Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent az hogy az elektrom...

Mit jelent az hogy az elektromos rendszerben egy fázis van, vagy három?

Figyelt kérdés
Villanyszerelő kérdezte tőlem, hogy hány fázis van. Hát mit tudom én. Azt se tudom miről beszélt.

2017. nov. 16. 12:04
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A villásdugónak van két érintkezője, nulla és fázis. Ez egy fázis.

Most képzelj el egy olyan aljzatot, aminek négy érintkezője van, ez nulla és három fázis.

2017. nov. 16. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

* ez nulla

-> egy nulla

2017. nov. 16. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
2017. nov. 16. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Kösz!

Azt valahol van ilyen? Már mint családiházban. Mert a cégnél nálunk is ilyen. De én még családi háznál nem láttam ilyen ajzatot.

2017. nov. 16. 12:32
 5/8 2*Sü ***** válasza:
100%

A háztartásokban általában csak egy fázis van. Bizonyos – jellemzően nagy teljesítményű – berendezések viszont három fázissal működnek. Ha találsz a villanyóra környékén, vagy bárhol a kérdéses területen (telek, lakás, családi ház) háromfázisú konnektort, akkor három fázis van. Hogy az hogyan néz ki? Valahogy így:

[link]

Esetleg így:

[link]


~ ~ ~


Elméleti háttér: Az elektromos hálózat váltakozó áramú. Ez azt jelenti, hogy ha a feszültséget az idő tengelyén ábrázoljuk, akkor az egy szinusz hullámot rajzol ki:

[link]

Ugye ez egy hullám. A frekvenciája itt Európában 50 Hz. De a hullámoknak van még egy tulajdonsága, ez pedig a fázis. A generátorok három különböző fázist állítanak elő. Valahogy így:

[link]

Jobb oldalon látható a feszültség az idő függvényében, azon jól látható, hogy a három szinuszhullám el van egymáshoz képest tolva 120°-al.


Ennek a használatához persze háromfázisú motor/berendezés kell.

2017. nov. 16. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem a konnektorod dönti el, hogy nálad 3 fázis van-e, mert ugye nem muszáj minden konnektorban ott lennie mind a 3 fázisnak, elég abból egy is otthoni környezetben.

Viszont kimész a villanyórádhoz és megnézed, mi van ráírva!

Ha csak 230V akkor 1 fázisod van (mérve).

Ha 3x230V/400V akkor 3 fázisod van.

2017. nov. 16. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Megnézed a villanyóra szekrényt:

[link]


-Ha a baloldaliból egy darab van a neveden, akkor egyfázisú.

-Ha a baloldaliból három van a neveden, vagy egy olyan mint a jobboldali, akkor háromfázisú.

2017. nov. 16. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Kössz! Ezt jól leírtátok.
2017. nov. 16. 14:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!