Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A csillagokat miért nem...

A csillagokat miért nem sávosan látjuk az égbolton?

Figyelt kérdés

Csacsi kis apróság, de akkor is nehezen fér a fejembe :)


Szóval van az a kép, ahol a csillagászok tányér szerűen ábrázolják a csillag rendszereket, és bár van vastagsága is, a térbeli 3x 360 fokban bőven vannak tartományok, ahol minimum kevésbé sűrűn, más irányokban pedig jelentősebben sűrűbben kellene látszania annak a csillag halmaznak (vagy éppen a relatíve erősebb hiányának), ami a megfigyelési pontból optikai torzítások nélkül látszódna. De még ha vannak is optikai torzítások, azok jellege is látszódhatna.


A fenti elmélethez képest egy tiszta nyári égbolton a félgömb minden irányában nagyjából ugyan olyan sűrűséggel látszódnak a csillagok. Nap nap után nem is ugyan olyan irányszögben látható az égbolt, de a csillagok akkor is ugyan olyan sűrűségűek mindenfelé. Nincsenek még minimálisan sem sűrűbb / ritkább területek. Némelyik csillagról azt mondják, nagyon messze van, ergo a sűrűségben nem csak a közeliek vannak ott, de a nagyon távoliak is. Akkor pedig látszódnia kellene különbségnek is. De semmi.


Szóval én tudatlan laikus, vakarom a buksit, hogy az meg ugyan hogyan? Valaki el tudná nekem magyarázni úgy, mint egy 2 éves nagyon kíváncsi és még nagyon tapasztalatlan kisgyereknek, hogy még én is megértsem?



2018. febr. 17. 10:58
 1/4 anonim ***** válasza:
87%

Ha jól értelmeztem a kérdésed, akkor az az oka, hogy ami csillagokat szabad szemmel látsz az éjjeli égbolton, azok mind a Tejút egyetlen spirálkarjának egy szűk metszetét alkotják.

Azaz a látótávolságunk annyira elenyészően kicsi a galaxis méreteihez képest, hogy emiatt nincs igazán érzékelhető különbség a csillagok sűrűségében, ha a galaxis hossztengelyére merőlegesen nézelődsz, ha nem.


Kicsit bugyuta példa, de képzeld el hogy az Atlanti-óceán közepén vagy éppen! Elméletileg tudod, hogy kelet-nyugati irányban sokkal keskenyebb az óceán, mint észak-déliben, de a gyakorlatban ebből a különbségből te ott semmit nem érzékelnél.

2018. febr. 17. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Már miért ne látnád?

[link]

2018. febr. 17. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Igen, a Tejút sávja pont az a sáv, amit keresel. De az csak nagyon tiszta és sötét égbolt esetén látszik jól. Másrészt a "tányérnak" komoly vastagsága is van, és jól látható fényes csillagok egy olyan képzeletbeli gömbben vannak, amik kényelmesen beleférnek ebbe a vastagságba. Ha a távoli csillagok is ilyen jól láthatók lennének, akkor lenne az, amit írtál.
2018. febr. 18. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Nem nagyon értem, miről beszélsz. Még rossz látási körülmények között is, amikor "nincs" Tejút, van sűrűség különbség. Ha pl. a Sarkcsillagtól a nyáresti csillagok irányába nézünk, tele van szórva az ég csillagokkal, ezernyi kis csillagképet ki lehetne ott találni. Viszont a másik irányba nézve, ahol az állítólagos Zsiráf van, egy hatalmas nagy üresség van, nincs ott semmi. Másik jó példa, mikor az őszi égboltot felváltja a téli égbolt. A téli égbolthoz képest az őszi rész egy nagy semmi. Alig néhány halovány valami. A téli részen meg húszasával óriási csillagok, rögtön szembetűnő csillagképek. Érezhető a kontraszt nagyon is, mintha Szibériából áthúznád a szemed India térképére. Nem nézted te még eleget azt a csillagos eget, van amikor nagyok rajta a kontrasztok.
2018. febr. 19. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!