Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tud az idő visszafelé telni?

Tud az idő visszafelé telni?

Figyelt kérdés

2017. dec. 27. 14:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Jó, hogy nem tud.
2017. dec. 27. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Nem.
2017. dec. 27. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Kérdezd meg a fizikusokat, hogy vajon következik-e a termodinamika második főtétele valami más összefüggésből!
2017. dec. 27. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 2*Sü ***** válasza:
100%

A világban vannak térben és időben pontszerű események. Ezek bizonyos összefüggésben állnak egymással, amely összefüggés egyik tényezője lehet az idő, mint az eseményt meghatározó egyik paraméter.


A térben mit jelent az, hogy visszafele? Nyilván van egy önkényesen megválasztott „odafele” irány. Pl. ha én elindulok Debrecenből Budapestre, akkor az odafele azt jelenti, hogy egy adott pillanatban valamilyen távolságra vagyok Debrecentől, majd egy későbbi időpontban már távolabb vagyok tőle. A visszafele azt jelenti a térben, hogy későbbi időpillanatban nem távolabb, hanem közelebb vagyok Debrecenhez.


A jelenségek akár értelmezhetőek szimmetrikusan az időre nézve. Egy lassuló autó, ha megfordítjuk az időt, egy gyorsuló autóvá válik. Ugyanazokkal a törvényekkel leírható az egész. Akkor mi ad irányt az időnek, mitől lesz egy időpillanat egy másikhoz képest korábbi, vagy későbbi? Van néhány törvény, ami az időre nézve nem szimmetrikus. Pl. az entrópia változása az, ami meghatározza azt, hogy mi van előbb és mi van később. A kauzalitás, az ok-okozati összefüggés az, ami meghatározza az időt, a te kérdésed az ok, az én válaszom az okozat. Az ok megelőzi az okozatot, ettől válik a te kérdésed korábbivá, mint az én válaszom.


Ha minden megfordul, az entrópia, a kauzalitás, akkor nem vennénk észre azt, hogy az idő megfordult. Ha egyik sem fordul meg, akkor sem vennénk észre, hogy az idő megfordult. A megfordulás csak akkor válna érzékelhetővé, ha valami megmaradna az eredeti irányultságában, valami meg nem. Pl. előbb robban a bomba, mint ahogy megnyomod a gombot, viszont előbb látod a gomb megnyomását, minthogy felrobban a bomba. A kettő az, ami ellentmondást szülne, ami miatt úgy éreznéd, hogy valami nem a megszokott módon történik időben. De ilyen esetben kérdés, hogy mi az, ami megváltozott? Az idő iránya? Hiszen a kauzalitásból, vagy az entrópia törvényéből mindkét irány ugyanúgy elfogadható. Ha egy egyirányú útra bekötött szemmel leteszünk két embert két ellentétes irányba haladó autóba, és tudatjuk velük, hogy az út egyirányú, akkor vajon honnan tudná bármelyik ember, hogy ő megy-e rossz irányba, vagy a másik? És ha nem az idő iránya változott meg, hanem a kauzalitás, és/vagy az entrópia törvénye sérült? Az is ugyanolyan jó értelmezés.


Nyilván ennél azért kissé komplikáltabb a helyzet, de azért a kérdés adott: Pontosan mit jelent az, hogy az idő visszafele telik? Hogyan definiálod ezt a jelenséget?

2017. dec. 27. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Ha a föld lapos akkor tud.
2017. dec. 27. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Bubuka508 ***** válasza:
Egy nappal vissza tudod tolni, ha a Földet a forgási irányában megkerülöd. Ekkor naptár szerint 1 nappal kevesebb lesz, mint amikor elindultál.
2017. dec. 27. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
72%
De attól még az idő nem telik visszafele! :D
2017. dec. 27. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
A fekete lyukakban elképzelhető. Csak azt meg senki nem fogja elmesélni.
2017. dec. 27. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
32%
ha tud azt sosem foglyuk megtudni, mivel mi az időben előrefelé érzékelünk és gondolkodunk, szóval a visszafelé telő időben nem, tehát akár másodpercenként 500x is megfordulhat az iránya (amíg többet telik előre, mint hátra), mi észre sem fogjuk venni.
2017. dec. 28. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Az idő visszafelé telését úgy definiálom,hogy az okozat megelőzi az okot,az ok követi az okozatot.

Olvastam Az idő rövid történetét,volt,amit megtudtam belőle , de ebben a témában nem lettem tőle okosabb.Persze én ehhez túl hülye vagyok.

2017. dec. 31. 16:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!