Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tisztán tudományos szempontból...

Tisztán tudományos szempontból mi a lenyűgöző az életben?

Figyelt kérdés

2018. jan. 25. 14:33
1 2
 11/18 Wadmalac ***** válasza:

Egyébként 7-es válaszomban pont ez a téma volt elrejtve, kifejtetlenül. Hogy a világegyetem univerzális törvényeinek, például vagy főleg az összentrópiának ellent mond-e az élet, vagy éppen amiatt "kötelező" a kialakulása.

De mivel ennyiből neked nem esett le, most kénytelen voltam kifejteni.

:D

2018. jan. 26. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 Mojjo ***** válasza:

@11: Öööö Wadmalac... az ugye neked is megvan, hogy a világegyetem univerzális törvényeinek semmilyen jelenség nem mondhat ellen? Azért univerzális törvények...


Ha leejtesz egy almát és elkezd felfelé esni, akkor arra nem mondod, hogy "hinnye, hát akkor ez biztos egy szabályt erősítő kivétel". Ez nem így működik. Nem léteznek szabályt erősítő kivételek.


A dilemmád pedig hamis dilemma. Nem az a két lehetőségünk van, hogy az élet ellentmond a törvényeknek, meg hogy a törvények miatt kb kötelező kialakulnia az életnek. Az élet kialakulása lehet nagyon nagy vagy nagyon kis valószínűségű, és a kettő között bármi - kötelező, meg ellentmondó speciel pont nem.

2018. jan. 26. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
a szembemegy az entrópiával egy idézőjeles dolog akart lenni, nem gondoltam azt, hogy az élet megsérti a fizika törvényeit, egyszerűen csak utalni akartam az entrópiával kapcsolatos dolgokra, amik szerintem érdekesek és az élet lényegét éritik, szemben azokal a válaszokkal, hogy "szép", meg "van", meg "csak"
2018. jan. 26. 14:08
 14/18 Wadmalac ***** válasza:

"Öööö Wadmalac... az ugye neked is megvan, hogy a világegyetem univerzális törvényeinek semmilyen jelenség nem mondhat ellen? Azért univerzális törvények..."


A leírásomban benne van, hogy ellentmondónak LÁTSZHAT. Viszont összességében természetesen nem mond ellent semminek, mert akkor nem létezne. Talán ezt nem fogalmaztam meg egyértelműen.

Mint ahogy valaki a globális felmelegedéssel ellentmondónak gondol egy extrém hideg téli hetet, pedig valódi ellentmondás nincs.

2018. jan. 26. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Mojjo ***** válasza:

@14: Oké, így már értem, csak kihagytad a látszhat szót a mondandódból:

"Hogy a világegyetem univerzális törvényeinek, például vagy főleg az összentrópiának ellent mond-e az élet"


De így világos, mire gondoltál.

2018. jan. 26. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Egyetlen kis probléma adódik. Kétlem, hogy a pók bármit lenyűgözőnek talál. A leopárd is másképp jellemezné azt, hogy jóllakik (ha képes lenne jellemezni). A majom örül a banánnak. De hogy lenyűgözi-e?


Az ember az egyetlen az általa ismert környezetében, amely (aki) gondolkodni képes, absztrakcióra képes, és tudja is, mi az. Az ember találhat valamit lenyűgözőnek. Ez tehát emberi dolog.


A válasz pedig: tisztán tudományos szempontból is, az attól függ! Hogy az adott ember agyi tevékenysége mennyire sokrétű. Az ember az egyetlen, akinek igénye van. Mégpedig a műveltségétől, ismereteitől, szerzett és tanult tulajdonságaitól függően eltérő mértékű, eltérő összetettségű és eltérő belső szerkezetű. Ezért aztán ahány ember, annyiféle lenyűgözés. Nem véletlenül kezdtem az állatvilág egyszerűbb esetével, haladva a bonyolultabb felé.


A "lenyűgözés" annyit tesz, hogy az ember dolgokat, folyamatokat, szabályokat ismer, van egy képe a világról, és ehhez képest valamit az ismeretei alapján különösen érdekesnek, értékesnek, meglepőnek, különlegesnek talál. Függően a belső tulajdonságaitól, érdeklődési körétől és sok mástól.


Ezért van, hogy valaki egy vulkánt lenyűgözőnek talál, más meg nem érti ezt. Ezért lehet egy pillangó röpte lenyűgöző egyfelől, és érdektelen másfelől. Minél komplexebb egy ember, annál több minden nyűgözi le, minél egyszerűbb, annál kevesebb (és más).


Tehát "tisztán tudományos szempontból" lenyűgöző csak egy konkrét ember vonatkozásában lehet valami az életben, és az ő - nevezzük így - egyénisége határozza meg, mi a lenyűgöző.

Például én sok más mellett hajlandó vagyok egész éjjel botorkálva, zihálva, felmászni egy nagyon magas hegyre, hogy onnan nézzem végig tiszta időben a napfelkeltét. Lenyűgöző!

Ezt tanúsíthatja rajtam kívül néhány százezer ember az idők során, mert egész iparág fejlődött arra, hogy az emberek a Sinai hegyről nézhessék végig a napkeltét. Pedig arrafelé ez elég veszélyes manapság.

2018. jan. 26. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

Számomra a földi élet kialakulás (abiogenezis) a leginkább lenyűgöző, tudományos értelemben pedig egy elég rejtélyes terület, hiszen csak hipotézisek vonatkoznak rá.

Talán azért lenyűgöző számomra, mert akkor még nem volt (biológiai) evolúció, így ez egy spontán folyamat volt. Pl. nem volt szelekció, öröklődés, így nagy szerencse kellett hozzá.

2018. jan. 27. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 Wadmalac ***** válasza:

Az a helyzet, hogy egyetlen mérési eredményből nem lehet statisztikát csinálni, valószínűséget számolni, grafikonokat rajzolgatni.

És jelenleg egy bolygón ismerünk életet.

Már plusz egy óriási lökés lenne az élet keletkezésével kapcsolatos kutatásoknak.

2018. jan. 29. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!