Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha rossz a kérdés helye...

Ha rossz a kérdés helye sorry. Elvileg a matematika az természettudomány?

Figyelt kérdés

Szerintem ezeket a De-Morgan azonosságokkal kéne megoldani, de végeredménynek minek kéne kijönnie?


Valaki tud segíteni?


[link]



#logika #De Morgan-azonosságok #logikai változók
2017. nov. 17. 08:46
 1/10 anonim ***** válasza:
Mi az hogy "megoldani"? Valamilyen alakra kell hozni őket? Csak VAGY vagy csak ÉS művelet lehet benne?
2017. nov. 17. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

"de végeredménynek minek kéne kijönnie? "


Téged nem az érdekel, hanem a megoldás elve. Ugye? :)

2017. nov. 17. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

A megoldás és az ahhoz vezető út is érdekelne. De igazságtáblával csináljam vagy hogyan?


Igen, vagy csak ÉS vagy csak VAGY lehet benne.

2017. nov. 17. 12:33
 4/10 anonim ***** válasza:
88%

Először a feladat megoldása: Logikai táblázat/igazságtáblázat a neve annak, amivel meg kell oldani. Ennek kb. annyi a lényege, hogy beleírod A,B,C éd D összes lehetséges kombinációját, és ellenőrzöd, hogy a megadott műveletek elvégzése után mi lesz a végeredmény. Csatolok egyet, amit most találtam ki, de tiszta véletlenül eléggé hasonlít a te egyik feladatodra is. Láthatod belőle, hogy inkább csak zárójeleket kell hozzá tudni, mint De Morgan azonosságokat.


[link]


Most pedig off, de végülis rákérdeztél (egy részére): A kérdéskiírás valami szörnyű. Úgy jöttem ide, hogy egy inkább filozófiai témájú vitát fogok látni arról, hogy a matematika természettudománynak minősül-e. Ehelyett egy logikával kapcsolatos kérdés volt, amit oké, meg tudtam válaszolni, de majdnem annyi köze van a nagybetűkkel kiírt kérdéshez, mint a majomnak az atomreaktorhoz. Szóval ezen lehetne vitatkozni, hogy a matematika természettudomány-e, de most ne menjünk bele a dologba. A lényeg, hogy a kérdés félrevezető, és lehet, hogy látja valaki, aki nálam sokkal türelmesebben el tudná magyarázni a feladatot, de az elvi vitához nincs kedve, így nem klikkel rá. Ezzel te veszítesz.

Kategória helyessége: Nem, nem ebbe a kategóriába kell kiírni. Ott a "Házifeladat kérdések" kategória, ami meg is jelenik, ha a Tudományok szekcióra mész, mert az oldal készítői tudják, hogy sokan ideírják a házijukat. Jónéhány emberen láthatóan ez sem segít.

De tegyük fel, hogy a Házifeladat kérdések kategóriába tetted fel. Még akkor is kicsit necces megfogalmazás az, hogy "De végeredménynek mi kéne kijönnie?". Már megbocsáss, de nem az én házim, hanem a tiéd. Én is írtam a sajátomat iskolás koromban, te is írd meg a tiédet. Természetesen, szívesen segítünk, ha valamiben elakadsz, útmutatást adunk, akár a megoldásod helyességébe is belenézünk, de nem oldjuk meg helyetted, mert azzal te nem hogy nem nyersz semmit, hanem még veszítesz is, mert azt tanulod meg belőle, hogy neked nem kell dolgozni, más megteszi helyetted - ez nincs így. A fent bemutatott igazságtáblázat alapján szerintem könnyedén el lehet indulni és megoldani a feladatot, vagy bármilyen más hasonló kaliberűt.

2017. nov. 17. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Eh, útközben most veszem észre, hogy az elve is érdekel, nem csak a megoldás, szóval kicsit durvábban szóltam a kelleténél, elnézést. Cserébe akkor még egy kis plusz segítség: Megnézed, hogy az igazságtáblázatban mikor lesz a végeredmény 1, és az ahhoz tartozó A-B-C-D variációd lesz a megoldás. Bár erre valószínűleg magadtól is rájöttél volna.
2017. nov. 17. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"Igen, vagy csak ÉS vagy csak VAGY lehet benne"


Most vettem észre, hogy a kép tetején is van egy kérdés, de az más, mint a kifejezés átalakítása. A "milyen A,B,C,D

értékekre ad igazat" kérdést legjobban igazságtáblával lehete megválaszolni. Ha viszont át akarod alakítani őket, ahhoz csak a két alap De Morgan szabályt kell használni, algebrai úton. Ha megnézed a két szabályt, ÉS-ből VAGY-ot csinál és fordítva.


[link]

2017. nov. 17. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"Elvileg a matematika az természettudomány?"


A természettudományok művelése a matematika ismerete nélkül lehetetlen. A természet működése és a természeti törvények a matematika nyelvén íródott. Van olyan filozófiai felvetés is, hogy a világ a matematika fizikai megnyilvánulása. A matematikát a természettudományok közé szokás sorolni.


"Szerintem ezeket a De-Morgan azonosságokkal kéne megoldani, de végeredménynek minek kéne kijönnie?"


Nem az a lényege, hogy ott a táblázat és az alapján be kell magolni. Szembetűnően egyértelműek a De-Morgan azonosságok.

Egy logikai változó az {igaz,hamis} két elemű halmazból veszi fel az értékét, vagy ha úgy tetszik a {0,1} halmazból. A ¬ a logikai tagadás azaz ¬ igaz = hamis és ¬ igaz = hamis vagy másként ¬ 1 = 0 és ¬ 0 = 1 vagy megint másként bármely x logikai változóra teljesül, hogy ¬ ¬ x = x.

∨ a logikai vagy jele ami akkor igaz, ha legalább az egyik tagja igaz, különben hamis. A ∧ a logikai és ahol pont fordítva van, ami akkor és csak akkor igaz ha minden tagja igaz, különben hamis. Vagy másként mondva, ha 0-val jelöljük a hamisat és 1-el az igazat, akkor a logikai vagy a logikai összeadás, ha + jellel jelölöm akkor szembetűnően látszik, hogy 0+0=1 , 0+1=1, 1+0=1, viszont 1+1=1, hiszen 1-nél nem tud több lenni. A logikai és jele a ∧ ez pedig a logikai szorzás, felírhatnám végig a szorzás jellel szemléletesen ,hogy 0*0=0 stb. Ha már itt tartunk, akkor megemlítem, hogy a logikai tagadás vagy másként a negáció meg megfeleltethető a 1-x műveletnek ahol x a {0,1} halmazból veszi fel az értékét.


(Zárójeles megjegyzés:

Megfeleltethetőek a logikai műveletek, úgy is hogy az előbb említett + al jelölöm a logikai összeadást azaz logikai vagyot és a többit is ahogy írtam a {0,1} halmazon egy különbséggel.

Példaként a logikai összeadást írom:

0+0 ≠ 0 ez ugye vagy igaz azaz 1 vagy hamis azaz 0. A ≠ a nem egyenlő jele. 0+0 az 1 vagyis 0+0 ≠ 0 az hamis vagyis 0. Így meg kijön, hogy 1+1=2 vagyis 1+1 ≠ 0 igaz ami ugye az 1.

Ha pl 3 tagú akkor meg kettesével kell venni, ugye a műveletek sorrendje fontos, előbb ami a zárójelbe van meg ha a zárójel nem mond mást akkor előbb a szorzás aztán az összeadás.

pl 1+1+1 az úgy néz ki, hogy (1+1)+1, az 1+0*1 természetesen meg a 1+(0*1) felel meg. Erre alkalmazzuk a ≠-ős kifejezést 1+0*1-re pl úgy ugye hogy

0*1≠0 -> 0, ezt behelyettesítve kapom a 1+0 -et. 1+0 ≠ 0 -> 1.

)


Pofon egyszerű vagy nem? Őszintén melyik rész az ami meghaladná a szellemi kapacitását egy ötödikes gyereknek, ha normálisan el van neki mondva? 20-ig se kell elszámolni hozzá. Nem lenézésből vagy gúnyolódásból írom, hanem mert tényleg tök egyszerű, persze ha meg is akarja érteni az ember meg gyakorolta is. Az hogy ez kinek mennyi idő az más kérdés, nem úgy kell érteni, hogy egy ötödikes gyerek 5 perc alatt már tudná, hanem azt hogy sok ismeretet nem igyényel a dolog és pár egyszerű szabály után csak gondolkodni kell.

(¬ A ∨ ¬ B) azaz ¬ A ∨ ¬ B mikor igaz? Akkor, ha ¬ A valamint ¬ B közül legalább az egyik igaz. Azaz ha A és B közül legalább az egyik hamis. (Nem vezetem le a megoldásig.)


Hogy lehet elsajátítani?

Úgy hogy felírod táblázatos formában, akár amit zárójelbe megjegyeztem az se árt hozzá ha úgy is megoldod. Amikor ez megvan akkor meg a saját szavaiddal megfogalmazod a szabályokat. Nem azt mondom hogy kizárólag így lehet, de ez a javaslatom.

2017. nov. 17. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Bocsi sajtóhiba:

"0+0 az 1 vagyis 0+0 ≠ 0 az hamis vagyis 0."

0+0 az 0 vagyis 0+0 ≠ 0 az hamis vagyis 0.

2017. nov. 17. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 dq ***** válasza:
0%

A magyar nyelv természettudomány?


Japánban geometriai tételekkel díszítették a templomokat.

2017. nov. 17. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Módszerei alapján teljesen különáll, de alapjában a természettől vonatkoztatták el az alapjait. Egy másik fajta nyelv.
2017. nov. 20. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!