes csillagot lehet a hagyományos, ókori/középkori nevén is emlegetni, mint pl. Mizar, de lehet a hivatalos, csillagászok által alkotott megjelöléssel, hogy Zeta Ursae Maioris. Kb. ez olyan, hogy neked is van egy neved, amit a szüleidtől kapsz, és van egy személyi igazolvány számod, amivel hivatalosan beazonosítanak.


A csillagképeket is az ókori görögök, egyiptomiak, arabok is elnevezték már, a legtöbb északi csillagkép elnevezése meg is őrizte ennek az emlékét. A déli félteke csillagképeit viszont az újkori földrajzi felfedezések tudósai nevezték el (Szextáns csillagkép és hasonlók).


A Naprendszer bolygói az ókori római istenekről vannak elnevezve, illetve a holdak is a görög-római mitológiából ismert neveket kapják általában.


Az aszteroidák, üstökösök és hasonló kisebb égitestek pedig legtöbbször a felfedezőjükről kapják a nevüket, bár ezeknek is bizonyára van valamilyen katalógusszerű azonosítókódjuk.

2017. okt. 21. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!