Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány %-át használjuk az...

Hány %-át használjuk az agyunknak?

Figyelt kérdés
Eltérő álláspontokat ismerek, de tudni szeretném az igazságot, vagy legalább a tudomány jelenlegi álláspontját ebben a kérdésben.

2018. jan. 1. 03:00
1 2
 11/15 Bubuka508 ***** válasza:
71%
Az is. Az agy tényleg egyforma mennyiségű oxigént, ill. energiát használ mindig, tehát a halál pillanatáig sohasem pihen, de ez nem zárja ki, hogy egyszer ennyire, máskor annyira használjuk. A mentális elfáradás pedig létezik, nem véletlenül képtelen valaki időnként koncentrálni bármire. Punktum.
2018. jan. 1. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Az egyik legelterjedtebb és legkitartóbb tévhit, hogy az agyunk 2, 10, 17 vagy akárhány százalékát használjuk csak. De ez természetesen hülyeség.


Meg is mondom, miért.

1. Az agy rendkívül "költséges" szerv, irdatlan mennyiségű tápanyagot és oxigént emészt el. Ha az agy 90%-a felesleges, az óriási szelekciós nyomást jelentene egy tizedakkora, energiatakarékos, "kompakt" agy kialakulásának irányába. És ez nyilván nem így történt, ha megnézed az ember őseit, a növekvő agy nem hogy hátrányt, de jelentps előnyöket jelentett, és ez csak akkor lehet így, ha ki is használjuk. Ez igazából önmagában elég ahhoz, hogy nevetségessé tegyen bármiféle tíz vagy akárhány százalékos mítoszt. De van még.

2. Nincs inaktív agyterület, soha. Bármit is csinálsz, az agyad minden része mutat aktivitást, sosem "állnak le" egyes részei (legfeljebb nagyon súlyos sérülések, károsodások esetén, de ezek nyilván komoly funkcióvesztéssel is járnak). Ha csak X%-át használnád az agyadnak, ez nem így lenne.

3. Az agynak nincsenek funkciótlan területei. Az agy feltérképezése során nem találtak olyan területet, aminek nincs funkciója, tehát nincs, ami működik, energiát pazarol, de amúgy "nem csinál semmi hasznosat".

4. Ma már lehetséges apró elektródákkal egyes agysejtek aktivitását mérni. Sosem találtak inaktív agysejteket. Tehát az sem lehet igaz, hogy elszórtan váltakoznak aktív és inaktív sejtek az amúgy összességében aktív funkcionális területeken belül.

5. Az inaktív agysejtek egy idő után degenerálódnak. Ha az agyunk 90%-át nem használnánk ki, a normális felnőtt agyak jelentős degenerációkat mutatnának boncoláskor. És nyilván nem mutatnak ilyet.


Annyira végtelenül együgyű tévhit ez, hogy mindig egy kicsit szomorú leszek, amikor hallom.

2018. jan. 3. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 dq ***** válasza:
49%

> Annyira végtelenül együgyű tévhit ez, hogy mindig egy kicsit szomorú leszek, amikor hallom.


Talán nem sikerült megértened sem az állítást, sem a hatékonyság fogalmát...


- - - -


Mi a véleményed arról, hogy az ember N%-át használja az izmainak?

2018. jan. 3. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

#13: azt hiszem, értem, mire célzol. Biztos lehetsz benne, hogy az átlagember a "10%-os mítoszból" összesen annyit szűr le, hogy az agy 90%-a felesleges/inaktív, meg hogy milyen szuperlényekké válnánk, ha kihasználhatnánk azt a "rejtett" 90%-ot. Meg hogy Einstein biztos nem 10%-ot, hanem 15-öt használt ki. Az átlagember nem megy bele ennél jobban.


>Mi a véleményed arról, hogy az ember N%-át használja az izmainak?


Ugyanaz, mint az agyról, nyilván az összeset használjuk. De az átlagember ebből is rögtön azt venné le, hogy ha tudná használni a (100-N)%-ot is, akkor akkorát tudna ugrani, mint Hulk.

2018. jan. 3. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Bubuka508 ***** válasza:
Írtam már, hogy a nagy Albert ilyet nem mondott. Ez a tévhit valószínűleg abból ered, hogy egyesek abból indulnak ki, hogy az idegsejtek (tehát az agyvelő tulajdonképpeni működő elemei) az agyvelő teljes súlyának tényleg kb. 10%-át teszik ki, a többi rost, meg egyéb kiegészítő. De ennek semmi köze a működésükhöz. Esetleg annyi, hogy egyes emberek lehet, hogy nem használják az agyuk több részét, de ez magánügy, az ő bajuk. Ebből még nem szabad általánosítani.
2018. jan. 5. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!