Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen hullámhosszú a falon...

Milyen hullámhosszú a falon is áthatoló hősugárzás?

Figyelt kérdés

Főleg nyáron, naplemente után, az utcán sétálva szoktam azt tapasztalni, hogy mikor panelházak mellett megyek el, megcsapja az arcom, a karom némi meleg hőhatás, egyértelműen a mellettem lévő betonház falából, amit a tűző nap korábban hosszú órákig melegített. Ha viszont odamegyek és megérintem a falat, az már hideg, vagy csak nagyon picit langyos. A hőhatás azonban olyan erős, mintha kisebb tábortűz mellett lennék.


Nyilvánvalóan ott lesz a titok nyitja, hogy van olyan hullámhosszú infravörös sugárzás, ami képes átmenni a falon. Ez jóeséllyel magasabb hullámhosszú, mint az, amiben a biztonsági-, illetve a kézikamerák látnak, vagy épp a tévétávirányítók működnek. :) Az infravörös tartomány 700 nanométertől 1 milliméterig terjed, avagy frekvenciáját tekintve 300 GHz-től 430 THz-ig (430 000 GHz). Azt szeretném megtudni, hogy a fentebb említett jelenségért felelős hőhatás frekvenciában és hullámhosszban a spektrum mely részén helyezkedik el.



2017. dec. 1. 16:45
 1/3 dellfil ***** válasza:
100%

Azt kell mondanom, hogy rosszul értelmezed a jelenséget. :)Arról van szó ugyanis, hogy ilyenkor a fal nem átereszti, hanem kisugározza a napközben "begyűjtött" energiamennyiséget. A kisugárzó elektromágneses sugárzás hullámhossza (ezáltal a frekvenciája) a hőmérséklet függvénye. Ahogy veszíti az energiát, azaz hűl, a hullámhossz is változik. Meddig sugároz? Ameddig a környezettel egyensúlyba nem kerül. Vagyis akkor is, csak olyankor már a környezetből érkező és a kisugárzó energia azonos mértékű. Ezért "egyensúlyi" az állapot.

Persze, igen, létezik olyan hullámhosszúságú elektromágneses sugárzás ami kevéssé nyelődik el a betonfalban, de az nem infravörös tartományba esik. Annak a hullámhossza lényegesen nagyobb, azaz jóval alacsonyabb frekvenciájú annál. (Mármint az infravörös teljes tartományánál. Ezekhez a frekvenciákhoz nagyon alacsony "hőmérsékletek" járulnának, közel a nulla Kelvinhez.)

Tehát nyilván nem az "áthaladó", hanem a "kisugárzó" hőenergiát érzékeled, ami jellemzően egy napsütötte betonfal hőmérsékletének megfelelő infravörös sugárzás.

Hogy milyen hullámhossz tartományba esik, az kizárólag a fal hőmérsékletétől függ. :)


dellfil

2017. dec. 1. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
A kamerákban, éjjellátókban, távirányítókban az infravörös sugárzás a látható fényhez közeli tartományban van, ezért közeli infravörös sugárzásnak is nevezik. Amit hősugárzásnak észlelünk, az az infravörös tartomány másik, látható fényhez képest távoli tartományába esik, ezért távoli infravörös sugárzásnak nevezik. Frekvenciában a mikrohullámú sugárzás felett van, hullámhossza jellemzően 7-14 mikrométer körüli. Ebben a sávban működnek a hőkamerák is. Olyan, hogy egy beton, tégla falon direktben áthaladjon a hősugárzás, nem létezik, legfeljebb az olyan hollivúdi filmekben, ahol teljesen hülyének nézik az embert. A fizikai folyamat ilyenkor úgy zajlik, hogy a belső térben sugárzó magas hőmérsékletű tárgy hősugarai elnyelődnek a falazat belső felületén, majd a szerkezetben hővezetés útján eljutnak a hidegebb külső felületre, majd több módon, így hősugárzással is átadódnak a külső térnek. Ebben a felállásban csak egy feltételnek kell teljesülni, mégpedig annak, hogy mindig hidegebb legyen az áramlás irányába, különben nem fog hőcsere történni (termodinamika második tétele). Az hogy egy falon át hőkamerával nem rajzolódik ki egy ember körvonala könnyen belátható, mivel a sugárzótestnek nincs kitüntetett iránya, a falat körben melegíteni fogja, másrészt az elnyelődött hőenergia nem csak merőlegesen fog áthatolni a szerkezeten, hanem oldalirányba is a hővezetés révén szétszóródik, főleg ha kívül hőszigetelés is van.
2017. dec. 1. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Sima konvekciós hőátadást érzékelsz, amit a levegő közvetít. Ne röhögtessük egymást a hősugárzással. Egy 40 fokos és egy 20 fokos betonfal sugárzása között alig van különbség, az abszolút hőmérsékletük aránya jelentéktelen még a negyedik hatványon is, márpedig a hősugárzás ezen múlik. Ha egy 20 fokos fal feketetest sugárzása nem csapja meg a karodat, bőrödet, akkor a 40 fokosé se fogja, mivel alig 30%-kal nagyobb.


Ha ezt éreznéd, akkor két 20 fokos betonfal közé állva egyenesen megsülnél, mert az 100%-kal több :)


Az egész teljesen elenyésző a levegő által közvetített hőcseréhez képest.

2017. dec. 2. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!