Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mire jó a valószínűség?

Mire jó a valószínűség?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy a szerencsejáték keltette életre a matematika ezen területét jó egy-(két) évszázada.

Pontosan hol használják a valószínűséget?

Ha az egyetemen ekkora hansúlyt fordítanak rá akkor kiemelt fontosságú lehet (pl.: mérnöki gyakorlatban). Létezik, hogy a valószínűséggel valamit PONTOSAN meghatározzanak, azok akik elég magas szinten tudják ezt a területet?

Sok filmben (tudom rossz példa) arra hivatkoznak a szerencsejáték "megszállottak", hogy a valószínűséggel határozták meg PONTOSAN a játék számukra kedvező kimenetelét.

Ha viszont ez így működne, amit sose tapasztaltam még, ill. ilyenről még hallani sem hallottam középsuliban, akkor miért nem így tanítják? De nem így müködik (gondolom) és nem értem hogy tudják felhasználni a kiszámított valószínűséget, mert végső soron egy esemény vagy megtörténik vagy nem, kétféle lehet (0 1). Akkor mit számít a valószínűség, konkrétan mit mutat meg a szám?

Kicsi vagy nagy?

A természet és egyenletei "jól tudják a dolgukat", engedelmeskednek és vagy kielégítenek egy probléma megoldását vagy nem. Igaz - hamis, (van jel - nincs jel), 0 - 1 létezhet.

Ha egy esemény folyamatáról egy szuperszámítógép minden információt tudna akkor a végeredmény csak a két logikai érték egyikét veheti fel amit kiszámol, tehát nem beszélhetünk valószínűségről?


Köszönöm a válaszokat!



#értelme #klasszikus valószínűség #valószínűség felhasználása #méltatlansága #matematikai terület
2018. jan. 1. 01:51
 1/5 A kérdező kommentje:

Majd elfelejtettem...


Boldog és sikerekben gazdag új esztendőt kívánok mindenkinek!

2018. jan. 1. 02:05
 2/5 anonim ***** válasza:
59%
Mint,hogy a kedvencem a fizika muszály megemlítenem azt,hogy a modern fizikában a részecskék helyét a tudósok az ún. hullámfüggvénnyel definiálják. Ez megadja azt,hogy hol mekkora valószínűséggel helyezkedik el az a részecske. Mikor megmérik a fizikusok mondjuk egy elektron helyét akkor összehúzódik ez a hullámfüggyvény ugyanis amikor méred akkor egyértelműen azon az egyetlen helyen lehet. Ez a jelenség az ún. hullámfüggvény összeomlás.
2018. jan. 1. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
84%

A valószínűségnek nagy számú eseménynél van jelentősége. Például ha egy biztosító megnézi, hogy milyen valószínűséggel lesz beteg egy átlag ügyfél, abból nem fogja tudni, hogy adott XY nevű illető beteg lesz-e, de azt igen, hogy 1000 emberből kb. hány lesz beteg. Minél nagyobb számról van szó, annál inkább fog érvényesülni a számított valószínűség.

(A biztosítók kb. ebből élnek, szóval lehet benne valami. :))

2018. jan. 1. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Gugu Gabor ***** válasza:
45%

Szerencse játékokban működik a dolog.

de aszerencse játékok nem véletlenül vannak úgy kitalálva hogy mindig a casinonak adnak egy kis előnyt.

A végeredményt tekintve sokszor lehet úgy szemlélni a dolgot hogy 1 vagy 0 de ez nem igazán fedi a valóságot. (50% esélyed van megnyerni az ötös lottót?)

Tipikus példa doboz fehér és fekete golyóval, 2 nél 50-50 három golyónál?


Másik érdekes dolog hogy a húzások nem befolyásolják egymást, ha te mindig vissza teszed a golyót. (rulett)

szóval ha akár két golyód van és te egymás után 10x fehéret húzol az sem jelent semmit... minnél többször ismételed meg (végtelenszer) annál közelebb leszel az 50 50 százalékhoz. (ez a nagy számok törvénye és nem az hogy valaminek ami bekövetkezhet be is fog következni)

ha mondjuk 10 fekete 10 fehér golyód van és nem kell vissza tenni a golyókat akkor minden húzásnál változik az esélyed. (21 vagy póker)



A valószínűség számítás egyszerűen nem arra van kitalálva hogy pontossan meghatározzon bármit is.

Azt a részét jól látod hogy ha minden adatot tudnánk akkor meg lehetne állapítani pontossan a végeredményt de a való világ erre alkalmatlan.

pld már magával a méréssel is befolyásolhatjuk a rendszerünket, ezen kívül millió és egy dolgot lehetne figyelembe venni mint változót (nyilván erre a való világban azt mondjuk hogy elhanyagolható, mert sokkal több idő és energia figyelembe venni mint az eredmény amivel közelebb vinne a pontos értékhez.

Arról nem beszélve hogy abba is érdemes bele gondolni hogy pld a hold a mars vagy az androméda galaxis gravitációja mennyire befolyásolja az eseményt és persze a pontos értéket.

2018. jan. 1. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Maga a valószínűség azt adja meg, hogy az összes létező kimenetel közül hány olyan eset van, ami valamilyen követelménynek megfelel. Például van egy szabványos 6-oldalú dobókockánk. Ha 1-szer dobunk, akkor 6-féle kimenetele lehet a dobásnak; 1 2 3 4 5 6. Ha azt kérdezem, hogy hány esetben dobunk négyzetszámot, arra az a válasz, hogy 2 esetben történhet ez meg; ha 1-est vagy 4-est dobunk. A következő kérdés az, hogy a bekövetkezhető esetek mekkora részében fog ez teljesülni, akkor azt kérdezem, hogy a 6-nak hány %-a a 2, ezt pedig könnyen ki tudjuk számolni: (2/6)*100=~33,33%.

Maga a valószínűség azért jó, mert a fogadóknak nem kell tudniuk az összes létező esetet, csak az arányokat. Például ha van egy lóverseny, ahol indul 3 ló, az egyiknek 12%, a másiknak 36%, a harmadiknak 52% az esélye nyerni, az például azt jelenti, hogy ha lefutottak 100 meccset, az első ebből 12-t, a második 36-ot, a harmadik 52-t nyert meg. Ha feltesszük, hogy ugyanolyan feltételek mellett indultak a lovak (nem doppingolták őket, egyik sem vol beteg, stb.), akkor valószínűleg az 52%-os ló fog következőnek befutni (ezzel együtt az érte járó nyeremény is kisebb).

Az időjáráskutatásban is nagy szerepe van; például vegyük azt, hogy 200 évig nézték azt, hogy május 15-én hányszor esett az eső egy adott területen; 56-szor esett és 144-szer nem, tehát az esetek (56/200)*100=28%-ában esett az eső, 72%-ában nem, tehát a következő május 15-én sokkal nagyobb az esély arra, hogy nem fog esni az eső, mint igen (persze a meteorológia nem ennyire egyszerű, ez csak egy kisarkított példa, viszont ezt is figyelem beveszik a számítások során).

Abban igazad van, hogyha minden egyes erőhatást és azok következményeit ismernénk, akkor valóban 0-1 lenne csak a két lehetőség, viszont amit nem ismerünk, azzal nem is számolhatunk, így "be kell érnünk" a valószínűség-számítással.

2018. jan. 1. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!