Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan áll most a tudomány a...

Hogyan áll most a tudomány a döntéselmélet táján? Létezik a racionális döntés?

Figyelt kérdés
Mert úgy tudom egy ideig azt gondolták sokan, hogy a hasznosság függvény bevezetésével a racionális döntés formalizálható, és egyértelmű, Majd jött Tversky és rámutatott, hogy nem létezik az embereknek hasznosság függvénye, azaz valójában ellentmondásos a dolog. De javasolt is egy kiutat, a kilátáselméletet. Most úgy állunk, hogy matematikai értelemben a kilátáselmélet formalizálni tudja minden esetben a racionális döntést, vagy ez nem megoldott még teljesen?

2017. máj. 29. 21:50
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Tversky és Kahneman nem arra mutatott rá, hogy nem létezik az embereknek hasznosságfüggvénye, hanem arra, hogy ez a hasznosságfüggvény tele van kognitív torzításokkal. Tehát pl. a veszteségeket aránytalanul erősen súlyozza, az elveszett költségeken nehezen emelkedik felül, a nagyságrendeket (nagyon kicsi vagy nagy számok) nem érzékeli helyesen, a legutoljára hallott dolgok túlzóan befolyásolják, satöbbi satöbbi.


Nem tudom, hogy aktuálisan hol tart a dolog, de abban 100%-ig biztos vagyok, hogy nincs formalizálva minden esetre, és a mi életünkben egészen biztosan nem is lesz. Na meg nem is igazán tudom, hogy mit értesz "minden eset" alatt, hiszen egy ember bármely tetszőlegesen egyszerű döntése is egy csomó ismeretlen, mérhetetlen dolog függvénye.


Az persze igaz, hogy ezeket a torzításokat katalogizálva, számszerűsítve, kombinálva egyre jobb modelleket lehet alkotni. De nagyon messze van még, hogy megoldott legyen a probléma, akár csak valószínűségi, statisztikai szinten is.

2017. máj. 29. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

"Tversky és Kahneman nem arra mutatott rá, hogy nem létezik az embereknek hasznosságfüggvénye, hanem arra, hogy ez a hasznosságfüggvény tele van kognitív torzításokkal."


A kettő két különböző dolog. Ha jól tudom Tversky rámutatott arra, hogy nem létezik a Neumann-féle axiómákat kielégítő hasznosság függvény. Ha jól tudom ő volt az, aki bement egy konferenciára, és egy szemléletes példával ezt illusztrálta 2 perc alatt.

2017. máj. 30. 00:10
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha jól értettem a problémádat, akkor arra az a válasz, hogy lehet ezen hosszan csámcsogni, de első kérdés: mit tekintünk racionális döntésnek.

Ha azt, hogy a döntéshez szükséges összes információ birtokában legyünk, akkor ez soha nem fog bekövetkezni. Mégpedig azért nem, mert minden véges pillanatban a konkrét ember véges információval rendelkezik, tehát egészen bizonyosan létezik olyan információ, amely a döntéshez alapvető, de a döntéshozó nem ismeri.

2017. máj. 30. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

"mit tekintünk racionális döntésnek."

Ha azt, hogy a döntéshez szükséges összes információ birtokában legyünk, akkor"


Akármennyi infó van a birtokunkban, a racionális döntést ahhoz viszonyítva értelmezzük, és a kérdés az, hogy ez már sikerült-e a tudománynak? Amíg azt gondolták, hogy létezik szubjektív hasznosság függvény, addig a racionális döntés formalizálható volt, de kiderült, hogy nincs olyan hasznosságfüggvény, ami teljesíti a Neumann axiómákat, tehát ez felborult.

2017. máj. 30. 22:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!