Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A nitrogén miért csak a...

A nitrogén miért csak a lítiummal és magnéziummal reagál szoba-hőmérsékleten?

Figyelt kérdés

2018. febr. 18. 00:03
 1/7 anonim ***** válasza:
Szobahőmérsékleten tuti nem reagál :D ipari körülmények között esetleg Lítium-azid lehet belőle, de ez is problémás...magas hőmérséklet és nagy nyomás kell hozzá, plusz robbanékony.
2018. febr. 18. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Akkor a wikipédia hazudott .-.


És az igaz hogy a fent említettekkel reagál csak?

Ha igen miért?

(vagy ha nem is csak, de azokkal jobban)

2018. febr. 18. 01:14
 3/7 anonim ***** válasza:
#1 rosszul tudja, nem azid képződik itt, hanem nitrid. Én eddig csak a lítiumról tudtam, de elképzelhető hogy a Mg is képez nitridet. Azért csak ők ketten, mert a nitrogén egy nagyon stabil molekulát alkot, az N-N hármas kötés nagyon erős és nehezen szakad fel, vagyis csak viszonylag reaktív elemek tudnak vele mit kezdeni. Persze felmerül a kérdés, hogy akkor a többi alkálifém miért nem, hiszen ők még reaktívabbak, nos hát erre nem tudok biztos választ írni, de a tippem az, hogy ott maga a termék (pl. kálium-nitrid) is annyira labilis és instabil hogy nem maradna meg, vagy egyáltalán nem is tud képződni a nagyfokú reaktivitása és instabilitása miatt (szerintem...)
2018. febr. 18. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
És pl káliummal miért lenne instabilabb? nagyobb méret?
2018. febr. 18. 16:08
 5/7 anonim ***** válasza:
Nem tudom, mint említettem ez csak találgatás, de valóban a nagyobb ionsugár simán közrejátszhat ebben.
2018. febr. 18. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Lítiumnak a legnagyobb az elektronnegativitása (Be, Mg) hasonlóan magas. Nátrium-nitrid létezik, Kálium kérdéses (ezekben kovalens kötés van), alatta lévő fémekkel viszont nem képez vegyületet. Rubídium és Cézium ionos vegyületeket szeret alakítani, ami nitrogénnel lehetetlen. Egyébként Azid=nitrid #1 vagyok
2018. febr. 19. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nem, az azid nem egyenlő nitrid, az azid anion N3(-) vagyis 3 atomos, egyszeresen negatív, a nitrid meg N(3-), egy atomos, háromszorosan negatív. A lítium azid az LiN3, a lítium-nitrid Li3N.
2018. febr. 19. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!