Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a véleményetek a biológiáró...

Mi a véleményetek a biológiáról ilyen szempontból?

Figyelt kérdés
A biológia ugye reáltantárgy.A reáltantárgyakra jellemző,hogy érteni kell őket.Ezzel szemben a biológiában folyamatosan csak magolsz pl:megtanulod a prókarióták jellemzőit stb. Az egyetlen absztrakció benne a kémia(biokémia,molekuláris biológia,genetika stb.) tehát a biológiában istenigazából a kémiát kell megérteni,nincs tehát "saját" absztrakciója csak olyan ami egy másik tudományból ered(a fizikának pl van mert sokszor egy egyenlet nem árulja el pontosan a valóságot,illetve sokszor nagyon absztrakttá tudnak válni a dolgok matematika nélkül is a modell amit a fizika felépített azonkívül,hogy sok matekot tartalmaz,absztraktan,mechanikusan írja le a világ működését). Erről mi a véleményetek? Szerintetek is a bioszban csak a kémia a nehéz,tehát a biológiát tulajdonképpen "csak" magolni kell? Vagy más a véleményed? Válaszokat előre is köszönöm! 13/F

2017. nov. 28. 19:06
 1/10 anonim ***** válasza:
Igen lényegében magolni kell kb mint töri, de ha érdekel mint engem akkor nem kell kétszer se mondania valakinek h egy év múlva is tudjam, és még annyi h nem rosz dolog h ha tudod h mi hogy működik..
2017. nov. 28. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
Véleményem szerint a biológia -mint minden más tudomány- absztrakt, hiszen elvonatkoztatás nélkül nem igazán működne. Másrészt a redukcionizmus alapján a biológia a fizikára is épül. A fizika pedig matematikai modelleket alkalmaz. Ezek alapján a biológia jelenségeket is redukálhatnánk matematikai modellekre, de egyrészt nagyon bonyolult lenne, másrészt nem sok értelem lenne. Mármint nem a mat. modelleknek nem lenne értelme (sőt, használják is őket, pl. Hardy-Weinberg-szabály, kemoton stb.), hanem az elemi fizikai összefüggésekre. Pl. a fizika nagyon szépen leírja az elektron helyzetét, valószínűségét. De ki akarná a Scrödinger-egyenleteket egy paradicsomra alkalmazni. És, ami a legfontosabb: az élet nem kötődik a materiális reprezentációjához, túlmutat azon az anyagi rendszeren, ami. Tehát az élet nem anyagi tulajdonság. Könnyen el tudom képzelni, hogy a jövőben magát az élet is tudják majd definiálni mat. modellekkel. Pl. Gánti Tibor már nagyon sokat tett ezért.
2017. nov. 28. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 sadam87 ***** válasza:

Véleményem szerint a biológia oktatás csődje, hogy ilyet gondolnak az emberek. Nagyon szomorú, ha az jön vissza a biológia oktatásából, hogy "be kell mindent magolni".

Annyiban jogos (pláne általános iskolában), hogy mivel a biológiai rendszerek sokkal összetettebbek, mint a legtöbb egyszerű fizikai és kémiai rendszerek, ezért egyszerű szinten sok mindent nehéz értelmezve tanulmányozni, hiszen nagyon sok előzetes ismeret szükséges sok biológiai rendszer működésének megértéséhez. Mindenesetre hogy egy példát mondjak, a nyugalmi potenciált leíró modellek (Donnan-egyensúly és főleg a Goldmann-Hodgkin-Katz egyenlet) megértését nem találtam épp könnyűnek.

Az viszont igaz, hogy a biológiai rendszerek (mivel fizikai-kémiai rendszerek) sokszor fizikai és kémiai modellekkel leírhatók. De ez sem mindig igaz, például (a már említett populációgenetika mellett) a populációdinamikai és evolúciós modellek, vagy az idegsejt-hálózatok működését leíró modellek nem következnek közvetlenül fizikai és kémiai modellekből.

2017. nov. 28. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Egyáltalán nem arról van szó,hogy nem szeretem a biológiát(bar igaz én inkább fizika bubus vagyok de mindegy),csak azt akartam hangsúlyouni,hogy a biológiában a nehéz(megintcsak azt mondom,hogy az absztrakció az mind a kémiából ered) az a rengeteg előismeret megszerzése. De azt is elmondom mégegyszer,hogy nagyon érdekes tudománynak találom(szerintem pl a genetika kimondottan izgi rész) édesapám állatorvos és ő is amiket mesélt,hogy tanultak az egyetemen rengeteg érdekességet(sejtbiológia,szövetten,biokémia,zoológia) azok is jók,tehát egyáltalán nem nézek utálattal a biológiára pusztán mert sokat kell tanulni.
2017. nov. 28. 20:07
 5/10 anonim ***** válasza:

Maradjunk annyiban, hogy nem ismered megfelelő szinten a biológiát, és ezért gondolod ezt.

Talán, ha egy fél életen keresztül tanulnád, más lenne a véleményed, de addig nem.

Ez viszont csak azt jelenti, hogy a biológia túl bonyolult ahhoz, hogy a legtöbb jelenségét egyszerű szinten tanítsák.


Bár azért van egy-kettő... pl. a legegyszerűbb öröklődési módszerek.


Valahogy úgy képzelheted el a dolgot, mint pl. a programozást. Ha leírsz egy fél oldalas programot, nem fogod elemezni hozzá a tranzisztorok fizikai alapjait és működését - tehát azt hiheted, hogy csak be kell magolni 20 kulcsszót.

Pedig ez azon alapul!

De akkor 1000000 oldal lenne ugyanaz a program.

2017. nov. 28. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Oh értem,köszönöm a válaszaitok! Nagyon szeretem az ilyen kérdéseket,témálat amik elárulják,hogy egy ember mit gondol egy adott tudománykörről,tudományról.Illetve kiváltottátom belőlem azt a gondolatot,hogy kérdezzem meg édesapám véleményét erről(ugyanis ahogyan fogalmazott az utolsó válaszoló:nincs elég háttértudásom,ezzel persze 100%-ig egyet értek).
2017. nov. 28. 20:34
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

A magyar közoktatás elég rossz állapotban van, és ez a biológiára különösen igaz. Az iskolarendszer nem tudást akar átadni, nem akarja felkelteni a diákok érdeklődését. (Ezt persze nem tudatosan csinálják így, de egyszerűen így működik. Példát vehetnénk mondjuk a finnekről.)


Természetesen vannak jó tanárok, akiknek ezek a céljaik, de a probléma sokkal mélyebb annál, hogy hány érdekesen magyarázó és hány unalmas tanár van az iskolákban.

2017. nov. 28. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Ha ezt így látod, akkor nem tanították neked jól ezt a tárgyat, így nem csoda, hogy nem értetted meg. A prokarióták jellemzőit megtanították, de nem mutattak rá arra, hogy hogyan függ össze ez az életmódjukkal, élőhelyükkel.
2017. nov. 29. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 dq ***** válasza:
69%

Érteni vagy tanulni...


Nos, fizikában van vagy 5 törvény, és az azokkal való babrálásra épül a _tantárgy_.


A biológiában meg ugye van csilliárd állat és növény, mindet tudni kell a legapróbb részletig hogy hogyan működik.

Ha szerencséd van, akkor magadtól érdekel: sétálsz az erdőben, látsz egy növényt, és érdekelnek a részei. Látsz egy hangyabolyt, és méreg helyett kamerákat raksz rá. Megkérdezed a kutyád hogy hogy van.

Stb.

Gerald Durrell könyveit tudom ajánlani, nagyon szórakoztatóan írja le hogy kb milyen ha a biológia érdekli az embert.


Ha nincs benned ilyen késztetés, akkor így jártál. Rajzold le a mohát meg a tüskésbőrűt és nevezd meg hogy melyik testrészének mi a neve, és ennyi. Meg kell tanulni.

(akit érdekel, az is megtanulja, csak ő használat közben, nem pedig szárazon)

2017. nov. 29. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Tom Benko ***** válasza:

"A reáltantárgyakra jellemző,hogy érteni kell őket."

Nem csak azokra. Mindegyiket érteni kell. A történelem is, ha nem érdekel, csak egy csomó unalmas szám meg csatázgatás. Ha viszont elkezdesz komolyan foglalkozni vele, egészen érdekes dolgokat tudhatsz: nekem például teljesen meglepő volt, hogy a sör miatt vannak városok meg templomok. És ez nem beseggelt, száraz infóhalom, hanem élő tudás.


Ugyanilyen a biológia: magolsz, hogy a szilva kék, az alma piros. De ha megkérdezed, hogy erre mi okuk van, megint egészen érdekes és meglepő dolgokra találsz. Vagy az evolúció - annak absztrakciós szintjét mi sem jellemzi jobban, hogy például antennát lehet tökéletesíteni vele.


A fontos, hogy fel lehessen tenni a "Miért" kérdést. Bármi tananyag, amiben van válasz a miértekre, több, mint magolás.

2017. nov. 29. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!