Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány fokra kellene hirtelen...

Hány fokra kellene hirtelen felmelegítenünk egy H atomot a Föld felszínén, hogy 1s alatt 1˙C-ot emelkedjen a hőmérséklet a Föld túlsó oldalán?

Figyelt kérdés
Egy hidrogén atom, ami egy protonból, egy neutronból és egy elektronból áll. A hirtelen annyit tesz, hogy azonnal a rendelkezésünkre áll. Hogy lehet ezt kiszámolni?

2018. jan. 29. 22:23
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Egy atomnak nem lehet megemelni a hőmérsékletét, legfeljebb fénysebesség-közelbe gyorsítani és akkor jó sok energiája lesz. Amúgy a H atomnak nincs neutronja, az már a deutérium (D).
2018. jan. 29. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Wadmalac ***** válasza:
100%
Ehhez a Nap felrobbanása kevés lenne. Mármint 1 s alatt 1 fokhoz az árnyékos oldalon.
2018. jan. 30. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Jó, akkor egy vízmolekula?

Tudom, én is jó nagy számra számítok.

2018. jan. 30. 12:02
 4/12 Wadmalac ***** válasza:
79%

Tökmindegy, milyen molekula. Írhattál volna egy köbcenti hidrogéngázt is, az legalább mérhető.


Ha egy fénysebességgel terjedő robbanás történne az egyik oldalon, feltételezve, hogy akkora, hogy a földgolyót átlyukasztja, inkább szétfröcsköli, mint vizeslufit az atombomba, akkor négy századmásodperc után jelentkezne a hatás.

De ilyen hatást csak hőmérséklettel nem tudsz elérni (amúgy semmivel, egy szupernóva is lassabban terjed).


A Föld átmérőjének megfelelő távolságot egyébként éppen egy szupernóva maradványfelhője tud megtenni, de az sem egy bolygón keresztül.


Megkockáztatom, hogy esetleg közvetlen közelről egy gammarobbanás jetje tudna ilyen gyorsan hatást produkálni.

2018. jan. 30. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Annak több értelme lenne, hogy mondjuk egy bowling-golyót mennyire kell felfűtenünk, hogy a Föld átlaghőmérsékletét 1 C fokkal felemelje. (Mondjuk ha a bolygó hőegyenlege nulla.)
2018. jan. 30. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Hominida ***** válasza:
Nem lehet, hogy a kérdező az 1 másodpercet nem a hatás terjedésére, hanem a bekövetkező felmelegedés ütemére érti?
2018. jan. 30. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Wadmalac ***** válasza:

Oké, de akkor mikortól 1 fok/s?


Mert az emelkedés nagy valószínűséggel exponenciális lesz.

2018. jan. 31. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Hominida ***** válasza:
Akkor az lesz a válasz, hogy a hőmérséklet-emelkedés mértéke exponenciálisan nő, aztán ezt mindenki ossza be magának. Ám én a változás megkezdésétől számolnám az 1 másodpercet, és talán a légkörben való, áramlat nélküli hőátadás lehet egyáltalán megfontolható, de egy ilyen bizonytalan kérdésen szerintem kár tovább agyalni.
2018. jan. 31. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Wadmalac ***** válasza:
Igen, kimorfondírozzuk magunkat a világból, közben meg irreális a felvetés.
2018. jan. 31. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 dq ***** válasza:

A hővezetés egyenletét kell megoldani azokra a feltételekre hogy a Föld egyik sarkán (állandó) T fok, a másik sarkán meg mondjuk 0-ról 1-re melegszik a hőmérséklet.


Nem tudom a föld hővezetési paramétereit (valószínűleg nem is jók ekkora hőmérsékletekre), se az egyenlet megoldását gömbre.

2018. jan. 31. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!