Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan magyarázhatóak a lenti...

Szblcs kérdése:

Hogyan magyarázhatóak a lenti képen látható tömegszám feladatok?

Figyelt kérdés

Az világos, hogy atomok esetében a protonok száma - és így az elektronok száma is - egyenlő a rendszámmal. Az atomban található neutronok számát pedig úgy kapjuk meg, hogy a tömegszámból kivonjuk a rendszámot. A lenti példák logikáját azonban nem értem.

Konkrét példák -

[link]



2017. nov. 4. 19:00
 1/4 Silber ***** válasza:

Ebben semmi több lokika nincs, mint az előzőekben. Tömegmegmaradás törvénye (nemrelativisztikus környezet, amennyiben nem jelölik az energiaváltozásokat).

A kiindulási anyagok tömegének összegének meg kell egyeznie a termékek tömegének összegével.

Az első példában egy 9-es tömegszámú berilium reagál egy 4-es tömegszámú héliummal, tehát összességében 13 tömegszám reagál egymással. A folyamat során egy szénizotóp képződik 1 db neutron felszabadulása során. Mivel a neutron tömegszáma jó közelítéssel 1 (1/1840-ed egység hibával), így a szénizotóp tömegszáma A'=13-1=12 kell legyen.

Ugyanez igaz a fennmaradókra is.

2017. nov. 4. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ezek nekem magreakcióknak tűnnek. Olyasmi a logikájuk, mint a kémiai reakcióegyenleteknek:

2*H2 + O2 = víz.

Csak itt ugye nem elég az – „aránylag egyszerű” – elektronszerkezeteket kell megnézi, hogy végbemehetnek-e ezek a reakciók, és hogyan, hanem komoly magfizika kell hozzá, hogy jól működő modelleket állítsunk fel róluk.


Szóval az egy kicsit komplikáltabb téma, hogy ezek végbemennek-e úgy, mint a fenti egyenletem; és ha igen, akkor miért, és hogyan.

2017. nov. 4. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Mondjuk az igaz, hogy megmaradási törvények vannak… A tömegmegmaradás mellett a töltés megmaradás is teljesüljön kell, de ahogy elnézem, egyszerűsítettek, és a pozitronokat, elektronokat, neutrínókat,… nem tüntették fel az egyenletekben. (Meg vannak még egyéb támpontok is, hogy végbemehetnek-e ezek a reakciók, de tényleg elég elvont tud lenni a dolog…)
2017. nov. 4. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Direkt kerestem linket is, csak végül elfelejtettem az előbb:

[link]

2017. nov. 4. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!