Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a vegyérték?

Mi az a vegyérték?

Figyelt kérdés

Ezt a két "leckét" olvastam éppen, az elsőt (A vegyérték és használata), azt értem, viszont a második leckét már nem.

Például ott van a P2O5, ha ezt úgy számolom, hogy az O vegyértékét 2-nek veszem, akkor a P vegyértékének 5 jön ki. Viszont később azt írja, hogy a P vegyértéke 3,5 kell legyen, de ha úgy számolom, akkor meg az O vegyértéke lesz 1,4, ami szintén nem lehet...


Aztán jobban utánnanéztem, és ezt találtam:

[link]


Akkor most létezik-e még egyáltalán ez a fogalom, és ha igen, hogy működik?

Köszönöm.



2018. febr. 23. 21:25
 1/4 anonim ***** válasza:
A szerkezeti képlet alapján akár meg is értheted.
2018. febr. 24. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A foszfor(V)-oxid valójában P4O10 molekula vegyület.


[link]


A vegyérték fogalom idejétmúlt, sajnos középiskolákban mai napig erőltetik. Egyetemen az oxidációfokot tanítják, ami azt jelenti, hogy adott atom (ion) vegyületképzéskor mennyi elektront "nyer vagy veszít" (persze formálisan az elektronpárral kialakított kötéseknél).


Oxidoknál az oxigén oxidációfoka mindig -2 (EN értékek figyelembe vételével), így a foszforé itt +5. A molekula szerkezetéből is ez könnyen belátható.


Megjegyzés: léteznek koordinatív (röviden datív) kapcsolatok, amikor az egyik atom (ligandum) szolgáltatja a kötő elektronpárt, például a [diciano-argentát(I)]- komplex anionban:


[Ag(CN)2]-


Itt az ezüst oxidációfoka +1, mégis két cianid kapcsolódik hozzá; az egyik ciano ligandum koordinatívan kapcsol az ezüst(I) kationnal. Az ilyan típúsú kapcsolatokat a "vegyérték" nem képes kezelni, az oxidációfok igen.

2018. febr. 24. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 sadam87 ***** válasza:

"...azt írja, hogy a P vegyértéke 3,5 kell legyen, de ha úgy számolom..."

Bocs, de a szövegben a 3,5 nem azt akarja jelenteni, hogy 3 vagy 5?

2018. febr. 24. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

De, az tényleg két külön szám, így ki is jön úgy, ahogyan először számoltam (P 5), igazad van.

Tehát akkor a vegyérték helyét átveheti az oxidációs szám, teljes mértékben lehet helyette használni?

2018. febr. 24. 17:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!